Tatil Öncesinde Cilt Bakımı Önerileri

Paylaş:

Yaz geldi, kuşlar ötüyor, çiçekler açıyor derken tatil zamanımız geldi. Madem öyle bikiniler, mayolar, mini şortlar, elbiseler, etekler valizlere girsin ve yolculuk başlasın. Ama şöyle tatilde cilt kusurlarıyla uğraşmamak, tatil dönüşünde aynada gördüğümüzden memnun kalmak, tatili daha canlı ve sağlıklı bir cilt ile geçirmek için tatilden önceki birkaç hafta düzenli bir cilt bakımı uygulasak ve daha da önemlisi tatilde iyi bir cilt bakımı için nelere dikkat etmek gerektiğini bilsek çok iyi olur. Basit, doğal ve çok etkili bakım önerileri ile tatile çıkmadan cildi beslemek, tatile hazırlamak, tatilde de daha sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün. Siz sadece genel geçerli cilt sağlığı tüyolarını unutmayın ve önerilerimize kulak verin. Ayrıca unutmayın ki, en iyi cilt bakımı zararlı olabilecek uygulamalardan uzak durmak ve cilt hasarı olmaması için tedbir almaktır.

  • Kozmetik ürünlerinizi değiştirin!

Hepimizin çantasında çok sayıda bulunan, neredeyse her gün yüzümüze uyguladığımız kozmetik ürünler de tıpkı kıyafetler gibi yazlık ve kışlık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yazın sıcağında zaten buram buram terliyorken bir de kozmetik ürünlerin ekstra olarak terletmemesi gerekiyor. Bu sebeple de tatile çıkmadan önce özellikle kurutucu özellikte olan, yağ içermeyen kozmetik ürünler almamız lazım. Bu ürünleri de tatile çıkmadan bir hafta, 10 gün öncesinden kullanmaya başlayalım ki cildimiz alışsın.

  • Nemlendiriciyi unutmayın!

Cildin yeterince nemlendirilmesi, yaz – kış cilt bakımı rutininin vazgeçilmezidir. Kışın soğuk havası, yazın kurutucu sıcağı cildi kurutuyor, doğal nem dengesini bozuyor, cilt yaşlanmasının da en önemli sebebini oluşturuyor. İşte bu sebeple tatile çıkmadan önce nemlendiricimizi unutmuyoruz, özellikle de hep açıkta kaldıkları için elleri, yüzü, boyun ve dekolte bölgelerini sabah, akşam nemlendiriyoruz.

  • Güneş kremi şart!

Çoktan havalar ısındı ve güneş kendini gösterdi. İşte bu sebeple de aslında tüm yıl boyunca kullanmamız gereken güneş kremlerine artık çok daha fazla ihtiyacımız var. Şöyle anlatmak gerekirse, kışın 15 – 30 faktörlü güneş kremi kullanıyorsak nisan ayından itibaren ve özellikle de haziran ayından sonra 50 faktörlü güneş kremi çok daha doğru bir tercih olur. Evet, elbette ki bronzlaşmak çok güzel, ama güneşin zararlı ışınlarının cilt yaşlanması sebepleri arasında ilk sıralarda yer aldığını da unutmamak lazım değil mi?

  • Su tüketimini artıralım!

Vücudumuzun yaklaşık % 70’i su ise, su tüketimine biraz daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Hem ruhsal hem de fiziksel sağlık için su tüketimi çok önemliyken, cilt ve saç sağlığı söz konusu olduğunda susuz olmaz. Cilt sağlığı için normal şartlar altında günde 2 litre su içmek önerilirken, mevsim yaz olduğunda 2 buçuk, hatta 3 litre içmek gerekiyor. Cildi içten beslemek için tatil öncesinden su tüketimini artırın, tatilde de bol bol su için.

  • Peeling yapmayın!

Peeling, cildimizi zararlı maddelerden, toksinlerden, maruz kaldığı kimyasallardan, ölü deriden arındırmakta, yumuşacık, yepyeni bir cilde kavuşmamıza yardım etmektedir. Bunların hepsini zaten biliyoruz. Ancak eğer bir yaz tatiline çıkacaksak, bol bol güneşlenecek, denize gireceksek peelingden uzak durmalıyız. Çünkü peeling, alttaki yeni deriyi ortaya çıkarır ve maruz kalınan güneş ise yeni soyulmuş cilde çok daha fazla hasar verir. Yani peeling, cildi güneşe karşı daha hassas bir hale getirir. Bu bakımdan tatile çıkmadan en az 10 gün öncesinde cildi soyan, ölü deriyi atan tüm uygulamalardan uzak durun.

Paylaş:
Benzer Yazılar