Yaz Aylarında Epilasyon Yapılabilir mi?

Paylaş:

yaz ayinda lazer epilasyon

Yaz aylarında epilasyon yapılmaz algısı tamamen yanlış bir düşüncenin ürünüdür. Günümüz teknolojisi paralel olarak geliştirilen epilasyon yöntemleri, birçok estetik alanında olduğu gibi kişinin kalıcı olarak tüylerden kurtulmasını sağlayan epilasyon işlemleriyle güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle tüyleri ile başı dertte olanlar için yaz kış her mevsimde başvurabileceği epilasyon yöntemlerinden, yanlış düşünceler nedeni ile mahrum kalmasına gerek yoktur. Ancak epilasyonun optimal sonuçları için yalnızca bronzlaşmadan 10 gün önce ve 10 gün sonra yapılmaması gerekir. Aksi halde sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca epilasyon uygulaması yapılan bölgenin en az 5 gün güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekir.

Yaz aylarında tüylü alanların daha çok rahatsız etmesine bağlı olarak özellikle terleme faktörü karşısında ortaya çıkan şikayetlerden kurtulmak için epilasyon yöntemine başvuranların sayısı artmaktadır. Özellikle yaz aylarında erkeklerde yüz, sırt ve omuz bölgesinde yoğunlaşan tüyler, kişinin estetik kaygısına neden olarak plaj ve havuz gibi ortamlarda özgüven eksikliğine neden olabilmektedir.

Epilasyon her mevsim uygulanabilir mi?

Güneş ışınlarından cildin korunması halinde, her mevsim yapılabilmektedir. Fakat yapısal özelliklere bağı olarak bazı hastalar için yaz aylarında yüz bölgesine epilasyon yaptırılması sakınalı sonuçlar doğurabilmektedir. Kısacası güneş koruyucu kremlerin düzenli bir şekilde kullanılması halinde, epilasyon her mevsim uygulanabilir.

 Epilasyon uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Epilasyon yönteminde kullanılan aletler her ne kadar komplikasyon riskini en aza indirgese de, uygulamanın yapıldığı merkez ve kişinin hatalı davranışları nedeni ile bazı şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Uygulama sonrası kızarıklık ve ödem sorununun yaşanmaması için epilasyon yaptıranların dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • Öncelikle işlemden önce ve sonra cildin güneş ışınlarından korunması için düzenli olarak yüksek faktörlü güneş koruyucularının kullanılması ve uygulanacak bölgenin cilt dokusunun nemlendirilmesi gerekir.
  • İşlemden sonra ilk 24 saat içinde uygulamanın yapıldığı bölgeye sıcak su teması engellenmelidir.
  • Ağrı ve şişme halinde buz tatbik edilebilir.
  • İşlemden sonraki 24 saat içerisinde cildin nefes almasını engelleyen fondöten ve allık gibi kozmetik ürünlerin kullanılmaması önerilmektedir.
  • İşlemden dolayı hafif kabuklanmalar meydana gelebilir. Ancak kabuklu alanlara temas etmekten kaçının.
  • Ağda ve tüy dökücü gibi yöntemler tavsiye edilmemektedir.
  • Uygulama yapılan bölgeyi tahriş edecek şekilde kaşıma ve yıkama işlemlerinden kaçınılmalı.
  • Uygulama yapılan bölgeye ilk iki gün parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünler kullanmamaya özen gösterin.
  • Ateş ve iltihaplanma gibi enfeksiyon bulgusu halinde, mutlaka doktorunuza başvurun.
Paylaş:
Benzer Yazılar