Saç Bakımında En Etkili 8 Uçucu Yağ

Paylaş:

Aromaterapide özel bir yere sahip olan ve “esansiyel yağ” olarak da bilinen uçucu yağlar, çeşitli bitkilerden buharlaştırma ve damıtma gibi yöntemlerle elde edilmektedir. Aromatik yetenekleri ile ünlü olan bu yağlar, aynı zamanda sağlık için çeşitli yönlerden faydalı olabilecek güçlü bileşenler içermektedir.

Son derece etkili ve yan etkilerinin az olması nedeniyle, alternatif tıpta ve Çin tıbbındaki ilaçlarda uzun bir süredir kullanılmaktadır. Bazı uçucu yağlarla ilgili bilinen sağlık yararları arasında, saç sağlığı ve kalitesi açısından da önemli olmalarıdır. Saçların daha hızlı uzamasını, güçlenmesini ve ışıldamak gibi çok çeşitli faydalar sunan uçucu yağlar vardır. Bu yazıda, onlardan 8 tanesinden bahsedeceğiz!

1.Lavanta Uçucu Yağı

Lavanta yağı, saç bakımında kullanılarak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olabilir. Lavanta yağı ile ilgili olarak hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada; hücrelerin büyümesini sağladığı ve stresi azaltabilen özelliklere sahip olduğu, bu sayede hayvanların saçlarının daha hızlı uzamasını sağladığı bulunmuştur. Ayrıca, mikrop ve bakteri karşıtı özellikleri ile saç derisinin sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

 • 5 damla lavanta yağı
 • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ

Malzemeleri bir kasede karıştırın ve doğrudan saç derinize uygulayın. Saçlarınızda en az 10 – 15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayın ve şampuanlayın. Lavanta yağı karışımını haftada 2-3 kez tekrarlayarak saçlarınızın uzamasını hızlandırabilirsiniz.

2. Nane Uçucu Yağı

Nane yağı, soğutucu ve ferahlatıcı etkileri ile bilinen bir yağdır. Uygulandığı bölgede kan dolaşımını arttırarak karıncalanma hissi yaratabilir. Bu etkisi, büyüme aşamasında olan saç tellerinin daha hızlı uzamasına yardımcı olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada; kullanılan nane yağının hem genel saç uzamasına hem de saç folikülü sayısına olumlu bir katkı sağladığı görülmüştür.

 • 5 damla nane uçucu yağı
 • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ

Karışımı bir kasede karıştırıp saç derinize nazikçe masaj yapın. 5-10 dakika saçınızda beklettikten sonra (vaktiniz varsa 30 dakikaya kadar bekletebilirsiniz) saçlarınızı durulayın. Ardından şampuan ve saç kremi uygulayın.

3. Biberiye Uçucu Yağı

Saçlarınızın hem daha hızlı uzamasını hem de saç tellerinizin daha kalın olmasını istiyorsanız, hücresel boyutta üretimi iyileştirme yeteneği ile biberiye yağını tercih edebilirsiniz. Yapılan bir araştırmada; biberiye yağının, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu ve saç derisindeki kaşıntıyı azaltabileceği bulunmuştur.

 • 5 damla biberiye uçucu yağı
 • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ

Malzemeleri karıştırın ve kafa derinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı durulamadan önce 10-15 dakika kafanızda bekletin. En iyi sonuçlar için, karışımı haftada 2-3 kez tekrarlayın.

4. Sedir Ağacı Uçucu Yağı

Sedir ağacı uçucu yağı, bilinen pek çok faydasının yanında; saç derisinde yağ üreten bezleri dengeleyerek saçların daha hızlı uzamasını sağlayabilir. Ayıca, saç dökülmesini azaltabileceğini gösteren bazı araştırmalar da mevcuttur.

Ek olarak, antibakteriyel ve mantar karşıtı özellikleri ile kepek ve saç dökülmesine neden olabilecek bazı durumların tedavisinde de kullanılabilir. Sedir ağacı uçucu yağını, lavanta ve biberiye içeren bir saç bakım yağının içerisine dahil ederek, saç dökülmesi problemi azaltılabilir.

