Tırnaklarınızı Güçlendirmek İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yöntemler

Paylaş:

Uzun süreli oje kullanımı, suya aşırı maruz kalma, yaşlanma, hipertiroidizm veya hipotiroidizm, sedef hastalığı, akciğer rahatsızlıkları, egzama, anemi, mantar enfeksiyonu vb. gibi sorunlar tırnaklarınızın kırılganlaşmasına neden olabilir. Ancak doğal yöntemlerle tırnaklarınızı kolayca güçlendirebilir ve bakım yapabilirsiniz.

E Vitamini yağı

Tırnakları nemlendirmek ve beslemek için, E vitamini yağı gerçekten faydalıdır. Tırnaklarınızı besler ve güçlendirir. Bir E vitamini kapsülü alın ve kırarak yağını çıkarın. Tırnaklarınıza uygulayın. Kan dolaşımını artırmak için hafifçe masaj yapın. Bunu her gün olmak üzere, iki ila üç hafta boyunca tekrarlayın.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, tırnakların güçlendirilmesi için en iyi doğal yöntemlerden biridir. Tırnaklarınızı nemlendiren ve tırnak enfeksiyonunu azaltan doymuş yağlar içerir. Ilık Hindistan cevizi yağını doğrudan tırnaklarınıza uygulayabilir ve 5 dakika nazikçe masaj yapabilirsiniz. Tırnak yatağındaki kan dolaşımını da artırır. Günde iki veya üç kez yapın.

Alternatif olarak, çeyrek fincan sıcak Hindistan cevizi yağına birkaç damla limon suyu ekleyin. Yatağa girmeden önce tırnaklarınızı 10 dakika boyunca bu karışımda bekletin. Gece boyunca eldiven giyin. Daha güçlü ve sağlıklı tırnaklar elde edene kadar düzenli olarak yapın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi güçsüz tırnaklar için tüm doğal yöntemler arasında en etkilisidir. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi birçok besin maddesi içerir. Ayrıca, tırnak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olan asetik asit ve malik asit içerir. Ham ve filtre edilmemiş elma sirkesini, eşit miktarlarda suyla karıştırın. Tırnaklarınızı birkaç dakika içinde bekletin. Daha güçlü tırnaklar elde etmek için günde birkaç kez yapın.

Deniz tuzu

Deniz tuzu, kırılgan tırnakları tedavi etmek için gerçekten yararlıdır. Tırnaklarınıza parlaklık kazandırır ve güçlendirir. Küçük bir kaseye ılık su dökün. İçine 2 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. Bu karışımın içine 2 damla buğday tohumu yağı veya limon yağı dökün. Tırnaklarınızı 10-15 dakika içinde bekletin. Ilık su ile durulayın. Kuruttuktan sonra nemlendirici uygulayın. Etkilerini görmek için haftada iki veya üç kez yapın.

 

Limon suyu

Limon suyu tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olur ve parlatır. Bir çorba kaşığı limon suyuna 3 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Dokunabilecek şekilde ılık olana kadar bu karışımı ısıtın. Tırnaklarınıza uygulamak için pamuk kullanın ve gece boyunca eldiven giyin. Alternatif olarak, taze limon suyu ve argan yağından eşit miktarlarda alın ve karıştırın. Tırnaklarınızı içinde 20 dakika kadar bekletin. Her iki yöntemi de 2-3 hafta boyunca günlük olarak uygulayın.

 

Zeytinyağı

Sıcak yağlar tırnak kalitesini ve dokusunu geliştirebilir. Jojoba yağı, badem yağı ve zeytinyağından eşit miktarlarda alın ve karıştırın. Dokunabilecek şekilde ılık olana kadar bu karışımı ısıtın. Uygulamak için küçük pamuk parçalarını kullanın ve tırnaklarınıza yerleştirin. Yağın tırnaklara nüfuz etmesi için 10 dakika bekletin. Daha sonra parmaklarınızı yavaşça ovalayabilirsiniz.

