Pirinç Suyu İle Saç Bakımı

Paylaş:

Çin, Japonya ve Güneydoğu Asya’daki kadınlar pirinç suyunu yüzyıllardır saç bakımı olarak kullanmaktadır. Ancak pirinç suyunun bilimsel olarak kanıtlanmış güzellik faydaları var mı?

Pirinç suyu, pirinç haşlandıktan veya ıslanmaya bırakıldıktan sonra kalan nişastalı sudur. Saçların pürüzsüz ve parlak olmasını sağlamanın yanı sıra daha hızlı uzamasına da yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Saç bakımı için pirinç suyu

Pirinç, ortalama % 75 ila % 80 oranında nişasta içerir. Pirinç suyunun pirinçte bulunan birçok vitamini ve minerali içerdiği düşünülmektedir. Bunlar aşağıdadır:

 • Amino asitler
 • B vitaminleri
 • E vitamini
 • Mineraller
 • Antioksidanlar

Araştırmacılara göre, Japonya’da Heian döneminde kadınların ayaklarına kadar uzayan güçlü saçları vardı ve saçlarının bakımını, pirinç suyunda yıkanarak yapıyorlardı. Bu hikayenin karşılığını günümüzde de bulabilirsiniz. Çin’deki Huangluo adlı bir köyde yaşayan Yao kadınları, 6 metre uzunluğundaki saçlara sahiptir. İnanılmaz uzunluğuna ek olarak, Yao kadınların saçları 80’li yaşlarına ulaşana kadar beyazlamaz. Yao kadınları saçlarının uzunluğunu ve rengini, pirinç suyunda yıkadıkları gerçeğine borçludur.

Pirinç suyunun yararları nelerdir?

Saç bakımı için pirinç suyu kullanmanın aşağıdaki gibi yararları bulunmaktadır:

 • Saçların karışmasını engeller.
 • Saçı pürüzsüzleştirir.
 • Saç parlaklığını artırır.
 • Saçlarınızı güçlendirir ve uzamasına yardımcı olur.

Çalışmalar, pirinç suyunun saç hasarını onaran bir karbonhidrat olan inositol içerdiğini göstermektedir. İnositol, pirinç suyunun durulanmasından sonra bile saçta kalır. Pirinç suyu ayrıca saç köklerini güçlendiren, saç hacmini artıran ve saçınızı parlak ve pürüzsüz hale getiren amino asitler de içerir.

Her şekilde, pirinç suyu saçlarınız için harikadır. Güvenlidir, doğaldır ve kesinlikle hiçbir yan etkisi yoktur. Saçınızın durumunu, sağlıklı bir şekilde geliştirir. Saç dökülmesini azaltmak ve saç uzamasına yardımcı olmak için pirinç suyundan daha yararlı bir şey yoktur. Özellikle pirinç suyunda bulunan amino asitler, saçların yenilenmesine yardımcı olur.

Ayrıca, pirinç suyu saç uzamasına da yardımcı olan B vitaminleri, C vitamini ve E vitamini içerir. Saçlarınızı çabucak uzatmak için pirinç suyu kullanmanın en iyi yolu, şampuan ve saç kreminden sonra pirinç suyu ile durulamaktır. İşlemi haftada en az 2 kez uygulayın ve sonuçlarını görene kadar devam edin.

Saçlarınızı hasardan korur

Pirinç suyu yüzey sürtünmesini azaltır ve saç esnekliğini artırır. Hasar görmüş saçları tamir eden ve genel olarak saçları koruyan inositol adında bir karbonhidrat içerir. Pirinç suyunu diğer katkı maddelerinden ayıran şey, sudaki durulamadan sonra bile inositolun saçınızda kalması ve saçınızın daha fazla zarar görmemesidir.

Araştırmalar ne diyor?

Saçlar için pirinç suyu kullanımının popülaritesi arttıkça, faydaları hakkında da artan anekdot kanıtlar vardır. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmış iddialar nelerdir?

İlk bakışta, 2010 tarihli bir bildirinin yazarları, pirinç suyunun yüzey sürtünmesini azaltabileceğini ve saç elastikiyetini artırabileceğini belirtiyorlar. Bununla birlikte, bu çalışma tarihsel örneklere dayanmaktadır.

