Yaşam Tarzınız Cildinizi Nasıl Etkiliyor?

Paylaş:

Cildiniz, vücudunuzu koruyan en büyük organdır; ancak, hepsi bu kadar değil. Cildiniz, dünyanın geri kalanına sunduğunuz yüzünüzdür. Sağlıklı olduğunda, gerçek bir güzellik kaynağıdır!

Her gün yaptığınız seçimler, ne yediğiniz, nereye gittiğiniz, nasıl hissettiğiniz, ne kullandığınız gibi pek çok faktör, cildinizin nasıl göründüğünü doğrudan etkiler. Bu yazıda, cilt sağlığını olumlu ve olumsuz etkileyen yaşam tarzı faktörlerinden ve daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak için hangi alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz… 

Cilt Sağlığı ve Beslenme

Daha güzel görünen bir cilt ister misiniz? O halde, ne yediğinize biraz daha yakından bakın. Günlük alınan C vitamini miktarını arttırmak, daha düşük karbonhidrat ve yağ alımı, cildinizin yaşa bağlı etkilerinin yavaşlatılmasını sağlar. Beslenme programınızda değişiklikler yapmak, cildinizin nasıl göründüğüne yardımcı olacaktır. 

Meyve ve sebzeler, balık gibi antioksidan değeri yüksek besinler, cildinizi korumaya yardımcı olacaktır. Yaşlanma etkilerini geciktirmek için, tam tahıllar gibi kompleks karbonhidratlar tercih edin. Süt ve süt ürünleri ise; akne ve yağ butonları ile bağlantılı olabilir. 

Yaşlanma karşıtı kreminiz E ve C vitaminleri içerebilir. Bu antioksidanları yemek, içeriden de etki sağlayacaktır. C ve E vitaminleri ile selenyum yönünden zengin besinler tüketmek, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olabilir. Bu besin maddeleri; ciltte renk değişimleri ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye bile yardımcı olabilirler.

Egzersiz Yapmak Ya Da Yapmamak!

Egzersiz; en büyük organınız olan cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun her bölgesine fayda sağlar. Daha iyi kan akışı, daha fazla oksijen ve besin sağlar. Ayrıca, ciltte kırışıklık oluşumunu önleyen kolajen üretimine de yardımcı olabilir. Terlemekten korkmayın; çünkü, egzersiz yapmak gözenekleri tıkamayacaktır. Egzersiz yaptıktan hemen sonra yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin. 

Kalp atış hızını arttırarak ve kan dolaşımını iyileştirerek egzersiz; cildi sağlıklı tutan, kolajen üretimini destekleyen ve cildin daha parlak görünmesini sağlayan, aynı zamanda yeni cilt hücrelerinin oluşumunu destekleyen, cilde besin ve oksijen verilmesine yardımcı olabilir. Yani, egzersiz, cildiniz için yaşlanma karşıtı bir aktivitedir. 

Güzelliğinizi Dinlendirin

Gecede 7-8 uyumak, vücudunuzu ve cildinizi en iyi durumda tutacaktır. Nasıl uyuduğunuz da burada önemlidir. Yüzünüzü yastıkta yıllarca aynı pozisyonda tutarsanız, cildin yastığa bastırıldığı yerde kırışıklıklar ile karşılaşabilirsiniz. Yüz üstü uyumak, göz altı torbalarını daha da kötüleştirecektir. Çözüm ne mi? Sırt üstü uyumak!

Kötü bir gece uykusu geçirdiğinizde, uyandığınızda yüzünüzün harika görünmediğini fark edebilirsiniz. Araştırmalar; kötü bir gece uykusunun aşağıdakilere neden olabileceğini göstermektedir:

  • Gözlerde şişlik
  • Daha koyu göz altı morlukları
  • Tende solukluk
  • Daha fazla kırışıklık ve ince çizgi
  • Ağız kenarlarında sarkıklık

Yani, bir gecelik gibi görünen şey, zamanla daha kalıcı bir şeye dönüşebilir. Her şeyden önce, uykunun vücudunuzun kendini onardığı zaman olduğunu anlamalısınız. Uyku sırasında cildinizin kan akışı artar ve kolajeni yeniden oluşturur. Ayrıca, güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan hasarı onararak kırışıklık ve yaşlılık lekelerini azaltır. 

Zararlı Işınları Ciltten Uzak Tutun

Güneşe tapıyor olmasanız da, muhtemelen cildinizde güneş hasarı vardır. Tüm cilt hasarlarının yaklaşık %90’ı güneşten kaynaklanmaktadır. Güneşte geçirdiğiniz süre arttıkça cilt kanseri riskiniz de artar. Her zaman yüksek koruyuculu güneş kremi kullanarak cildinizi koruyun. 

