Tonik alkollü mü yoksa alkolsüz mü kullanmalı?

Paylaş:

Tonik kullanmak ya da kullanmamak! Tonik, Kore güzellik dünyasında önemli bir gerekliliktir.

Yıllardır, dermatolog ve estetisyenler, yüzümüzü tonikle ıslatılmış bir pamukla temizlemenin cilt sağlığı için yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu konusunda fikir ayrılıkları yaşadı. Ancak, bu tartışmalar toniğin kendisiyle değil, içerdiği alkolle ilgiliydi.

Alkol içeren toniklerin sivilceye neden olan bakterileri öldürmede faydalı olduğu yaygın bir inançtır. Alkol, bakterilerle savaşsa da, bir yandan da cildi kurutmaktadır. Bu da, sivilce probleminin daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bu nedenle, bazı dermatologlar tonik kullanımının gerekli olmadığını belirtmektedir. Ancak, burada yapılması gereken bir ayrım var; tüm tonikler alkol içermemektedir.

Kore güzellik ve cilt bakım rutinindeki o meşhur 10 adımı duymuş olabilirsiniz. Temizle, tekrar temizle, peeling yap, tonikle, tedavi uygula, maskele, göz kremi kullan, nemlendir ve güneşten koru. Kore cilt bakım dünyasının tonikleri, en iyi cilt görünümünü sağlamak için bir adım olarak, bu cilt bakım sırasında yerini alır.

Koreli kadınlar, bu adımların her birini zaten rutin olarak sürdürüyorlar. Siz de, bu adımları uygulayacak ya da Kore cilt bakımı hakkında bilgi ediniyor olun, tonik bilginizi gözden kaçırmayın. Kore cilt bakımında yerini sağlamlaştıran nedenler ve bu yararlı adıma neden dikkat etmek isteyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Alkolsüz Tonikler Cildi Besler ve Arındırır

Alkolsüz tonikler, cildi nemlendiren bileşenler yönünden zengindir. Kore cilt bakımında kullanılan tonikler, genellikle yosun özler, amino asitler, hyalüronik asit, üzüm çekirdeği yağı gibi malzemeler içerir. Peki, akneye neden olan bakterileri alkolsüz tonikler ile yenebilir misiniz?

Evet! Sivilcelerle savaşmanın daha sakinleştirici yolları da vardır. Alkolsüz tonikler; cildin pH dengesini değiştirmeden bakterilere karşı doğal olarak koruyan özler içerir. Ancak daha da önemlisi, 10 adımdan oluşan bir Kore cilt bakım rutinindeki pek çok adım, bakterileri yok etmek için daha fazla fırsat sunmaktadır. Çift temizlemeden sonra tonik kullanımı kritiktir. Çünkü, temizleyicilerin yakalamadığı kirlilikleri giderir.

Alkolsüz Tonikler Cildin PH’ını Dengeler

Nemlendirici bileşen içerikleri ile alkolsüz tonikler, cildin pH’ını geri kazandırdığı için önemlidir. Cildin doğal pH’ı ortalama 5.5’tir. Ancak; kirlilik, sebum üretimi, makyaj yapmak ve alkol, cildin PH değerini değiştirebilir.

Diğer yandan, alkolsüz bir tonik cildin doğal PH’ını taklit eder. Bu toniklerin çoğu, 5-5.5 aralığında bir PH seviyesine sahiptir. Bu tonikleri doğrudan cildinize uygulayarak, cildinizin dengeli durumunu korumayı sağlayabilirsiniz. Cildin PH dengesi yerinde olmadığında, cilt önce aşırı kuruluk döngüsüne girer ve ardından çok fazla yağ üretmeye başlar. Ayrıca, çevresel hasarlara daha hassas hale gelir.

Alkolsüz tonikler diğer cilt ürünlerini desteklemek için formüle edilmiştir

Cildinizi bir sünger gibi düşünün. Kuruduğunda, nemlendirmesi daha zordur. Doğru kremler ve nemlendiriciler tonik ile birleştiğinde, cilt kuruluğu daha fazla önlenecektir. Alkollü tonikler, cildinizi aslında daha fazla kurutur. Bu da, mevcut sorunların daha fazla kötüleşmesine neden olur. Ancak, alkolsüz bir tonik uygulandığında ve ardından cilt nemlendirildiğinde, diğer ürünler de cilde daha iyi nüfuz edebilir.

Başka Ne Kullanılabilir?

Tüm tonikler aynı değildir, ancak Batı dünyasının ürettiği tüm tonikler de kötü değildir. Birçok marka, alkol içeriği ile kötü bir üne sahip olsa da, bazı markalar daha hassas ciltler için ürünler üretmeye başladı. Örneğin, cildin PH dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olduğu bilinen gül suyu içeren tonikleri deneyebilirsiniz. Dilerseniz, Kore cilt bakım dünyasının vazgeçilmezi olan Kore tipi tonikleri de deneyebilirsiniz. Kore bakım dünyasında, tonikler dengeli ve sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazdır.

Ev yapımı bir alkolsüz tonik hazırlamak isterseniz, Cadı fındığı iyi bir alternatiftir. Cilt tonunu eşitleme ve iltihaplanma karşıtı özellikleri ile hem doğal hem de etkili bir tonik olarak kullanılabilir. Cadı fındığının dışında; rezene çayı ve yeşil çay da doğal birer tonik olarak tercih edilebilir.

Rezene A, C ve E vitaminleri yönünden zengindir. Ayrıca, antiseptik özelliklere de sahiptir ve sağlıklı cildi destekler. Yeşil çay, içerdiği güçlü antioksidanlar ile iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, yeşil çayın akneyi önlemede etkili olabileceğini de göstermektedir. Satın aldığınız ürünün alkol içeriği konusunda endişeleriniz varsa, doğal bir tonik olarak yeşil çayı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Alkol İçeren Tonikler Zararlı Mı?

Alkol, birçok markanın ürettiği tonikte önemli bir rol üstlenir. Ancak, bazı alkol türleri hassas ve kuru cilt tipleri için fazla sert olabilir. Neyse ki, cildinizi taze ve yağsız tutmaya yardımcı olacak alkolsüz tonik alternatifleri de vardır.

Alkol içeren tonikler, cildi yağdan arındırarak mat bir görünüm verir. Özellikle yağlı cilt tipleri ve akneye meyilli ciltler için tercih edilir. Alkollü tonikler; makyajı giderir, bakterileri önlemeye yardımcı olur.

Çoğu dermatolog, basit alkol içeren herhangi bir ürünü düzenli olarak kullanmaktan kaçınmanız gerektiği konusunda hemfikir. Basit alkol içeren bir tonik, cildin koruyucu üst tabakasına zarar verebilir. Yağlı alkollerin genellikle daha güvenilir olduğu düşünülür ve çoğu insan bu tonikleri sorunsuz bir şekilde kullanabilir.

Alkolsüz Tonik Kullanmalı Mısınız?

Alkolsüz bir toniğin sizin için en iyi tonik olup olmadığı, öncelikle cilt tipinize bağlıdır. Kuru ve hassas bir cildiniz varsa, cildiniz alkolün etkilerine karşı daha hassastır ve tonik olarak alkolsüz olanlar tercih edilmelidir.

Yağlı ya da normal bir cildiniz varsa, alkollü bir tonik cildiniz tarafından daha iyi tolere edilebilir. Bununla birlikte, alkollü toniğin cildinizi nasıl etkilediği takip edilmeli, herhangi bir olumsuz etki fark edilmesi durumunda diğer seçeneklere geçilmelidir.

Alkol içermeyen toniklerin en önemli faydalarından biri, alkol içeren toniklere göre daha az tahriş edici olmalarıdır. Alkol içermeyen toniklerin daha yumuşak yapıda olduğu düşünülür. Bu da, iltihaplanma ve irritasyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu, özellikle hassas cilt tipleri ve akneye meyilli ciltler için faydalı olabilir.

Alkolsüz Gerçekten Ne Demektir?

Kozmetik markaların ürünlerinin üzerinde, genellikle “alkolsüz” yazar. Ancak, bu her zaman ürünün tamamen alkolsüz olduğu anlamına gelmez. Bu etiket, genellikle ürünün basit alkol içermediğini ancak yine de yağ alkolleri içerebileceği anlamına gelir.

Üzerinde “alkolsüz” yazsa bile, kullanmadan önce yeni satın aldığınız toniğin üzerindeki içindekiler kısmında yer alan maddeleri iyice okuduğunuzdan emin olun.

Paylaş:
Benzer Yazılar