Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Hemen herkes, ellerine, yüzüne, nispeten ilk bakışta görünen yerlere bakım yapmaya çok özen gösterir. Zaten bu da doğru olandır. Zira bakım hem kendi sağlığımız hem de dışarıdan bakıldığında nasıl göründüğümüzü belirlemesi açısından çok önemlidir. Oysaki her ne kadar çoğunlukla unutulsa da, tırnak bakımı da en az el ve yüz bakımı kadar önemlidir. Çünkü tırnaklarımız da hem nasıl göründüğümüzü etkiler hem de aslında başta el sağlığımız olmak üzere tüm vücut sağlığımızı etkileyebilir. Zira tırnakların fazla yumuşak, ince, kırılgan olması, lekelenmesi hiç de hoş olmayan görüntülere sebep olabilir. Özellikle de pek çok kadının ısrarla yaptırdığı manikürlerden dolayı tırnak diplerinde bulunan ve tırnağı dış etkenlerden koruyan etlerin bilinçsizce alınması çoğu kez enfeksiyonlara, tırnakların güçsüzleşmesine sebep olabiliyor. Aslında en doğrusu tıpkı el bakımına olduğu gibi tırnak bakımına ve beslenmesine özen göstermektir.

Öncelikle tırnakların temizlenmesi gerekir!

Hepimiz biliyoruz ki, sağlık açısından hijyen çok önemli ve gereklidir. Sağlık ve hijyen denince de en çok ellere, tırnaklara dikkat etmek gerekiyor. Eller gün içerisinde en temizinden, en kirlisine kadar her yerle temas ediyor, bazen elleri yıkamaya olanak bulurken, bazen bulamıyoruz. Ellerin temas ettiği neredeyse her yerden elbette ki tırnaklar da mikrop, bakteri alabiliyor. Özellikle de tırnakları uzun olan kişilerin bu konuda taşıdığı risk çok daha fazla. İşte bu bakımdan öncelikle elleri yıkarken, tırnak içlerinin de yeterince temizlendiğinden emin olunmalı, özellikle de dışarıdan eve gelince eller sabunlanmalı ve tırnak içleri tırnak fırçası ile temizlenmelidir. Yeterince temizlenen tırnaklara bir de düzenli bakım uygulayarak tırnakların sağlıklı ve güçlü olması mümkün olabilir. Tırnak bakımı aslında el bakımının rutin bir parçası olarak uygulanabilir. Zira elleri nemlendirmek ve beslemek için önerilen zeytinyağı, vazelin, badem yağı gibi ürünler tırnakları da besleyebilir.

Tırnak bakımının püf noktaları

  • Sadece size özel tırnak bakımı eşyalarını kullanın!

Tırnaklar, mikrobun, bakterinin, virüsün kolaylıkla alınabileceği yerlerdir. Bu sebeple de tırnak bakımı için kullanılan aletlerin hepsi kesinlikle kişiye özel olmalıdır. Tırnak makası, törpü, manikür aletleri, tırnak fırçası gibi tırnak temizliği ve bakımı için herkesin kendine özel araçları olmalı, ortak kullanımdan kaçınılmalıdır.

  • Düzenli olarak kesin ve törpü ile şekil verin!

Tırnakların kesildikten sonra törpü ile pürüzsüzleştirilmesi bir yerlere takılıp kırılma, kopma riskini azaltmakta ve tırnağın görünümünü de daha estetik hale getirmektedir. Ancak tırnakları çok fazla törpülemek ya da çok kuru iken törpülemek ise hasar görmesine ve kırılmalara neden olabilir. Bu bakımdan hafif yumuşatılan tırnaklara törpü ile nazikçe şekil vererek tırnakların hasar görmesini engellemek ve daha düzgün bir görünüm vermek mümkün olabilir.

  • Tırnaklarınızı temizleyin!

Tırnak hijyeni için düzenli olarak temizlemek gerekiyor. Bunun için eller sık sık bol bol yıkanmalı ve tırnakları uzun olanlar mutlaka iç kısımlarının da temizlenmesi için tırnak fırçası kullanmalı ve elleri suda bekleterek temizlenmesini sağlamalılar. Her gün ya da haftada 3 kez gibi sık sık oje sürmek ve özellikle de bu ojelerin tam olarak çıkarılmaması tırnakta sararmalara ve tırnağın etrafındaki derilerde hasara neden olabilir. Tırnakların hava almasını sağlamak için mümkünse her akşam ya da 2 günde bir ojeler tamamen çıkarılmalı, eller yıkandıktan sonra nemlendirici krem ile eller ve tırnaklar nemlendirilmelidir.

  • Doğru ve hijyen kurallarına uygun manikür yapılmalı!

Tırnak sağlığı için tırnağın çevresinde oluşan katikullerin manikür makası ile kesilmesi öneriliyor. Ancak bunun yanlış yapılması, tırnağı bakterilerden ve diğer zararlı maddelerden koruyan derinin de alınarak tırnağın korumasız bırakılmasına sebep olabiliyor. Bu bakımdan manikür, uzman kişiler tarafından, eller suda bekletip tırnak etleri yumuşadıktan sonra manikür makası ile yapılmalı ve sadece fazla deri alınmalıdır.

  • Tırnakları güçlendirmek için bakım yapılmalı!

Tırnakların da özel bakıma ihtiyacı olduğu, haftada ya da 2 haftada bir bakımla daha sağlıklı tırnaklara sahip olmanın mümkün olduğu unutulmamalıdır. Bu amaçla zeytinyağı ve limon suyu karışımı çok faydalı olur. Bir yemek kaşığı zeytinyağına birkaç damla limon sıkıp tırnaklar bu karışımda 10 – 15 dakika bekletilebilir. Alternatif olarak bir yemek kaşığı karbonat ve 1 bardak su karıştırılıp tırnaklar bu karışımda 10 – 15 dakika bekletilebilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form