Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Kürler

Paylaş:

Saç, herkesin güzelliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Genellikle saçlarımız ayda 1cm büyür. Saçlı deride yaklaşık 100.000 saç teli bulunur ve bir kişi genellikle her gün 50-100 saç telini kaybeder. Bununla birlikte, bu normal oran aşılırsa, kellik yapabilir. Saç dökülmesi “Alopesi”olarak adlandırılır ve geçici olabileceği gibi kalıcı da olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda alopesi belirtileri değişir. Erkeklerde saç dökülmesi yaşanırken şakaklar ve tepe açılabilir. Ayrıca yastık üzerindeki saç daha fazladır ve erkeklerin daha geniş bölümlerde alopesiden muzdarip olduklarını göstermektedir. Birçok durumda saç dökülmesi kalıtsaldır. Bundan başka; şekillendirme ürünlerinin kullanımı, kötü beslenme, tiroid, menopoz, saçlı deri enfeksiyonu, gebelik, dermatit, sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları, büyüme yaşı ve ilaç yan etkilerinin yanı sıra sıklıkla; stres ve kanserin de bir etkisi saç dökülmesidir. Pahalı saç ürünleri uygulamalarından ziyade daha doğal yöntemleri göz önünde bulundurarak, ciltte bir başka sorun yaratmadan saç dökülmesini durdurmak mümkün olabilir. Bunun için aşağıdaki yöntemlerden bir ya da birkaçını tercih edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü, saç dökülmesini kontrol eden, saç büyümesini uyaran ve dokularınızı besleyen protein ve gerekli yağların zenginliğine sahiptir. Bir miktar suyu bir kaba alın ve üzerine taze rendelenmiş hindistan cevizi ilave edin. 3-4 dakika karıştırın ve sonra süzün. Saçlarınıza uygulayın ve kafa derisinin her yerine hafifçe masaj yapın. 15 dakika boyunca deride muhafaza edin ve hafif bir şampuanla yıkayın.

Çemen Otu Tohumu

Çemen tohumlarının proteinleri saç büyümesini artırır ve ölmüş saç foliküllerini yeniden yapılandırmaya yardımcı olur. Bir çorba kaşığı çemen tohumunu bir gece suda bekletin. Ardından, pürüzsüz bir macun oluşturmak için iyice ezerek karıştırın. Saçınıza yayın ve bir duş bonesi takın. Yaklaşık 45 dakika sonra saçınızı yıkayın. Parlak saçlar elde etmek için bir ay boyunca günlük olarak yapın.

Soğan Suyu

Soğan suyu antibakteriyel özelliklere sahip olup, mikropları önleyerek saçlı deride enfeksiyonu engeller ve saç dökülmesini durdurur. Derinize soğan suyu uygulayın ve yarım saat sonra şampuanla yıkayın. Ya da, 3 çorba kaşığı soğan suyuna 2 çorba kaşığı aloe vera jel ekleyin ve saçınıza yayıp bir müddet beklettikten sonra yine şampuanla yıkayın, iyice durulayın.

Amla / Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümü, zengin bir C vitamini kaynağı ve sağlıklı bir saç derisini muhafaza etmeye yardımcı olan doğal bir peelingdir. Bir çorba kaşığı ezilmiş Bektaşi üzümü üzerine bir limon sıkın. Karışımla saçınıza iyice masaj yapın ve bekletmek için bir duş başlığı kullanın. Bir gece boyunca bırak. Ayrıca: Kurutulmuş Bektaşi üzümüne hindistancevizi yağı ekleyin. Bu karışımı, yağ siyaha dönene kadar ısıtın. Soğuduktan sonra bu yağı saçınıza uygulayın. 15 dakika boyunca masaj yapın ve 30 dakika sonra yıkayın. Bunu haftada bir kez yapın.

Pancar Kökü

Bir miktar suyun içine pancar yaprağı ve kına ekleyin. Karışımı kaynatın ve daha sonra ılınınca, kafa derisine uygulayın. 15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Bunu saçlarınızı beslemek için haftada üç ila dört kez yapın. Ayrıca pancar suyunu sağlıklı saçlar için günlük diyetinize ekleyebilir ve büyümelerini hızlandırabilirsiniz.

Keten tohumları

Omega-3 yağ asitlerinin zenginliği saç büyümesini uyarır ve saç foliküllerini güçlendirir. Her sabah bir bardak keten tohumu yiyin ve ardından bir bardak su için. Veya çorba, salata ve yoğurt üzerine serpip yiyebilirsiniz. Alternatif olarak, diyetinize keten tohumu yağı ekleyin veya bu yağı kafa derisine uygulayın.

Sarımsak

Birkaç diş sarımsağı ezin. Ezilmiş sarımsağa hindistan cevizi yağı dökün. Karışımı iyice harmanlayın ve birkaç saniye kaynatın. Oda sıcaklığına ulaştıktan sonra, kafa derinize bu karışımla masaj yapın. Yarım saat sonra yıkayın. Bu tedaviyi haftada iki kez yapın.

Patates Suyu

Patatesleri suda kaynatın. Süzün ve patatesleri bir kenara bırakın. Kaynatma suyunun soğumasına izin verin. Şampuanla yıkadıktan sonra saçlarınızı patates suyuyla durulayın. Bu çare saçlarınızı besleyecek ve aynı zamanda saç uzamasını hızlandıracaktır.

Yumurta

Yumurtadaki kükürt ve protein; tüm saç sorunları için mükemmel bir çaredir. Bir yumurtayı kırın ve sarısını ayırın. Yumurtanın beyazına bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Doğruca çırpın ve saçlı derinin tümüne yayın. 20 dakika bekletin ve hafif bir şampuanla yıkayın.

Bal

İki çorba kaşığı zeytinyağı ve balı, bir çorba kaşığı toz tarçınla karıştırın. Pürüzsüz doku elde etmek için tüm malzemeleri iyice karıştırmalısınız. Saçlarınıza uygulayın ve 30 dakika boyunca bekletin. Etkili sonuçlar elde etmek için bunu haftada bir kez yapın.

Aloe Vera

Aloe Vera’daki enzimler saç büyümesiyle birlikte sağlıklı saçları teşvik eder. Aloe veranın alkalileştirici özelliği, saçlı derinin pH düzeyini dengeler ve kuruluğu veya herhangi bir enfeksiyonu önler. Doğrudan kafa derisine taze aloe vera jeli uygulayın. Birkaç saat boyunca bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın. İşlemi haftada üç ila dört kez tekrarlayın.

Ayrıca; Sodyum klorür(tuz) ve aloe vera jelini karıştırın. Aşırı saç dökülmesini önlemek için saç derinize uygulayın.

Kına

Bu bitki, saçları herhangi bir hasardan koruyan koruyucu bir katmanla kapatmaktadır. Bu bitkinin toz hali piyasada kolaylıkla bulunabilir. Saç uzunluğuna göre kullanın ve pürüzsüz bir macun yapmak için su ekleyin. Daha sonra, 3 saat bir kenarda bekletin. Kıvamına gelince içine bir yumurta kırın, bir limon sıkın ve içine biraz zeytinyağı dökün. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve saçınıza dağıtın. 45 dakika boyunca muhafaza edin ve su ile durulayın. Saç derinizi derinlemesine temizlemek için şampuan kullanın.

Papatya

Bir avuç papatya çiçeği alıp 250 ml suda kaynatın. Kaynayınca altını kapatın ve 20 dakika boyunca bekletin. Sonra bir süzgeç yardımıyla suyunu süzün ve ılınmasına izin verin. Bu arada saçlarınızı şampuanlayın ve sonra hazırladığınız papatya suyunu kafa deriniz ve saçınıza uygulayın. Saçlarınızı su ile durulamadan kurutabilirsiniz ya da hafifçe durulayabilirsiniz.

Paylaş:
Benzer Yazılar