 • 5 damla sedir ağacı uçucu yağı
 • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ

Karışımı saç derinize nazikçe masaj yaparak uygulayın ve 10- 15 dakika beklettikten sonra şampuanlayın. En iyi sonuçlar için haftada 1-2 kez tekrarlamayı unutmayın.

5. Limon Otu Uçucu Yağı

Kepek, en yaygın saç problemlerinden biridir. Kepeksiz bir saç derisine sahip olmak, sağlıklı saçların önemli bir parçasıdır. Limon otu yağı, kepek tedavisi için etkili bir doğal bileşendir.

2015 yılında yapılan bir çalışmada; 1 hafta süreyle düzenli olarak saç derisine uygulanmasının saç kepeğini önemli ölçüde azaltabildiği görülmüştür. Limon otu yağı, günlük olarak şampuanlara ve saç kremine dahil edilerek kullanılabilir. Yağı uyguladıktan sonra, saç derinize masaj yaptığınızdan emin olmalısınız.

6. Kekik Uçucu Yağı

Kekik yağı ile ilgili bilinen sağlık faydalarından biri de; saç derisinin uyararak saç dökülmesini önlemesini ve saçların daha hızlı uzamasını desteklemeye yardımcı olmasıdır. Sedir ağacı uçucu yağında olduğu gibi, kekik yağı da kepek tedavisinde yararlı olabilir. Kekik, özellikle güçlü bir yağ olduğundan, saç derisine uygularken mutlaka seyreltilmelidir!

 • 2-3 damla kekik yağı
 • 2-3 yemek kaşığı taşıyıcı yağı

Karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 5-10 dakika beklettikten sonra durulayıp şampuanlayın. Daha hızlı ve etkili sonuçlar için, uygulamayı haftada 1-2 kez tekrarlamayı unutmayın.

7. Adaçayı Uçucu Yağı

 

Adaçayı uçucu yağı, “linalil asetatı” adı verilen ve lavanta yağında da bulunan çok etkili bir madde içerir. Bu sayede, saçların daha hızlı uzamasını sağlayabilir, saçları güçlendirebilir ve saçların kırılmasını zorlaştırır.

 • 3 damla adaçayı uçucu yağı
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ

Karışımı nazikçe masaj yaparak saç derinize uygulayın. Dilerseniz, her şampuanlama adımında şampuan ya da saç kreminize 3 damla adaçayı yağı ekleyerek de kullanabilirsiniz. Yağı düzenli kullanacaksanız, saçınızda 2 dakika bekletmeniz yeterlidir. Haftada 1-2 kez maske şeklinde uygulayacaksanız, 10 dakikaya kadar bekletebilirsiniz.

8. Ylang Ylang Uçucu Yağı

Yağlı saçlara sahipseniz, sebum üretimini arttırabileceğinden kuru bir saç tipine sahip olanlar için daha iyi bir seçimdir. Sebum eksikliği, saçların daha kolay kırılmasına neden olabilir. Ylang ylang uçucu yağı, saç dokusunu iyileştirerek saç kırıkları riskini azaltabilir.

 • 5 damla ylang ylang uçucu yağı
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ

Saç derinize nazikçe masaj yapın ve ardından ılık bir havluyla saçınızı sarın. Saçlarınızı yıkamadan önce karışımı 25-30 dakika bekletin. Ardından şampuan ile saçlarınızı durulayın ve saç kreminizi uygulayın.

Uçucu yağlar, çok az yan etki riski ile saç sağlığını iyileştirmeye ve saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olabilir. Ayrıca, kullanımları da oldukça pratiktir. Birçoğunun, zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ ile seyreltilerek kullanılması gerekir. Bu yazıda bahsedilen 8 uçucu yağ, düzenli kullanıldığında saçların daha hızlı uzamasını, güçlenmesini ve ışıldamasını sağlayabilir!

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form