Saç ve Cilt Sağlığı İçin Yumurta Maskeleri

Paylaş:

Yumurtanın Besin Değerleri

A vitamini: Cildi, bağışıklık sistemini ve göz sağlığını korur.

Vitamin B-2 (riboflavin): Enerji metabolizmasına, kırmızı kan hücrelerine, görme ve sinir sistemine yardımcı olur.

B-12 vitamini: Metabolizmaya, kırmızı kan hücrelerine, bağışıklık sistemine ve sinir sistemine yardımcı olur.

Vitamin B-5 (pantotenik asit): Metabolizmaya ve zihinsel işleyişe yardımcı olur.

D vitamini: Kemikleri ve dişleri sağlıklı tutar ve kalsiyum emilimine yardımcı olur.

E Vitamini: Üreme sistemi, sinir sistemi ve kasları sağlıklı tutar.

Biyotin: Metabolizmanın işleyişine yardımcı olur. Cildi, saçları ve bağışıklık sistemini korur.

Kolin: Yağ metabolizması ve karaciğer fonksiyonlarını destekler.

Folik asit: Gebelikte kan oluşumuna ve doku büyümesine yardımcı olur.

İyot: Tiroid bezi işlevine yardımcı olur, cildi korur ve sinir sistemini destekler.

Demir: Vücutta kırmızı kan üretimine ve oksijenin taşınmasına yardımcı olur.

Lutein ve Zeksatin: Göz sağlığını korur ve yaşla ilişkili göz hastalıklarından korur.

Fosfor: Kemikleri ve dişleri sağlıklı tutar ve enerji metabolizmasına yardımcı olur.

Protein: Kas, organlar, cilt ve dokuyu oluşturmak ve sürdürmek, antikorlar, enzimler ve hormonlar üretmek için gereklidir.

Selenyum: Hücreleri oksidatif hasardan korur, bağışıklık sistemini korur ve tiroid bezi işlevine yardımcı olur.

Saç ve Cilt Sağlığı İçin Yumurta Maskeleri

Proteinle paketlenmiş yumurta, sağlık için süper gıdalar arasındadır. Yumurtalar sadece vücut için yararlı değildir, aynı zamanda cilt ve saçları besler. İyi bir besin dozu ayarlanabilirse ve düzenli yenilirse vücudu, cildi ve saçları sağlıklı hale getirebilirler. Lutin bakımından zengindir: Yumurta cilde nem ve esneklik veren yüksek protein içeriğiyle; dokuları onarır ve cildi sıkılaştırır. Yumurtadaki proteinler saçı yumuşatmaya ve aynı zamanda güç ve parlaklık kazandırmaya yarar. Parlak cilt ve sağlıklı saçlar elde etmek için yumurtaları kullanmanın birçok yolu vardır.

Yumurta Saç Sağlığı İçin Yararlıdır

Yumurta hasarlı ve aşırı yıpranmış saçlarda harika şeyler yapabilir. Saçlar %70 keratin proteininden oluştuğundan yumurta; hasar görmüş ve kurumuş saçları yeniden canlandırabilir ve pürüzsüzleştirip, nemlendirir. Ve elbette ki tüm saç türleri için uygundur. Hayallerinizdeki güçlü, yumuşak ve ipeksi saçları elde etmek için biraz yumurtalı saç maskesi kullanın.

Yumurta ve Zeytinyağı Maskesi:

Gerekli Malzemeler: 2 yumurta, 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Öncelikle 2 yumurtayı bir karıştırma kabına kırın ve 1 veya 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırın ve kuru saçınıza uygulayın. 30 ila 45 dakika arasında bir süre bekletin ve yıkayın. Hem saçlarınız hem de kafa deriniz artık daha sağlıklı olacaktır.

Yumurta, Süt ve Bal Maskesi:

Süt ve bal süper nemlendirme güçlerine sahiptir. Yumurta saçınıza gereken miktarda protein ve besin sağlayacaktır. 2 yumurta, 1 çorba kaşığı bal ve 2 çorba kaşığı sütü bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Süt miktarını ekleyerek veya azaltarak kıvamı ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kuru saçlarınıza nem vermek için bu maskeyi kullanın. 30 dakika saçınızda bekletin ve önce sadece durulayarak sonra da şampuanla yıkayın.

