Saç Mezoterapisi Nedir?

Paylaş:

Saçlar, elbette ki her yaştan herkes için en doğal ve aslında en kıymetli aksesuarlardır. Herkes saçlarının her daim sağlıklı, gür ve bakımlı olmasını ister. Ancak saç dökülmesi diye de bir gerçek var. Saç dökülmesi, belli yaştan sonra hayatın rutin gidişinin bir sonucu olarak yaşanmakla birlikte, bazı kişilerde beklenenden çok daha erken dönemde, olması gerekenden çok daha fazla miktarda saç dökülmesi olabiliyor.

Saç dökülmesinin en net sebebi hormonal sorunlar ve maalesef genetik özelliklerdir. Yani annesinin, babasının, kardeşlerinin ya da yakın akrabalarından kişilerin erken dönemde saç dökülmesi sorunu yaşadığını fark edenler de bu sorundan dolayı endişelenmeli ve erken dönemde bunu önleyebilecek yaklaşımlar izlemeliler. Bunların yanında sağlıksız yaşam ve beslenme koşulları, kafa derisinin yeterince hava alamaması, olması gerektiği gibi temizlenmemesi, yeterince bakım yapılmaması, nemlendirilmemesi gibi dış faktörler de saç dökülmesine davetiye çıkarabiliyor. Herhangi bir sebeple saç köklerinin zayıflaması, cansızlaşması, kadınların hamilelik süreci ve doğum yapması, kullanılan bazı ilaçlar, bazı hastalıklar dolayısıyla da ciddi ve ani saç kayıpları, saç dökülmeleri yaşanabilmektedir.

Saç dökülmeleri hayatın belli dönemlerinde çok daha belirgin olarak görülmektedir. Örneğin; ergenlik çağında yaşanan hormonal değişimler ve gençlik dönemi sorunları saç dökülmesini hızlandırırken, özellikle de gebelik ve emzirme dönemleri saç dökülmelerinin en çok yaşandığı dönemler olabilmektedir. Ancak her saç dökülmesi kötü ya da bir sorun olarak algılanmamalıdır. Çünkü saçın kendi içinde gösterdiği döngü de zaman zaman saç dökülmesi yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Saç büyüme döngüsünün aşamaları

 • Anajen aşaması

Saçların sağlıklı bir şekilde uzama gösterdiği aşamadır. Bir kafa derisindeki saç kıllarının ortalama % 80 – 90’ı anajen aşamasında bulunur. Bu aşama normalde her saç teli için ortalama 3 yıl gibi bir süre iken, bazı saçlarda bu süre 5 yıla kadar uzayabilir.

 • Katajen aşaması

Katajen aşaması saçların anajenden, telojene geçiş dönemidir ve yaklaşık 3 hafta sürer. Bu süreçte saçta incelme olur ve pigment kaybı yaşanır. Saçlarda canlılığını kaybetme, hacminde bir azalma fark edildiği süreçtir ve kafa derisindeki saçların yaklaşık % 2’si katajen aşamada bulunmaktadır.

 • Telojen aşama

Telojen aşama, hiç kimsenin hiç istemediği dökülme aşamasıdır. Yaklaşık olarak 3 ay süren bu telojen aşama, incelmiş, yıpranmış ve pigment (renk kaybı, renk değişimi ) kaybetmiş olan saçların dökülmeye başladığı aşamadır. Bu dönemde aynı zamanda saç hücrelerinden yeni bir folikül oluşmaya başlar. Kafa derisindeki saçların yaklaşık % 10 – 20’si telojen aşamada bulunmakta ve dökülmektedir.

Saç dökülmesi kimlerde olur?

Saç dökülmesi kadın, erkek, genç, yaşlı herkeste görülebilmekle birlikte, erkeklerde ve ileri yaştakilerde daha sık görülebilmektedir. Kadınlar daha çok gebelik, emzirme, hormonsal sorunlar olması ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak saç dökülmesi sorunu yaşayabilirken, erkeklerde belli dönemlerden bağımsız olarak bile saç dökülmesi olabilmektedir. Zaten “erkek tipi saç dökülmesi” diye de bir kavram bulunmaktadır.

Saç dökülmesi sorununa kesin çözüm için saç mezoterapisi

Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin, yeniden kendileriyle barışıp özgüven kazanmaları için uygulanan en kalıcı ve en başarılı çözümlerden birisi saç mezoterapisidir. Saç mezoterapisi; kişinin kafa derisine mezoterapi ilacının küçük ve ince iğneler yardımıyla uygulanması işlemidir. Günümüzde çok sık kullanılan saç mezoterapisi, FDA (Amerika Sağlık Örgütü) tarafından onay almış, sonuçları ise oldukça etkili ve güvenilir bir tıbbi işlemdir. Saçlarının hızlı bir biçimde ve istenmeyen bir şekilde seyreldiğini, fark edilir düzeyde döküldüğünü gören kadın, erkek pek çok kişi mezoterapi ilaçlarının kafa derisine enjekte edilmesiyle saç köklerini besleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olabilir. Saç mezoterapisinde oldukça ince uçlu iğneler kullanılmakta ve kafa derisine orta bölümden minimal dozlarda mikroenjeksiyon yapılmaktadır.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanların çaresi olabilecek saç mezoterapisi en basit tanımıyla, saçı besleyecek etken maddelerden oluşan karışımın deri altına enjekte edilmesi işlemidir. Saç mezoterapisinde enjeksiyon çok ince ve küçük iğnelerle yapılmakta ve kişinin isteğine bağlı olarak anestezik spreyler kullanılarak acı, ağrı hissi minimuma indirilebilmektedir. Saç mezoterapisinde kafa derisine uygulanan karışımın içinde vitaminler, kan dolaşımını artıran maddeler, aminoasitler ve saçları destekleyen yapı taşları bulunmakta, saç köklerine adeta gençlik iksiri aşılanmaktadır. Bu işlemin diğer pek çok yöntemden daha etkili olmasının nedeni de bütün bu önemli maddelerin direkt olarak deri altında verilmesidir. Saç mezoterapisinde kafa derisine yapılan mikroenjeksiyon sayesinde cildin fonksiyonel tabakası olan dermis tabakası uyarılmakta, saç kökünün ihtiyaç duyduğu mineraller, oligelement, vitaminler ve düzenleyiciler dokuya verilebilmektedir. Bu sayede yeniden saç çıkması, var olan saçların dökülmesinin ise engellenmesi mümkün olabilmektedir. Bu enjeksiyonlar kafa derisine lokal olarak yapılmakta ve neredeyse herkes bundan faydalanabilmektedir.

Saç mezoterapisi nasıl etki eder?

Saç mezoterapisinde kafa derine verilen vitaminler, mineraller, faydalı elementler saçlı deride var olan saç köklerinin canlanmasını ve saçların cilt yüzeyine çıkabilmesini sağlar. Bu maddeler sayesinde saç kökleri güçlenir ve saçlar daha parlak bir şekilde çıkar. Güçlenmiş ve canlanmış saçlar, olumsuz ve sağlıksız dış faktörlere karşı daha korumalıdır ve daha az etkilenir. Dahası güç kazanan saçlar kafa derisine daha sıkı tutunur, daha sağlam olur.

Saç mezoterapisinde kullanılan ilacın içinde neler bulunur?

Saç dökülmesini engelleme amacıyla doktor tarafından hazırlanan bu karışım saçların sağlığı ve güçlenmesi için gerekli olan pek çok maddeyi içermektedir. Bu maddeler kafa derisinde; kan dolaşımını arttıran, damarları genişleten, bağ dokuyu yenileyen maddelerdir; çok güçlü vitaminler, mineraller ve saç destekleyici yapı taşlarıdır.

Saç mezoterapisi kaç seans sürer?

Saç mezoterapisi uygulaması genel olarak 3 -10 seans aralığında tamamlanmakla birlikte, genellikle en az 5 seans yapılması önerilir. Bu işlemde her bir seans yaklaşık 20- 25 dakika sürmektedir. Saç mezoterapisi uygulaması saç derisinin yumuşatılması başlar, derinin alttan kanatılıp atık kanın dışarı atılması ile devam eder ve ilacın deri altına enjekte edilmesi ile sona erer. İlk seansın ardından işlemin etkisi 1 ay kadar süre geçtikten sonra fark edilmeye başlanır. Ancak uzmanlar saç mezoterapisinden istenen sonucun alınabilmesi ve kalıcı olması için 3 ay içinde en az her ay bir defa kez yapılmasını önermekteler. Sonraki dönemlerde ise kişinin ihtiyacına ve uzmanın görüşüne göre saç mezoterapisine devam edilir ya da yeterli bulunur. Ancak genel kanı, saç mezoterapisinin saçtaki dökülme problemine göre 5 – 10 seans uygulanması yönündedir.

Saç mezoterapisi seans aralıkları ne kadardır?

Saç mezoterapisi kişiye özel gerçekleştirilen bir işlem olduğundan aslında pek çok faktör uzmanın görüşü doğrultusunda ve kişinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Ancak genel olarak işlemin uygulanma aralığı 2 haftada 1 olarak ayarlanmaktadır. Hastanın özel ihtiyaçlarına göre de bu süre uzatılabilir veya kısaltılabilir.

Saç mezoterapisi, saç dökülmesini önlemede etkili bir yöntem midir?

Kesinlikle evet! Zira saç büyümesinin teşvik edilmesi ve saç dökülmesinin durdurulabilmesi için kafa derisinin ihtiyaç duyduğu tüm maddeler direk olarak deri altına enjekte edilir. Bu sayede kafa derisinde ciddi bir etki görülür. Zira kafa derisi altında direk etki gösteren vitaminler saçları doğrudan tedavi eder.

Saç mezoterapisinin avantajları nelerdir?

 • Saç mezoterapisi lokal olarak sadece ihtiyaç duyulan bölgeye uygulanmakta ve yüksek oranda sonuç vermektedir. Bu bakımdan sadece istenen bölgeler seçilerek farklı bölgelere yapılabilir. Ancak bunun yanında saçların döküldüğü bölgedeki kökler uyarılırken yakınında bulunan diğer saç kökleri de bu uygulamadan olumlu olarak etkilenir.
 • Saç mezoterapisinin en az 3 seans, genellikle de 5 – 10 seans yapılması gerekmektedir. Bu uygulamada daha ilk seanslardan itibaren saçlardaki olumlu gelişme fark edilir.
 • Diğer pek çok saç kazanım tekniğine kıyasla maliyeti düşüktür.
 • Saç mezoterapisinde kullanılan ilaçlar doktor tarafından güvenli bir şekilde uygulanır.
 • Saç mezoterapisi sayesinde sadece saç dökülmesinin önüne geçilmez, aynı zamanda zaten var olan saçlar daha parlak ve canlı hale gelir, kişinin mevcut saçları daha sağlıklı olur.
 • Saç mezoterapisi tüm saç dökülmelerini önlemekle birlikte, özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan ani ve yoğun saç dökülmelerine karşı oldukça etkilidir.

Saç mezoterapisi yeni saç çıkarır mı?

Saç mezoterapisi hem erkek hem de kadında saç dökülmesini durması amacıyla uygulanmakta ve bu amaca da başarı ile hizmet etmektedir. Mezoterapi ile kafa derisinin altına verilen ilaçlar saç köklerini uyarır saç köklerinin ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri direkt olarak sağlar. Bu sayede daha sağlıklı bir kafa derisinde yeni ve daha sağlıklı saçlar çıkması için uygun ortam sağlanmış olur.

Saç mezoterapisi, saçların büyümesini teşvik eden bir kellik tedavi seçeneğidir. Bununla birlikte “erkek tipi kellik” olarak adlandırılan yanlardan dökülme, alında açılma şeklindeki kellik oluşumu da saç mezoterapisi ile geciktirilebilir. Saç mezoterapisi, saçlarında dökülme sorunu yaşayanlara ve saç ekiminden başka ve daha az maliyetli bir tedavi seçeneği arayanlara uygun bir tedavi sunmaktadır.

Saç mezoterapisi saç dökülmesi dışında saçın genel sağlığı için de yapılabilir mi?

Evet, saç mezoterapisinin uygulanmasındaki temel amaçlar kesinlikle saç dökülmesinin önlenmesi, durdurulması ve de var olan saçların korunmasıdır. Saç dökülmesinin kronik olmadığı, ancak saç sağlığını korumak isteyen, günlük olağan saç dökülmelerini azaltma ve saçlarını canlandırmak isteyen herkes mezoterapi yöntemi ile saç köklerine vitamin, mineral verdirebilir. Saç mezoterapisi saçlarını seven ve saç sağlığını önemseyen herkes için çok faydalı bir tedavi ve önlemdir. Saç mezoterapisinin seans sayılarının az olması ve seansların az zaman gerektirmesi de çok önemli avantajlar olduğundan, bu işlemle hem saç dökülmesi için önlem alınmalı hem de saçların daha parlak ve güçlü hale gelmesine olanak verilmelidir.

Saç mezoterapisi acılı bir işlem midir?

Saç mezoterapisinde kafa derisine enjeksiyon işlemi ile ilaç enjekte edilmektedir. Bundan dolayı da iğnenin gireceği alanlarda tıpkı kan verirken ya da aşı yaparken olduğu kadar acı, sızı hissedilmesi beklenir. Ancak kafa derisinin çok sert bir yapıya sahip olduğu ve yumuşak deri kadar acı olmayacağı da hesaba katılmalıdır. Hafif bir acı olabilir ve bundan endişe duyan kişilere işlem öncesinde anestezi spreyi uygulanabilir. Böyle bir durumda ise hiç acı, ağrı hissedilmez.

Saç mezoterapisi işleminden sonra nelere dikkat edilmeli?

 • Seanstan sonraki 2 gün saçlar yıkanmaz.
 • Seanstan 2 gün sonra soğuğa yakın ılık su ile saçlar yıkanabilir.
 • Saçlar doktorun önerdiği özel şampuanla yıkanmalıdır.
 • İşlemden sonraki ilk 1 hafta uygulama yapılan alan ekstra özenle korunmalı, güneş, yağmur, sıcak ya da soğuk su gibi dış etkenlerden uzak kalınmalıdır.

Saç mezoterapisi etkisini ne zaman gösterir?

Saç mezoterapisi etkisini 1 ay içinde göstermeye başlar ve seanslar tamamlandıktan sonra istenen görünüm elde edilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form