Peeling Nedir, Nasıl Yapılır?

Paylaş:

peeling nedir

Yüz peelingi; hasarlı cildi pul pul dökmek için kimyasallar gibi maddelerin uygulanmasını içeren bir işlemdir. Yüz peelingleri, yüz derinizin görünümüne fayda sağlayabilir. Kabuklar cildin üst katmanından kopararak yeni, daha genç cildi ortaya çıkarır. Peeling işleminden elde ettiğiniz sonuçlar, kabuğun derinliğine ve uygulanan kimyasalların konsantrasyonuna bağlıdır.

Yüzeysel yüz peelingi

Yüzeysel bir peeling cildinizin üst tabakasının soyulmasına neden olur. Cildinize veya derinize derinlemesine nüfuz etmez, ancak sadece yüz derisinin epidermal veya dış tabakasını etkiler. Yüzeysel kabuklara genellikle öğle vakti kabuğu adı verilir çünkü bunlar çok fazla zaman almaz ve hemen sonra normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Araştırmalar, aynı zamanda, alfa-hidroksi asit kullanan yüzeysel kabukların ince kırışıklıkları azalttığını ve cilt, cilt tonu ve cilt rengini iyileştirdiğini belirtiyor.

Orta yüz peelingi

Orta bir yüz peelingi, epidermisi ve dermişin üst katmanını etkiler. Vücudunuzun bu katmanlarındaki cildin soyulmasına neden olur. Cildinize yüzeysel bir kabuktan daha derin nüfuz eder ve iyileşme için biraz zaman harcamayı gerektirir. Önceden kanserli lekeleri, sığ izleri, gözlerinizin etrafında kaz ayağını, cildinizdeki ılımlı kırışıklıkları ve koyu kahverengi lekeleri iyileştirmek için orta yüz peelingleri kullanılabilir.

Derin yüz peelingleri

Kimyasal bir ajan olan fenol derin bir yüz peelingi için kullanılabilir. Bu soyma şekli epidermisinizin soyulması ve dermenizin iki katına nüfuz eder. Derin yüz peelingleri daha uzun bir iyileşme zamanı gerektirir, daha fazla ağrı içerir ve komplikasyonlar açısından daha büyük bir risk taşır. Hipopigmentasyon veya beyazlatma riski nedeniyle koyu cilt tiplerinde kullanılamazlar. Derin yüz peelingleri, derin yüz kırışıklıklarını, şiddetli güneş hasarını, şiddetli deri renk değişikliği ve derin akne izlerini tedavi etmek için kullanılır.

Peeling nasıl yapılır?

  • Doktorunuz tipik olarak glikolik asit veya salisilik asit içeren bir kimyasal çözelti uygulamak için bir fırça, pamuk topu, gazlı bez veya sünger kullanacaktır. İşlenen cilt beyazlaşmaya başlayacaktır.
  • Kimyasal çözelti cildinizdeyken hafifçe batma hissi oluşabilir.
  • Doktorunuz tedavi edilen cildin kimyasal solüsyonunu çıkarmak için nötrleştirici bir solüsyon veya yıkama uygular.

Orta derecede kimyasal soyma sırasında:

  • Doktorunuz, bazen glikolik asit ile kombinasyon halinde, trikloroasetik asit içeren kimyasal bir solüsyon uygulamak için pamuk uçlu bir aplikatör veya gazlı bez kullanacaktır. İşlenen cilt beyazlaşmaya başlayacaktır.
  • Birkaç dakika sonra, doktorunuz tedavi edilen cildi yatıştırmak için serin sıkıştırıcılar uygulayacaktır. Bununla birlikte, nötralize edici bir çözüme ihtiyaç duyulmaz.
  • 20 dakika kadar hafif yanma meydana gelebilir.

Prosedürden sonra

  • Herhangi bir derinin kimyasal olarak peeling işlemine tabii tutulmasından sonra, cildi temizleme, nemlendirme ve koruyucu merhem uygulama için doktorunuzun talimatlarını izleyin.
  • Hafif bir kimyasal peeling işleminden sonra, tedavi edilen cilt kırmızı, kuru ve hafif tahriş olabilir- ancak bu etkiler her tekrar tedavisinde daha az fark edilebilir. Doktorunuz bölgeyi rahatlatmak için koruyucu bir merhem uygulayabilir.
  • İlgili alanlar, hafif bir kimyasal kabuk soyulmasından yaklaşık dört ila yedi gün sonra yeni bir cilt geliştirir. Yeni cilt geçici olarak normalden daha açık veya daha koyu olabilir.
Paylaş:
Benzer Yazılar