Saçlara parlaklık veren maskeler

Paylaş:

Her kadın parlak ve ipeksi saçlara sahip olmak ister. Kısa veya uzun, kıvırcık veya düz; parlak saçlar her zaman iyi bir izlenim verir. Sağlıklı saçın dış tabakası doğal yağ içerir. Bu tabaka hasar gördüğünde saçlarınız donuk, sağlıksız ve kuru görünecektir.

Donuk saçlara neden olan faktörlerden bazıları hastalıklar, beslenme yetersizlikleri, kimyasal saç bakım ürünlerinin kullanımı, iyi bir şampuan kullanılmaması, güneşe aşırı maruz kalma, saç boyalarının sık kullanımı, yaş, aşırı stres, sudaki yüksek mineral içeriğidir. Ayrıca yüzme havuzlarındaki klor ve ısı içeren saç şekillendirme ürünlerinin kullanımı da saçları yıpratıyor.

Doğru saç bakımı, hem erkekler hem de kadınlar için parlak, ipeksi ve yumuşak saçlar elde etmenin tek yoludur. Çoğumuz saçlarımıza güzel bir parlaklık katmak için sayısız ürün ve serum kullanırız. Ama zamanla, bu ürünler iyi olmaktan daha fazlasını yapıp, saçlarınıza zarar verebilir. Ticari ürünler kullanmak yerine, saçı pürüzsüz ve parlak hale getirmek amacıyla kullanabileceğiniz doğal besinlere bir göz atalım.

Yumurta

Yumurta saçlarınızı besler ve dakikalar içinde parlatmak için belki de en iyi malzemelerden biridir. İyi bir protein, yağ asitleri ve lesitin kaynağı olan yumurta, nem ve parlaklık vererek hasarlı ve donuk saçları onarmaya yardımcı olur. Yumurta ayrıca saç tellerinizin güçlenmesine yardımcı olur.

 • Homojen bir macun elde edene kadar bir adet yumurta beyazı ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ve balı karıştırın. Bu macunu nemli saçlarınıza ve saç derisine uygulayın. Kafanızı yaklaşık 30 dakika boyunca duş bonesiyle örtün. Daha sonra saçınızı hafif bir şampuan ve ılık su ile yıkayın.
 • Köpüklü bir kıvam elde edene kadar iki yumurtayı çırpın. İki yemek kaşığı badem yağı ve bir buçuk bardak yoğurt ekleyin. Bu karışımı saçınıza ve saç diplerine uygulayın. 30 dakika bekletin ve ardından saçınızı ılık su ile durulayıp, şampuanlayın.
 • Yumuşak ve parlak saçlar elde etmek için haftada bir kez bu yumurta maskelerinden birini uygulayın.

Not: Yumurta maskesi kullandıktan sonra saçınızı asla sıcak su ile durulamayın. Sıcak su yumurtayı pıhtılaştırır ve saçınızdan temizlemek çok zor olacaktır.

Bira

Bira mükemmel bir saç toniği olarak çalışır. Biradaki proteinler (şerbetçiotu), hasarlı saçları onarmaya yardımcı olur ve saç köklerinin beslenmesini sağlar. Bu da saçınıza parlaklık ve hacim katar.

 • Saçlarınızı şampuanla yıkayın ve ardından kökünden uçlarına kadar bira uygulayın.
 • Dairesel hareketlerle derinize iyice masaj yapın.
 • Yaklaşık beş dakika bekletin ve sonra durulayın.
 • Bu yöntemi her iki haftada bir uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Parlak saçlar elde etmek için saçınıza düzenli olarak yağ uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı (organik ve rafine edilmemiş) en iyi seçeneklerden biridir. Kurumuş ve hasarlı saç tellerini nemlendirmeye yardımcı olur, böylece parlak ve sağlıklı hale getirir.