Yumurta sarısı

Tırnaklarınız kuruluğa bağlı zayıflıyorsa, yumurta sarısı deneyin. Karışımı hazırlamak için yumurta sarısını sütle karıştırın. Birkaç dakika boyunca tırnaklarınıza bununla masaj yapın. Temiz su ile durulayın.

Portakal suyu

Portakal suyu, tırnakların büyümesi için gerekli olan folik asit içerir. Taze portakal suyu sıkın ve tırnaklarınızı 10 dakika boyunca içinde bekletin. Ilık su ile durulayın. Kuruttuktan sonra nemlendirici uygulayın. Günlük olarak yapın.

Domates

Domates, tırnakların daha kalın ve daha güçlü olmasını sağlayan biyotin açısından zengindir. Bir kase alın ve içinde yarım bardak domates suyu ile iki yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Tırnaklarınızı 10 dakika bu karışımda bekletin. İstediğiniz sonuçları almak için günlük olarak yapın.

Shea yağı

Shea yağı harika bir nemlendiricidir. Doğal shea yağını tırnak yatağına ve kütiküllere 20 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Tırnaklarınızı besler ve güçlendirir. Ayrıca hasarlı tırnak yataklarını ve tırnak etlerini de düzeltebilir.

Keten tohumu

Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri ile birlikte B vitamini, magnezyum ve potasyum gibi mikro besinler içerir. Bunlar tırnak sağlığı için önemlidir. Keten tohumu yağını doğrudan tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Yatmadan önce birkaç dakika için nazikçe masaj yapın ve gece boyunca eldiven giyin.

Hint yağı

Hint yağı sadece tırnaklarınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda mantar enfeksiyonlarına karşı da etkilidir. Hint yağı ile birkaç damla nane yağını karıştırın. Epsom tuzu ekleyin. Parmaklarınızı bu karışımda 10 dakika bekletin. Ellerinizi ılık su ile yıkayın.

At kuyruğu

At kuyruğu, güçlü tırnaklar için vazgeçilmez bir mineral olan silika açısından zengindir. Ayrıca tırnaklarınızdaki beyaz lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bir bardak sıcak su alın ve üzerine 2 kaşık kurutulmuş atkuyruğu otu ekleyin. Kapağını kapatın ve 10 dakika bekletin. Ilınınca tırnaklarınızı 20 dakika boyunca içinde tutun. Kuruttuktan sonra tırnaklarınıza zeytinyağı sürün. Gece boyunca eldiven giyin. Haftada 3-4 kez yapın.

Papatya ve nane

Bu bitkisel çay karışımı tırnaklarınızı besler. Bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı papatya ve nane ekleyin. 2 saat boyunca demleyin ve süzün. Sonra, bu karışıma bir çay kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı buğday unu ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve macun haline getirip tırnaklarınıza uygulayın. Bir saat bekletin. Ilık su ile durulayın. En iyi sonuç için haftada bir veya iki kez yapın.

Üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı tırnaklarınızı nemlendirir ve kırıkları onarır. Tırnak diplerine ve kütiküllerinize üzüm çekirdeği yağı sürün. Sonuçlarını görmek için birkaç hafta boyunca günde iki kez yapın.

Yeşil çay

Yeşil çay, tırnaklarınızı güçlü ve sağlıklı tutan antioksidanlarla doludur. Bir bardak sıcak suda yeşil çay demleyin. Soğumaya bırakın. Tırnaklarınızı bu çayda 10-15 dakika bekletin. Haftada iki kez yapın. Alternatif olarak, birkaç damla buğday tohumu yağı ve bir tutam tuz ile 2 çay bardağı yeşil çayı karıştırın. Tırnaklarınızı 5 dakika boyunca içinde bekletin. Kuru bir bez kullanarak silin. Haftada iki kez tekrarlayın.

Paylaş:
Benzer Yazılar