Soğuk Havalarda Saç Bakımı

Paylaş:

Saçlar, dış etkenlere karşı savunmasız ve korumasızdır. Dışarıdaki havanın nasıl olduğu, saç sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bu bakımdan ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde değil de, özellikle soğuk kış günlerinde ve aşırı sıcak yaz günlerinde saçlar çok daha fazla yıpranır. Bu sebeple de havanın sert etkisinin görüldüğü dönmelerden saçların daha fazla korunmaya, beslenmeye ihtiyacı oluyor.

Kışın soğuk, sert ve rüzgarlı günlerinde saçlara ihtiyaç duyduğu doğru bakımı yapmamak demek, saçların yıpranmasını kabullenmek demektir. Bu bakımdan öncelikle kışın saçların ekstra bir bakıma, özene ihtiyacı olduğunu kabul etmek gerekiyor. Nasıl ki, ellerin, yüzün soğuk havada kurumaması, çatlamaması için nemlendirici kremleri ihmal etmiyorsak, kafa derisini ve saç tellerini de mutlaka beslemeli ve nemlendirmeliyiz. Kışın saç bakımında dikkat edilmesi gereken, asla ihmal edilmemesi gereken hususları aşağıda sizler için sıraladık.

  • Yoğun nemlendirme önemli!

Soğuk havalar saç köklerini kurutuyor, saçların yıpranmasına sebep oluyor. Bu sebeple de özellikle de soğuk havalarda kafa derisinin ve saç tellerinin çok daha fazla neme ihtiyacı oluyor. Saçların doğal yağlarla beslenmesi, nemlendirilmesi soğuk ve kuru havalar için en doğru bakım yaklaşımıdır. Uzmanlar, kışın her hafta 1 kez saçlara doğal yağlarla bakım yapmayı, örneğin zeytinyağı, hindistancevizi yağı, buğday yağı, badem yağı gibi yağları kafa derisine ve saç tellerine sürerek yarım saat bekletip yıkamayı öneriyor.

  • Saç uçlarının sağlığına dikkat!

Soğuk ve kuru hava saçların da barındırdığı tüm nemi dışarıda kaybetmesine sebep oluyor. Böyle bir durumdan da çok hassas olan saç uçları daha fazla etkileniyor. Bu yıpranmayı en aza indirebilmek adına yukarıda bahsedildiği gibi nemlendirici bakım uygulamak ve saç kurutma makinesini çok sık kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Zira saçlara fazla ısı uygulamak uçlarda kırık oluşumunu ve yıpranmaları artırıcı etki gösteriyor.

  • Saçlara buhar banyosu yaptırmak iyi gelir!

Sert, kuru ve soğuk havanın saç köklerinde oluşturduğu kuruluktan kaynaklanan kepekleri gidermek ve yeni kepek oluşumunu önlemek için hem kafa derisini nemlendirmek hem de bir saçlara bir buhar banyosu yaptırmak iyi gelir. Piyasada pek çok farklı çeşidi bulunan buhar aletleri ile saç derisi kalıntılardan temizlenir, kafa derisindeki dolaşım hızlanır ve kurumuş saç telleri de ihtiyacı olan nemi kazanır. Düzenli olarak yapılan buhar banyosu kesinlikle yeni saç oluşumunu teşvik edecektir.

  • Doğal yağlarla bakım yapın!

Saçları, kafa derisini nemlendirmenin kışın saç bakımında çok önemli olduğundan bunu en doğal yapmanın yolu da doğal yağlardan geçiyor. İyi beslenen, bakımı yapılan kafa derisinden çıkan saçlar kesinlikle daha canlı, daha gür, daha parlak olacaktır. Kısa süre içinde en etkili sonucu alabilmenin hem kolay hem de ucuz yolu doğal yağlardır. Bunun için saçtaki nemi içeri hapsederken aynı zamanda soğuk havaların sert etkilerine karşı saç tellerine koruyucu kalkan olan doğal yağlar evden eksik edilmemelidir. Bu amaçla güvenle kafa derisine ve tüm saça uygulanabilecek olan yağlar; doğal zeytinyağı, hindistancevizi yağı, badem yağı, buğday yağıdır. Bunlar hem kuaföre gidip bakım yaptırmaktan çok daha ucuz hem de içeriğinde neler olduğunu bilmek adına çok da güvenlidir.

  • Doğal beslenip bolca su içilmeli!

Sağlıklı saçlar için sağlıklı bir bünye gerektiği için saçları içten beslemek amaçlı mutlaka sağlıklı ve doğal besinlerden yana zengin beslenmek gerekiyor. Kışın bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için vitaminler, mineraller ve protein açısından zengin beslenerek saçların da sağlığını korumak önerilir. Bir de kafa derisinin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için gün içinde en az 2 litre su içilmesi çok önemlidir.

Paylaş:
Benzer Yazılar