30 koruma faktörlü ya da daha yüksek korumalı güneş kremleri en iyisidir. Geniş kenarlı şapkalar takın, uzun kollu giysiler giyin ve ışınların en güçlü olduğu saat 10.00 ile 14.00 saatleri arasında güneşten kaçının.

Alkolü ve Sigarayı Bırakın

Çok fazla alkol tüketmek, hem cilt sağlığı hem de vücut için zararlıdır. Alkol, idrar söktürücüdür ve vücudun su kaybetmesine neden olur. Bu, cildin kurumasına katkıda bulunabilir. Aynı zamanda, kan damarlarını da genişletir. Bu nedenle, çok fazla alkol tüketen kişilerin yüzleri genelde daha kırmızı olur. Zamanla, bu kan damarları kalıcı olarak hasar görebilir. Bu da, cildin daha da kızarmasına neden olur. Alkol, özellikle de çok fazla kırmızı şarap tüketimi, rosacea alevlenmesini tetikleyebilir. 

Sigara ise, hepimizin bildiği üzere cilt için kötüdür. Erken yaşlarda kırışıklıklara ve cilt kuruluğuna neden olarak, güneşten sonra ikinci sırada yer almaktadır. Aslında, mikroskop altında bakarsanız; 20 yaşına kadar sigara içen kişilerde kırışıklık olduğunu görebilirsiniz. 

Sigara, cildin kan akışını yavaşlatır ve kolajen üretiminin azalmasına neden olur. Azalan kolajen miktarı, daha fazla kırışıklık demektir. Ayrıca, dudaklarınızı tekrar tekrar büzmek de kırışıklıklara teşvik eder. Hasarı tersine çevirmek mümkün değildir, ancak sigarayı bırakarak daha da ilerlemesini engelleyebilirsiniz. 

Cildinizi Her Gün Yıkayın

Cildiniz, gün boyunca çeşitli kirlilikler ile temas eder; sigara dumanı, egzoz dumanı ve kirli hava, bunlardan yalnızca bazılarıdır. Cildinizi temiz tutarsanız, daha sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilirsiniz. 

Cildinizi ihtiyacına bağlı olarak; doğru bir temizleme ürünü ile temizleyebilir, her gece nazik temizleme ürünleri ve tonik ile ölü derileri atabilir ve ardından yaşlanma karşıtı bir serum ve nemlendirici uygulayabilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa, nemlendirmeye ihtiyacınız olmadığını düşünmeyin. Yağlı ciltler de hala nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Cildinize uygun olarak, su bazlı nemlendiriciler tercih etmeyi deneyebilirsiniz. 

Stres Seviyelerini Azaltın

Stres ve cilt sağlığı üzerine yapılan araştırmalar; onu akne ve egzama gibi cilt problemleri ile ilişkilendirmektedir. Zamanınızı yoga ve meditasyon gibi zihin ve vücut egzersizlerini içerecek şekilde yöneterek stresi azaltmaya çalışmak her zaman en iyisidir. Egzersiz yapmak, stresi azaltmaya yardımcı olan ve cildinizi daha parlak ve taze görünmeye teşvik eden serotonin gibi mutluluk hormonları üretir. Ancak, egzersiz bittikten hemen sonra, cildinizi nazik bir temizleyici ile temizlediğinizden de emin olun. Aksi takdirde, ter gözenekleri tıkayarak cilt problemlerine neden olabilir. 

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

İşlenmiş şeker ve yapay katkı maddelerinin düzensiz tüketimi, cildinize yansıyabilir. Cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlamak için, işlenmiş şekeri tamamen hayatınızdan çıkarın. Ayrıca, her zaman bol bol su için! Su içmek, vücudunuzun nemli kalmasını sağlar ve detoks konusunda organlarınızı desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca, cildi nemlendirerek cilt elastikiyetini ve ışıltısını korur. 

Özetlemek gerekirse… 

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, cildinizin nasıl göründüğünü etkileyecektir. Sigarayı bırakmak, alkolü sınırlandırmak, güneşe çıkmadan önce koruyucu kullanmak, bol su içmek, işlenmiş şekerden uzak durmak, mevsiminde taze meyve ve sebzeleri bol bol tüketmek, düzenli bir uyku ve egzersiz rutinine sahip olmak, daha genç ve ışıltılı bir cilt görünümünü teşvik edebilirsiniz.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form