Saç Sağlığını Bozan Alışkanlıklar!

Paylaş:

Elbette ki, sağlıklı, gür, canlı saçlara sahip olmak herkes için çok önemlidir. Ancak hiç de öyle beklendiği gibi, arzu edildiği gibi olmuyor, saçlar canlılığını kaybediyor. Aslında saç bakım ürünlerini kullanmaya mümkün olduğunca özen gösteren, saç sağlığını koruduğunu düşünen kişilerde de saç sorunları görülebiliyor ve çoğunlukla buna anlam verilemiyor. Oysaki neredeyse herkesin arada bir de olsa yaptığı bazı, zaman zaman uyguladığı alışkanlıklar saç sağlığına zarar verebilmektedir. Sağlıklı saçlar için doğru bilinen bazı yanlışlardan uzak durmak gerekiyor. Bu bağlamda saçlar için zararlı olan alışkanlıkları sizler için sıraladık.

  • Sağlıksız beslenmek

Nasıl ki; sağlıklı bir cilde sahip olmak için öncelikle cildi içten beslemek gerekiyor, aynı şekilde sağlıklı saçlar için de kişinin sağlıksız besinleri beslenme programından çıkarması gerekir. Kişinin yediği, içtiği her şeyin cilt ve saç sağlığına doğrudan etkisi oluyor. Bu bağlamda aşırı yağlı, tuzlu, şekerli, hazır paketli ürünlerin tüketiminin saç sağlığını olumsuz etkilediği bir gerçektir. Bu bakımdan sağlıksız hazır besinlerden ve dönem dönem popüler olan ölüm diyetlerinden, şok diyetlerden uzak durmak çok önemlidir.

Sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler özellikle protein, E vitamini, çinko ve demir içeren doğal yiyecekler tüketmeye özen göstermeliler. Belirgin bir miktarda saç dökülmesi ya da saç sağlığında gözle görülür bir düşüş varsa saçları beslemek için dermatoloji uzmanın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanmak iyi gelecektir. Sağlıklı saçlar için en doğru vitaminlerin alınması çok önemlidir. Örneğin A vitamini eksikliği, saçları daha kırılgan hale getirir ve kepek oluşumunu arttırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebep olurken, C vitamini eksikliği ise saçların uzamasını ve yeni saç oluşumunu engeller.

  • Saçları çok sıkı bağlamak

Çok sık dökülen ve yıpranmış görünen saçların bir sebebi de saçları çok sıkı bağlamak olabilir. Çünkü saçları çok sıkı bağlamak, saç foliküllerinde gerilmeye, bu da kırılmalara ve hatta saç kaybına neden olmaktadır. Tüm gün sıkıca bağlı şekilde duran saçlar, hatta gece de bağlanan saçlarda zamanla foliküller zayıflayarak kelliğe kadar gidebilir. Bu bakımdan öncelikle geceleri saçlar kesinlikle bağlanmamalı, gündüzleri de toplanacaksa daha gevşek ve hafif toplanmalı, toka saçları köklerinden çekmemelidir.

  • Islakken saç taramak

Neredeyse herkes saçları banyodan sonra ıslakken taramayı tercih eder. Çünkü bu şekilde taramak daha kolay olmaktadır. Bu alışkanlığın saça ne kadar zarar verdiğini pek çok kişi bilmese de saç telleri, ıslakken daha kırılgan olur ve banyoda saç kökleri genişlediği için ıslak taramalarda saçlar köklerinden dökülebilir. Bu sebeplerle saçları banyodan önce taramak ya da yıkadıktan sonra yumuşak bir havluya sararak kurumasını beklemek en doğrusudur.

  • Saçları çok sık ve sıcak su ile yıkamak

Saçların temiz ve dolgun görünmesi için yıkamak elbette ki çok önemlidir. Ancak saçları çok sık şampuanla yıkamak saç derisindeki doğal nemin kaybolmasına, saçın kuruyup kırılmasına sebep olmaktadır. Zaten şampuanların pek çoğunun kimyasallar içerdiği düşünüldüğünde saç derisindeki faydalı maddelerin hepsinin bu kimyasallar yüzünden öldüğünü söylemek mümkündür. İşte bu sebeple de aslında saçların her gün değil de, daha çok haftada 2 -3 kez yıkanması doğru olur. Bir de şampuan olarak daha doğal içerikli olanların tercih edilmesi, bitkisel ve doğal yağlar bakımından zengin sabunların saç temizliği için kullanılması daha doğru olur. Ayrıca saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçları çok sıcak suyla yıkamamak, daha çok ılık suyu tercih etmek önerilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar