Saç kırıklarına iyi gelen maskeler

Paylaş:

Fön makinesi, düzleştirici ve diğer saç şekillendirici ürünlerin sıkça kullanılması saçınızın kalitesini bozabilir ve dayanıklılığını azaltabilir. Böylece uçlarında kırıklar oluşur. Ayrıca Trichoptilosis schizotrichia olarak da bilinen saç kırıkları; ısıya, UV ışınlarına, toza ve kirliliğe aşırı maruz kalmaktan; jellerin, serumların, kurutucuların ve spreylerin aşırı kullanımından; sıcak suyla yıkamaktan ve masaj yapılmamasından kaynaklanabilir.

Yumurta

Bir yumurtanın akı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, bal ve badem yağını karıştırın. Saç maskesi olarak uygulayın ve 30 ila 45 dakika sonra yıkayın. Yumurta, saç kırıklarını onarmaya yardımcı olur.

 • Alternatif olarak, 2 kaşık su ile biraz yumurtayı çırpın ve şampuan olarak uygulayın.
 • Olgun muz ve portakal suyu ile yumurta akını karıştırabilirsiniz. Hazırladığınız bu maskeyi saçınızı uygulayın. 30-40 dakika boyunca bekletin. Son olarak, ılık su ile yıkayın.
 • Zeytinyağı veya badem yağı ile birlikte, bir yumurta akını çırpın ve saçlarınızın üzerine maske olarak uygulayın. Hafif bir şampuanla yıkamadan önce 20-30 dakika bekletin.
 • 1 çorba kaşığı bal ve yarım fincan süt ile bir yumurtayı karıştırın. Saçlarınıza uygulayın, 30 dakika bekletin ve sonra hafif bir şampuan ve soğuk su ile yıkayın. Saçlarınız kuruduktan sonra yumurta kokusu gidecektir.

Hint Yağı

Aynı oranda zeytinyağı ve hardal yağı ile biraz Hint yağını karıştırın. Saç derisine masaj yapmak için bu karışımı kullanın. Bir saat sonra hafif bir şampuanla yıkayın ve saç kırıklarından kurtulun.

Papaya

Olgun bir papaya ve yoğurdu, aynı oranda olacak şekilde blenderdan geçirin. Karışımı 30 dakika boyunca saçlarınızda bekletin. Sonra şampuan ve soğuk su yardımıyla yıkayın. Ayda 2 ya da 3 kez veya haftada en az bir kez uygulanmalıdır. Bu maske, saçlarınıza güç kazandırarak doğal bir parlaklık verecektir.

Bal

Biraz bal ve lor kullanarak bir saç maskesi hazırlayın. Saçınıza bu karışımla masaj yapın. 15-20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Bu maske sizi saç kırıklarından kurtaracaktır ve parlaklık kazandıracaktır.

 • Alternatif olarak, her biri 3 çorba kaşığı olmak üzere, bal ve zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saçınıza uygulayın ve 20 dakika sonra yıkayın. Bu maske, saç kırıklarını etkili bir şekilde azaltacaktır.
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı bal ile 1 yumurta sarısını karıştırıp kendi saç maskenizi yapın. Saçınıza sürün ve 15-20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ve hafif şampuan kullanarak durulayın.
 • 1 bardak suya 2-3 çorba kaşığı bal dökün ve karıştırın. Saçınızı kendi şampuanınızla yıkadıktan sonra durulayın. Bu karışımı sürüp 2-3 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Bu yöntem saç kırıklarını hafifletir ve saçlarınızın kabarıklığını azaltır.

Krema

 

Yarım bardak sütle 1 yemek kaşığı kremayı karıştırın ve saç uçlarınıza uygulayın. 15 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Saçlarınız pürüzsüzleşir ve yumuşar. Ayrıca saç kırıklarının görünümü de azalacaktır.

Sıcak Yağ

Sıcak zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya argan yağı ile saçlarınıza masaj yapın ve saçınızı sıcak suya batırılmış ve sıkılmış bir havlu ile sarın. Bu, en basit yöntemlerden biridir. Alternatif olarak, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, Hint yağı ve badem yağını karıştırın. Karışımı ısıtın ve kafa derinizle birlikte saç uçlarınıza uygulayın.

Avokado

Bir avokadoyu ezin ve püre haline getirin. Bununla saçınıza masaj yapın. Alternatif olarak, biraz zeytinyağını avokado posası ile karıştırın ve saçınıza uygulayın. Sarın ve 30 dakika sonra durulayın. Bu yöntem, saç kırıklarını tedavi eder. Daha iyi sonuçlar için, biraz Hindistan cevizi yağı bile ekleyebilirsiniz.

Shea Yağı

Saçlarınızı yıkadıktan sonra biraz shea yağı sürün. Bir bakım maddesi olarak görev yapar ve mat ve kuru saçlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Jojoba Yağı

Saçlarınıza jojoba yağı ile masaj yapın. Hatta jojoba yağını şampuan veya saç kreminizle karıştırarak pürüzsüz ve parlak saçlar elde edebilirsiniz. Saç kırıklarınızı da onarmış olacaksınız.

Siyah Mercimek ve Çemen Tohumu

Biraz siyah mercimek ve çemen tohumunu, geceden ıslatın. Sabahleyin öğütün. Bu karışıma bir bardak yoğurt ekleyin, karıştırın ve bu maskeyi saçınıza uygulayın. 1 saat sonra hafif bir şampuanla durulayın.

Mayonez

Saçlarınıza biraz mayonez sürün ve 20 dakika boyunca bekletin. Saçınızı daha sonra hafif bir şampuanla yıkayın. Pürüzsüz, parlak ve nemlenmiş saçlara sahip olmak için haftada bir kez yapabilirsiniz.

Muz

Bir olgun muz, 1 yumurta akı, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı sütü karıştırın ve macun haline getirin. Bu macunu saçınıza uygulayın, 20 dakika bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Limon Suyu

Alternatif olarak, bir olgun muz, 1 limonun suyu, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı gül suyunu karıştırın. Bu maskeyi saçınıza uygulayın, 1 saat boyunca bekletin ve sonra hafif şampuan ve su ile yıkayın.

E Vitamini

Bir ya da iki tane E vitamini kapsülünü ılık suda çözdürün ve saçlarınıza bununla masaj yapın. Bu yöntem, saç kırıklarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bira

Saçınızı 2-3 dakika bira ile yıkayın ve sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntem, saç kırıkları için hızlı bir çözümdür.

Kakao Yağı

Nemli saçlarına biraz kakao yağı sürün. Doğal olarak kurumasını bekleyin. Bir saat sonra yıkayın. Saç kırıklarını iyileştirmeye yardımcı olan çok etkili bir nemlendirici görevi görür.

Ekstra Saf Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saç köklerine kolayca nüfuz eder. Ekstra saf Hindistan cevizi yağı, sağlıklı yağlar açısından zengindir ve saçlarınızı nemlendirmeye, güçlendirmeye ve onarmaya yardımcı olur. Bu yağı şampuanlamadan önce saçınıza uygulayın.

Aloe Vera

Yeni sıktığınız aloe vera jelini kullanarak doğrudan saçınıza masaj yapın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra, soğuk su ile durulayın.

 • Alternatif olarak, taze aloe vera suyu ile bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışıma biraz Hint yağı, zeytinyağı ve jojoba yağı ekleyin. (Bu yağlardan herhangi birini bile kullanabilirsiniz). Daha sonra saçlarınıza uygulayın.
 • Aloe vera içeren bir bitkisel şampuan da saç kırıkları için tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Yapın!

 • Dışarı çıkarken saçlarınızı bir fularla örtün.
 • Saçınızı açmak için geniş dişli tarak kullanın.
 • Saçınızı sık sık yağlayın. Eğer yapamıyorsanız, en azından şampuanlamadan önce yağlayın.
 • Saçınızı iki ayda bir kesin.
 • Naylon dişli saç fırçası kullanın.
 • Saçınızı şampuanladıktan sonra, haftada iki üç kez saç kremi uygulayın.
 • Diyetinize A vitamini, C vitamini, protein ve omega-3 yağ asitleri ekleyin.
 • Güneş ve ısıya karşı koruyucu bir saç kremi kullanın.

Yapmayın!

 • Saçlarınızı asla sıcak su ile yıkamayın.
 • Saçlarınızı ıslakken taramayın.
 • Saçlarınızı kurutacağından ve uçlarını kırılmaya eğilimli hale getireceğinden, saç düzleştirici, maşa, jel ve sprey gibi saç şekillendirme ürünlerini fazla kullanmayın.
 • Saç kırıklarını şiddetlendirebileceğinden klorlu suda yüzmekten kaçının. Bir bone takın ve yüzmeye giderseniz, yağ uygulayın.
 • Zararlı kimyasallar içeren şampuanlar kullanmayın.

Paylaş:
Benzer Yazılar