 • Saçınıza kökünden uçlarına kadar sıcak Hindistan cevizi yağı sürün. Birkaç dakika masaj yapın ve saçınızı en az 30 dakika bone veya havluyla sarın. Daha sonra su ile durulayın, şampuanlayın ve kendi halinde kurumasını sağlayın.
 • Bir başka seçenek ise iki çorba kaşığı Hindistan cevizi yağına birkaç adet köri yaprağı eklemektir. Sıcak olana kadar ısıtın. Serinledikten sonra, yağı kafa derisine ve saça nazikçe masaj yaparak uygulayın. Sıcak bir havlu ile 30 dakika sarın ve sonra hafif bir şampuanla yıkayın.
 • Saç durumunuza bağlı olarak haftada bir veya iki kez bu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Ayrıca zeytinyağı, Hint yağı veya badem yağı kullanabilir ve aynı işlemi takip edebilirsiniz.

Mayonez

Mayonez saçınızı güçlü, yumuşak, sağlıklı ve parlak hale getirecek amino asitler, protein ve antioksidanlara sahiptir.

 • Saç uzunluğunuza göre gereken miktarda tam yağlı mayonez kullanın.
 • Yeni yıkanmış, nemli saçlarınıza uygulayın.
 • Saçınızı en az 30 dakika boyunca duş bonesiyle kapatın.
 • Saçlarınızı soğuk su ve hafif bir şampuan kullanarak iyice yıkayın.
 • Saçlarınızın parlaklığını artırmak için bu yöntemi haftalık olarak tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi saçlarınızı yumuşatan, parlatan ve nemlendiren muhteşem bir saç kremidir. Ayrıca, saçınızın donuk ve cansız görünmesini sağlayan kalıntıların giderilmesine de yardımcı olur. Kepeklenmeye, kaşıntıya ve elektriklenmeye yardımcı olabilir.

 • Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Şampuanlamadan sonra karışımı saçınıza dökün ve soğuk su ile iyice durulamadan önce birkaç dakika bekletin.
 • Alternatif olarak, iki tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir limonun suyunu bir bardak su ile karıştırın. Bu karışımı, şampuanlamadan sonra son bir durulama suyu olarak kullanın.
 • Bu yöntemleri sadece haftada bir kez kullanın.

Avokado

Avokado, saçınızı derinlemesine nemlendirecek ve besleyecek besin öğeleri içerir. Bu da saçlarınızı pürüzsüz ve parlak hale getirecektir. Avokado, kurumuş ve hasarlı saçlar için son derece yararlıdır.

 • İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile ezilmiş olgun bir avokadoyu karıştırın. Bu karışımı köklerinden uçlarına kadar nemli saçlarınıza uygulayın. 30 dakika boyunca sarın ve bekleyin. Son olarak, saçlarınızı her zaman olduğu gibi durulayın ve şampuanlayın.
 • Ayrıca bir tane olgun avokado ve bir tane olgun muzu püre haline getirebilirsiniz. Bir buçuk çorba kaşığı badem yağı ekleyin. Bu macunu saçınıza ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. Kafanızda 30 dakika bekletin. Ilık su ile iyice durulayın ve saçınızı şampuanlayın.
 • Saçınızın durumuna bağlı olarak haftada bir veya iki kez bu yöntemlerden birini uygulayın.

Bal

Bal, parlak saçlar için etkili bir doğal besindir. Saçınıza nem veren ve nemi içinde hapsetmeye yardım eden doğal bir nemlendiricidir. Bu, saçlarınızı yumuşak ve parlak hale getirir.

 • İki bardak sıcak suya iki çorba kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine koyun. Şampuanlamadan sonra, bu çözeltiyi saçınıza püskürtün. Yavaşça kafa derisine masaj yapın ve 15 dakika bekletin. Sıcak su ile durulayın. Bu yöntemi haftada bir kez kullanın.
 • Ayrıca haftada bir veya iki kez, düzenli olarak kullandığınız saç kremi içine biraz bal karıştırabilirsiniz.

Paylaş:
Benzer Yazılar