Ayrıca Japonya’daki bir araştırma tesisi, inositolün saç üzerindeki güçlendirici etkisini görselleştiren bir görüntüleme tekniği geliştirmiştir. Ancak bu araştırmanın doğrudan ticari çıkarları olan bir tesis tarafından yayınlandığını belirtmek önemlidir. Bugüne kadar, saç için pirinç suyunun faydaları kanıtlanmamıştır. Saçlar için pirinç suyunun yararları hakkında bulunan anekdotsal kanıtları desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Pirinç suyu nasıl yapılır?

Pirinç suyu hazırlamanın aşağıdaki gibi birkaç farklı yolu vardır:

Islatma

Islatarak yumuşatma , pirinç suyu elde etmenin en hızlı yoludur.

 • Bir fincan pirinç alın.
 • Hafifçe yıkayın ve iyice durulayın.
 • Bir kaba 2 ila 3 bardak ılık su koyun.
 • İçine yıkadığınız pirinci dökün.
 • 30 dakika bekletin.
 • Pirinç suyunu temiz bir kaseye süzün.

Fermente etme

Bazı uzmanlar, fermente edilmiş pirinç suyunun sade pirinç suyundan daha fazla fayda sağladığını iddia ediyorlar. 2012 araştırmasına göre, fermente edilmiş maddeler daha yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Antioksidanlar saç ve cilt hücresi hasarı ile savaşabilirler, bu yüzden güzellik ürünlerinde tipik olarak bulunan içeriklerdir.

Pirinç suyunu fermente etmek için ıslatma yönteminin yıkama ve suda bekletme adımlarını izleyin. Süzmeden önce, pirinç suyunu 2 güne kadar oda sıcaklığında bekletin ve fermente olmasını sağlayın. Kullanmadan önce pirinç suyunu temiz bir kaseye süzün.

Kaynatma

Pirinç suyu yapmanın bir başka yolu da pirinci kaynatmaktır. Bir tencereye bir fincan hafifçe yıkanmış pirinç ve iki bardak su ekleyin. Pirinci kaynar suda haşlayın ve kullanmadan önce pirinç suyunu temiz bir kaseye süzün. Lütfen çok sıcakken kullanmayın.

Pirinç suyu nasıl kullanılır?

Pirinç suyu, ticari bir saç açıcı ürünün yerini alabilir. Lütfen aşağıdaki adımları takip edin:

 • Saçlarınızı şampuanla yıkayın.
 • Su ile iyice durulayın.
 • Pirinç suyunu saçlarınızın üzerine dökün.
 • Birkaç dakika kadar saçlarınıza ve saç derisine masaj yapın.
 • 20 dakika kadar bekletin.
 • Ilık su kullanarak saçlarınızı iyice durulayın.

Saç için sağladığı potansiyel güzellik faydalarına ek olarak, pirinç suyu cildinizde de fayda sağlayabilir. 2002 yılında yapılan bir çalışmada, pirinç suyundaki nişastanın dermatit hastalığının iyileşmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Pirinç suyu ile saç durulama, Asya’daki birçok bölgede popüler olan geleneksel güzellik terapisidir.

İnternette dikkat çeken bu alternatif güzellik çözümü dünya çapında da popüler olmaya devam ediyor. Birçok insan, saç tedavisi için pirinç suyunu yararlı buluyor. Tarihsel örnekler ve anekdot niteliğindeki kanıtlar, pirinç suyunun saçın gücünü, dokusunu ve uzamasını geliştirebileceğini ileri sürmektedir.

Tedavi ile ilgili çoğu bilimsel kanıt yetersizdir, bu yüzden pirinç suyunun faydalarını kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saç için faydaları kanıtlanmamış olsa da, pirinç suyunu saç durulama suyu olarak kullanmak kesinlikle güvenlidir ve aynı zamanda cildiniz için de kullanabilirsiniz. Dermatitli kişilerde cilt sağlığını teşvik ettiği bulunmuştur.

Paylaş:
Benzer Yazılar