Spor Yapanlara Özel Ayak Bakımı

Paylaş:

spor yapanlara özel ayak bakımı

Herhangi bir ayak yaralanması veya tıbbi problemler için profesyonel tedavi için doktorunuza danışmalısınız.

Spor yapanlar ayak bakımını yapmalı?

  1. Uygun Ayakkabı

Doğru şekilde oturan ve iyi durumda olan en uygun ayakkabıları kullanın. Her gün aynı aykkabıları giymekten kaçının ve her spor ve yüzey için daima doğru ayakkabıyı kullanın.

  1. Nefes alan ayakkabılar

Ayaklarınızın nefes almasını sağlamak için doğal malzemelerden yapılmış en iyi ayakkabıyı seçin. Egzersiz öncesi ve sonrasındaki ayaklarınızı havalandırmak ayakkabı içinde bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Herhangi bir faaliyete başlamadan önce, on beş ila yirmi dakika boyunca germe egzersizleriyle yavaş yavaş spora hazırlayın.

  1. Emici Pedler

Egzersiz yapmadan önce ayağınızın toplarını yüksek emici tamponla kaplayın. Parlak yüzeyi deriye bakacak şekilde yerleştirin, böylece herhangi bir ter emer ve sürtünmeyi önler. Genellikle kabarcıklara neden olan ayağın sürtünmesidir.

  1. Vazelin

Sert egzersizlerden önce ayaklarınızın tabanlarını küçük bir vazel uygulayın.

  1. Yıkama

Ayakların düzenli olarak yıkanması ve ıslatılması önemli bir post eğitim veya maç prosedürüdür. Yıkama terden arındırır ve ardından bir avuç deniz tuzuyla ılık suda beş dakika bekletmenin yanan ayakları yenileyebilmenin en iyi yoludur.

  1. Ayaklarınızı iyice kurutun

Oyuncular çeşitli mantar enfeksiyonlarını önlemek için iki ayağını da tamamen kurumalı ve ayak parmakları arasında olmalıdır. Sporcuların ayağı, oyuncuların ve hakemlerin uzun süreli yüksek ayak ve sıcaklık nedeniyle aşırı derecede etkilenen mantar durumudur. İyi bir ipucu çorapları yarım saatlerde değiştirmek ve çorapları düzenli olarak yıkamaktır. Bir kumaş kremi kullanmak çorap malzemesinin sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.

  1. Ayak tırnakları düzeltin

Kural olarak, tüm spor oyuncuları ayak tırnakları düzeltilmelidir.

  1. Küçük Ayak Yaralanmaları

Genel bir kural olarak, dinlenme küçük ayak yaralanmaları için en iyi tedavi yöntemidir. Sadece herhangi bir ağrı veya rahatsızlık tamamen tükendikten sonra egzersize yavaş yavaş dönmelisiniz. Küçük kesikleri yıkayın ve temiz bir pansuman ile örtün, ancak mümkün olduğunda kabarcıkları açılmadan bırakmak genellikle en iyisidir. Buz, sıkıştırma ve yükseltme çoğu küçük kas spazmı sorunlarının tedavisinde yardımcı olur.

Paylaş:
Benzer Yazılar