Yumurta ve Yoğurtlu Saç Maskesi:

Birlikte karıştırılırsa, yumurta ve yoğurt mükemmel bir saç kremi oluşturabilir. 2 yumurtayı alın ve 2 çay kaşığı doğal ve organik taze yoğurt ekleyin. İyice karıştırıp pürüzsüz bir kıvam elde edin. Bir saç maskesi olarak kullanın ve en az 30 dakika boyunca saçınızda bekletin. Maskeyi yıkadığınızda sonuçları hemen görebilirsiniz, saçlarınız daha temiz ve süper parlak olacaktır.

Kabarık Saçlar İçin Yumurta ve Mayonez Maskesi:

Bu, saç dökülmesi ile paralel giden saç problemlerinizi hemen çözecek olan bir kombinasyondur. Bu maskeyi kullandıktan sonra saçlarınızın nemleneceğini garanti ederiz.

2 adet yumurtayı kırın ve içine 1 çorba kaşığı mayonez ilave edin sonra iyice karıştırın. Bu karışımı saç köklerinden uçlara kadar uygulayın. Başınızı bir duş bonesi veya streç film ile örtün ve 20 dakika boyunca bekletin. Önce suyla durulayın. Sonra şampuanlayarak maskeyi tamamen çıkarın. Saçlarınız yatışmış ve mutlu olacak.

Yağlı Saçlar İçin Yumurta Beyazı Maskesi:

İki yumurtayı bir kaba kırın, sarısını beyazdan dikkatlice ayırın. Yumurta aklarına 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edin ve elinizle hafifçe karıştırın. Sonrasında kafa derisine değdirmekten kaçınarak karışımın tamamını saçınıza uygulayın. 15 dakika bekletin ve güzelce durulayın. Sonrasında gerekirse şampuanlama yapabilirsiniz. Saçlarınızın ilk andan itibaren daha yağsız olduğunu hissedeceksiniz.

Yumurta Cilt Sağlığı İçin Yararlıdır

Yumurta, kuru ya da yağlı fark etmez cilt dokusunu iyileştirmede kullanılabilir. Yumurta sarısı, yağ asitleri bakımından cildi nemlendirirken, yumurta akları albumin içerir. Albumin gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan basit bir protein şeklidir ve ayrıca cildi aşırı yağdan arındırır.

Gözenekleri Küçültmek İçin Yumurta ve Limon Suyu Maskesi

2 adet yumurtanın sarısını ve beyazını ayırın. Yumurta beyazlarına 1 çay kaşığı taze limon suyu ekleyin. İyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın, özellikle gözeneklerin açık olduğu belirli alanlara konsantre olun. Sakın göz çevresine uygulamayın. Yağlanmaya meyilli ve gözenekli bölgelere sürüp kurutun ve ılık suyla yavaşça, ovalamadan yıkayın.

Cilde Nem Veren Yumurta ve Yoğurt Maskesi

2 yumurtayı bir kaba kırın ve içine 1 çay kaşığı taze ve tatlandırılmamış yoğurt ekleyin.

İyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Göz çevresine denk gelmemesine özen gösterin.

Kuruyana kadar bekleyin. Yaklaşık 20-25 dakika sonra yıkayın. Cildinizin nem kazandığını ve parladığını fark edeceksiniz.

Kuru ve Hasarlı Ciltler İçin Yumurta ve Ballı Yüz Maskesi

Bu yüz maskesi, özellikle kış boyunca kuruyan cildin yaşatabileceği semptomlara karşı koymanız için oldukça yararlı olabilir. Bir yumurtayı kırın ve içine yarım çay kaşığı bal ilave edin. Karıştırıp, yüzünüze ve boynunuza uygulayın, böylece anında nemlendirme patlaması yaşayacaksınız. Kuruyana kadar yüzünüzde bekletin ve ılık suyla yavaşça yıkayın.

Göz torbaları ve Yorgunluk İçin Yumurta Beyazı Maskesi

Yumurta beyazı cilde sağlamlık kazandırmaya ve cildi nemlendirmeye yardımcı olduğundan, cildin göz altında gerginlik ve nemlendirme oluşturup şişkinliği büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Göz bölgesinin altına hafifçe çırpılmış yumurta beyazını ince bir tabaka halinde uygulayın ve 10 dakika bekletin. Göz içine temasından kaçınarak bol su ile yıkayın.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form