Yara İzlerini Azaltmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Paylaş:

Elma sirkesi

Sirke cildi peeling eder. Sağlıklı ciltler için gerekli olan vitaminleri içerir. 1-2 çay kaşığı elma sirkesi alın ve sulandırın. Daha sonra, bu solüsyona kulak çubuğu batırın ve yara izlerinin üzerine sürün.

Bal

Bal, yüzdeki yara izlerinden kurtulmak için mükemmel bir besindir. Cilt dokularının iz bırakmadan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için etkilenen bölgeye taze bal uygulayın. Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan klinik deneyler; yara iyileştirici, anti-enfeksiyöz, antienflamatuvar, antioksidan ve diğer özellikleri nedeniyle yanık izi tedavisinde balın etkinliğini vurgulamıştır.

Ayrıca, retrospektif bir çalışma, bal ile pansuman yapmanın yarayı daha kısa sürede sterilize ettiği, iyileşme sürecini hızlandırdığı ve hipertropik yaralarda daha iyi sonuç verdiğini gözlemlemiştir.

Kakao yağı

Kakao yağı, nemlendirici özelliklerinden dolayı yanıklara bağlı oluşan yara izlerinin azalmasına yardımcı olur. Taze kakao yağını alın ve cildinize hafifçe uygulayın. Yara bölgesine yaklaşık 15 dakika masaj yapın ve daha sonra kurumaya bırakın. Yara yavaş yavaş kaybolacaktır.

Domates

Domates, cildi gençleştiren ve ölü deri hücrelerini hızla yok edebilen antioksidanlara sahiptir. Domates dilimini yaranın üstünde 20 dakika tutabilirsiniz ya da domatesin suyunu çıkartabilirsiniz ve düzenli olarak yara üzerine uygulayabilirsiniz.

Çemen Tohumu

Çemen otu, iyi bir cilt soğutucu ve aynı zamanda antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Yanık nedeniyle oluşan yara izleri için çok etkili şekilde çalışır. Çemen tohumunu bir gece suda bekletin ve sabah, ince bir macun haline getirin. Ve bu macunu düzenli olarak yara izlerine uygulayın.

Patates Kabuğu

Patates kabuğu zarar görmüş cilt hücrelerini iyileştirir ve yara izlerini hafifletir. Patates kabuğunu, yara izlerinin bulunduğu noktaya yerleştirin. Bir klinik çalışmada, deri yanıklarında, epitel büyümesine yardım ettiği kanıtlanmıştır.

Papaya

Papaya, Royal Victoria Hastanesi’nde yanık yarası için büyük bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Papaya, yara nedeniyle etkilenen cilt hücrelerini yenileyebilir ve aynı zamanda cilt tonunu düzenler. Papaya suyunu, yaraların üzerine uygulayın.

Sandal ağacı

Sandal ağacı, cilt hücrelerinizi rahatlatır ve aynı zamanda bir yaranın neden olduğu ağrıyı hafifletir. Sandal ağacı tozu alın ve macun yapmak için su ile karıştırın. Her gün yara üzerine uygulayın, böylece çabuk iyileşir. Sandal ağacının ana bileşeni olan α-santalol, cilt problemlerinin tedavisi için çok faydalıdır.

Muz kabuğu

Patates kabuğu gibi, muz kabuğu da yanık izleri için yararlı bir ilaçtır. 1996 yılında haşlanmış muz yaprakları dış yanık yaralanmaları için geçici bir giysi olarak kullanılmıştır. Bu kabuklar çoğunlukla kısmi kalınlıkta yanıklar için kullanılır. Muz kabuğunun, yanık izlerinin tedavisi için uygun bir seçenek olduğu bu şekilde kanıtlanmaktadır.

Salatalık

Salatalık, cilt tahrişlerini azaltır, dolayısıyla yaraları iyileştirmek için faydalıdır. Cilt üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Güzel bir macun yapmak ve yara izine sürmek için bir salatalığı ezin. Aynı şekilde salatalık dilimleri de, yaraların üstesinden gelmek için eşit derecede faydalıdır. Beklenen sonuçları almak için, haftada iki kez kullanın.

Limon suyu

Limon C vitamini içerir, bu vitamin cildin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlayan kollajen sentezinde yardımcı olur. Limon suyu solmaya devam eden yara izlerine yardımcı olan asidik özelliklere sahiptir. Bir kaşık limon suyu alın ve bir yara izi üzerine sürün ve hafifçe ovun. Daha sonra bölgeyi serin suyla yıkayın. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın ve yaraların daha hızlı kaybolduğunu görebilirsiniz.

Not: Limon suyu cildinizi ışığa duyarlı hale getirdiğinden, bu uygulamadan sonra dışarı çıkarsanız güneş koruyucu kullanın.

Soğan

Soğanın iltihap önleyici özellikleri, yara içinde kolajen üretimini azaltır. ABD’de soğan özleri direkt olarak yaralara uygulanabilmesi için jel formunda satılır. Normalde, zarar gördüğünüzde, cilt yara izleri oluşturmadan önce çok fazla kızarma eğilimi gösterir. Etkilenen alana taze soğan tutmak, kızarıklığı azaltabilir, bu nedenle, yara izlerinin görülme şansı önemli ölçüde azalır.

Randomize ve kontrollü bir çalışmaya göre, soğan jelinin günlük uygulanması, kızarıklığı azalttığından ve cildi yumuşattığı için yaralarda kullanımı güvenlidir. Ayrıca, cerrahi yaralar üzerinde yapılan klinik çalışmalarda, sezaryen yaralarına günde üç kez uygulanan % 12’lik soğan ekstresi jelinin, yara izlerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Not: Etkilenen bölgeye soğan yerleştirdikten sonra tahriş hissederseniz, tedaviyi durdurun ve yarayı soğuk suyla yıkayın.

Zeytin

Zeytindeki fenol bileşenleri cilt koruyucuları olarak görev yapar. Zeytin yaprağı ve zeytinyağı da yaraların hızla yok olmasını sağlar. Zeytin yaprağı veya zeytinyağını alın ve günlük olarak yara izleri üzerine uygulayın. Alternatif olarak, cildinize birkaç saat boyunca yaklaşık 5-10 dakika boyunca zeytinyağıyla hafifçe masaj yapın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, cilt lezyonları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt renginin korunması ve yenilenmesi söz konusu olduğunda çay ağacı yağı çok faydalıdır. Cildinizin altındaki yanmış dokuları temizler, böylece yaraların daha açık renkli görünmesini sağlar. Akne gibi cilt enfeksiyonunu önleyen anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle birçok cilt bakım jeli, yağ ve kreminde kullanılır. Çay ağacı yağını su ile seyreltin ve günde birkaç kez uygulayın. Ayrıca çay ağacı yağını zeytinyağı veya jojoba yağı ile karıştırabilirsiniz. Bu karışımı günlük olarak yaralara uygulayın. Birkaç hafta sonra, ciltte iyileşme gözlemleyeceksiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, hasarlı cilt dokusunu onarmaya yardımcı olan güçlü terapötik (iyileştirici) özelliklere sahiptir. Aloe vera suyunu alın ve cildinize düzenli olarak uygulayın. Ayrıca taze aloe vera yaprağını yaralı deriye sürebilirsiniz. Bacaklardaki kalıcı yara izleri için harika bir tedavi yöntemidir.

 

Paylaş:
Benzer Yazılar