Saç Onarıcı Bakım Tarifleri

Paylaş:

Saçlar, en önemli, en doğal aksesuarlarımız olduğu için onların güzel görünmesi çok önemlidir. Kadın, erkek, genç, yaşlı herkes güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak istiyor. Ama bunun için kesinlikle düzenli aralıklarla saç bakımı yapılması, saçları yıpratan, kıran şekillendirme işlemlerini mümkün olduğunca kısıtlamak en doğru yaklaşımlar olacaktır. Bir de tıpkı cildin olduğu gibi saçların da içten beslendiği unutulmamalı ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilerek, zararlı yeme, içme alışkanlıklarından uzak durulmalıdır. Zira sağlıklı bir vücutta, saçlar da sağlıklı olacaktır.

Olumsuz çevresel koşullar, bakımsızlık ve sağlıksız beslenmeden kaynaklı olarak yıpranan, sağlığını kaybeden, cansız saçlar için doğal ve besleyici maskeleri uygulamak gerekiyor. Her evde bulunan malzemelerle kafa derisini ve saç tellerini besleyerek saçları onarmak mümkündür. Ancak tıpkı cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da mutlaka saçınızın özelliklerine, saç tipine uygun ürünlerle bakım yapılması gerekiyor. Bunun için yağlı saçlar için farklı, kuru saçlar için farklı bakım önerilerimiz olacaktır.

Yağlı saçlar için onarıcı bakım maskeleri

  • Yumurta ve yoğurt

Yumurta, tüm saç tipleri için besleyici ve onarıcı bir ürün görevi görmekteyken, yoğurt daha çok yağlı saçlar için tercih edilmekte. Zira yoğurdun içeriği kafa derisindeki saç oranını dengelemektedir. Bunun için; 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt ve 1 tane mümkünse organik yumurta iyice çırpılır. Saçlar güzelce yıkanıp, hafif kurutulduktan sonra hazırlanan karışım temiz ve nemli saça uygulanır. Kafa derisinden başlayarak tüm saçın bu karışımı emmesi için parmak uçlarıyla masaj yapılır. Yarım saat bekledikten sonra saçlar yıkanır.

  • Bal ve yumurta sarısı

Bal, kafa derisindeki yağ oranını dengeleyici ve kafa derisini besleyici özelliktedir. 1 yemek kaşığı bal ve 2 tane yumurtanın sarısı bir cam kasede karıştırıldıktan sonra kafa derisine ve saçlara uygulanır. Yarım saat bekledikten sonra saç ılık su ile yıkanır.

  • Sirke ve karbonat

Sirke tüm saç tiplerinde besleyici ve canlandırıcı etki gösterirken, karbonat kafa derinin pH değerini dengeler ve fazladan yağlanmayı önler. Bunun için 1 çay bardağı sirke ile 4 yemek kaşığı karbonat karıştırılır, bir macun elde edilir. Karışım saç diplerine ve tüm saça uygulandıktan sonra 20 dakika beklenir ve saç ılık su ile yıkanır.

Kuru saçlar için onarıcı bakım maskeleri

  • Zeytinyağı ve bıldırcın yumurtası

Sağlıklı uzayan, canlı saçlar için zeytinyağı en doğal ve en etkili maddelerden birisidir. Bıldırcın yumurtasının yoğun protein içeriği sayesinde de saçlar güçlenir, onarılır. Bunun için yarım çay bardağı zeytinyağının içine 2 tane bıldırcın yumurtası kırıp çırpılır. Hazırlanan karışım kafa ve derisine ve tüm saça uygulanır. Yarım saat boyunca beklenirken kafa derisine parmak uçlarıyla masaj yapılarak maskenin etkisi artırılır. Sonrasında saç ılık su ile yıkanır.

  • Yağlı yoğurt ve yumurta beyazı

Yumurtanın beyazının besleyici özelliği yoğunken, yağlı yoğurt kafa derisinin pH dengesini koruyacaktır. Bunun için 2 yumurtanın beyazı ve 1 yemek kaşığı yağlı yoğurt karıştırılır. Karışım kafa derisine ve tüm saça yumuşak hareketlerle uygulanır ve yarım saat bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

  • Hint yağı ve yumurta

Hint yağının tıpkı zeytinyağı gibi saçı besleyici ve kafa derisini nemlendirici özelliği varken, yumurta güçlü bir protein kaynağı olduğu için yıpranmış saçları onarır. Bunun için 2 yemek kaşığı Hint yağı ve 1 yumurta karıştırılır. Elde edilen karışım kafa derisine masaj yapılarak tüm saça uygulanır. Yarım saatlik bir bekleme süresinin ardından ılık su ile yıkanır.

Yukarıda önerilen saç bakım maskelerinin hepsi haftada bir ya da 10 günde bir kez uygulanabilir. Ayrıca her durulama suyuna bir miktar elma sirkesi ekleyerek de saçların daha parlak olması sağlanabilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar