Saçlara Zarar Veren Hatalar

Paylaş:

Kaybedinceye kadar değeri bilinmeyen, hor görülen saçlarımız, aslında dış görünüşümüzün en önemli parçasıdır. İnsanlar saçlarının doğuştan getirdiği gibi yumuşak, parlak, canlı ve sağlıklı olacağını zanneder, her türlü işlemi uygular. Ancak 20’li yaşlar bitip 30’lu yaşlara gelindiğinde saçlar yavaş yavaş canlılığını kaybeder, eskisi kadar dolgun değildir, dökülmeye başlar. O zaman da saçları eski sağlıklı haline getirmek için çareler aranır, kozmetik ve estetik seçenekler üzerinde kafa yorulur.

Saçların her zaman, her yaşta sağlıklı, parlak, yumuşak ve güçlü olmasını sağlamak için özenli ve düzenli olarak saç bakımı yapılması, en azından saçlara zarar veren uygulamalardan uzak duruşması gerekiyor. Elbette ki; kişinin beslenme ve yaşam alışkanlıkları tüm vücut sağlığı üzerinde olduğu gibi saç sağlığında da çok önemlidir. Bu bakımdan sağlıksız yaşam ve beslenme alışkanlıklarının da, sağlıklı yönde değiştirilmesiyle, saça zarar veren alışkanlıkların terk edilmesiyle daha sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür. İşte saç sağlığına zarar veren bazı yaşam alışkanlıkları:

  • Spor sonrası saçları yıkamamak

Elbette ki spor çok yorucu ve tabi ki de spordan sonra hemen yatıp dinlenmek istiyoruz. Ancak spor yaparken saç diplerinde oluşan ter saç derisine zarar vermekte, saç köklerini tıkamaktadır. Bu şekilde saçlarının sağlığını kaybetmemesi için spor sonrası hafif bir duş şart!

  • Saç şekillendiricileri sık sık kullanmak

Herkes her an kuaförden yeni çıkmış gibi görünmek ister. Ancak saç düzleştiriciler, maşalar, fön makineleri sürekli kullanımda saçlara çok ciddi bir şekilde zarar veriyor. Bu sebeple de aslında en güzeli hiç kullanmamakken, ille de kullanılacaksa sadece duştan sonra, haftada 2 kez gibi saç şekillendirici kullanmak ve öncesinde mutlaka saçları ısıdan koruyan ürünler kullanmayı alışkanlık haline getirmek önemlidir.

  • Saçları sıcak suyla yıkamak

Saçların sıcak suyla yıkanması saç tellerinin ve kafa derisinin kurumasına, saçların kırılmasına, daha kolay dökülmesine sebep olabilir. Bu sebeple mevsim ne olursa olsun saçların ılık su ile yıkanması ve hatta son durulama suyunun olabildiğince soğuk olması saç sağlığı için en doğrusudur.

  • Saçları kalıcı olarak şekillendirmek

Saçları şekillendirip uzun süre öyle kalacak olması perma, Brezilya fönü gibi kalıcı şekillendirmeler çok cazip olsa da, saça ve kafa derisine ciddi anlamda zarar vermektedir. Saçın doğal dokusunu bozan bu işlemler yapılırken kimyasal solüsyonlar kullanılmakta ve bunlar çok fazla zarar vermektedir.

  • Saçı sert ve sık taramak

Saçları sert bir şekilde taramak, özellikle de ıslakken taramak kesinlikle saça zarar veren hatalardandır. Saçlar duştan yeni çıkmışken çok hassastır, bunun için taramak için biraz zaman geçmesini, saç diplerinin biraz kurumasını beklemekte fayda var. Bir de saçları gün içinde birkaç kez değil de, sadece duştan sonra taramak en iyisi, gerekirse sadece sabahları taramak önerilir.

  • Saçları kabartmak için krepe yapmak

Saçları ince ve düz olanlar genellikle daha havalı olsun diye krepe yaparak kabartırlar. Ancak krepe yaparken saç tellerinin üst tabakası çok fazla zarar görür ve saçlar yıpranır.

  • Saçları çok sıkı toplamak

Saçları çok gergin ve sıkı toplamak saçlarının gerilmesine, kopmasına neden olabilir. bu sebeple de saçları mümkün olduğunca açık bırakmaya çalışmak, toplarken de diplerinden çekmeyecek yumuşaklıkta toplamak önerilir.

  • Saçları aşırı sık yıkamak

Saçların çok sık yıkanması, her gün şampuan veya sabun kullanılması kafa derisindeki doğal yağların, sık yıkamaya bağlı olarak yok olmasına sebep olur. Bundan dolayı kafa derisinde kuruluk ve saçın yeterince beslenememesi sorunu ortaya çıkar.

  • Sağlıksız beslenme alışkanlığı

Beslenme alışkanlıkları tüm vücudun olduğu gibi saçların da sağlığını belirleyici etkenlerdir. Bu bakımdan sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıkları saçlara zarar verebiliyor, saç dökülmesi, kepek, kuruluk gibi pek çok saç sorununun temel sebebi olarak sağlıksız beslenme gösteriliyor.

  • Saçları yanlış kurutmak

Duş sonrasında saçları sert bir şekilde havluyla kurulamak saçlara zarar veren alışkanlıklardandır. Bunun yerine pamuklu bir tişört ile saçları sarıp ve bir süre nemini aldıktan sonra kendiliğinden kurumaya bırakmak en sağlıklı olandır.

Paylaş:
Benzer Yazılar