Pandemi Döneminde Lazer Epilasyon

Paylaş:

Pek çoğumuz, bu salgın döneminde lazer ve bakım randevularımızın iptal edildiğine dair telefon ve bilgilendirme mesajları aldık. Özellikle de ilk günlerde, kollarımızdaki tüyler tam olarak bir öncelik değildi ve tekrar toparlanmamız birkaç ay sürecektir. Peki, bu aksama süresinde nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Epilasyona devam etmeden önce biraz daha beklemeniz daha iyi mi olur?

Bu ikilemde yalnız değilsiniz! Saç dökülmesi için PRP tedavisinden cilt lekesi tedavi eden lazerlere kadar, en iyi sonuçların görülmesi için birden fazla seans gerektiren çok sayıda tedavi vardır. Herhangi bir nedenle, ilgili tedavi planına ve seanslara bağlı kalamazsanız, sonuçları görmek için ne yapmalısınız?

pandemi döneminde lazer epilasyon

Estetik uygulamalar, hiçbir şekilde ucuz değildir ve başa dönmek zorunda kalmak muhtemelen pahalı olabilir. Genel olarak, bir tedavi sırasında birkaç ay geçmesi sonuçları bozmamalıdır. Ve bu, lazer epilasyondan leke tedavisine, estetik tedavilerin çoğu için geçerlidir. Normal şartlarda, seanslara arama vermek için iki neden vardır; tedaviye sonuç vermesini beklemek ve herhangi bir yaranın tamamen iyileşmesini beklemek. Ancak, bu pandemi döneminde dünyanın her yerindeki estetik uygulamalar ve seansları yarım kaldı.

Daha spesifik olarak bahsedecek olursak; lazer epilasyon söz konusu olduğunda, seansların gecikmesi ya da kesintiye uğraması, belirgin bir fark yaratmaz. Genellikle, iki lazer epilasyon seansı arasındaki 6-8 haftalık süre, tüylerin aktif büyüme evrelerini içermektedir. Bu pencerede, tüylerinize yeniden büyüme şansı vererek kendinizi bir sonraki seansa ve nihai hedefe hazırlıyorsunuz. Seanslar, tüy uzamasının bu aşamasında yapılırsa çok daha etkili olur.

Hala başlangıç aşamasından öndesiniz!

Gerçek bir klinik ortamında yapılan uygulamalarda, bir hastanın en az iki seansı varsa ve bir yıl bile beklediyse, hala başlangıçta olduğundan daha az tüyü vardır. Tedavinizi ne zaman yaptırdığınızdan bağımsız olarak, lazer hala kıl foliküllerini yok etmek ve gelecekteki uzamayı engellemek için tasarlanmıştır. Özellikle lazer tedavileri için, seanslar arasında uzun süre beklemek, aslında iyi bir şeydir.

Lazer Epilasyon Seansları Arasında Tüy Alınır Mı?

pandemi döneminde lazer epilasyon

Evet! Ağda, cımbız, beyazlatma ve epilatör kullanımından farklı olarak, tüylerinizi seanslarınız arasında tıraş etmek uygun olabilir. Bu da, lazer epilasyonu çok daha yönetilebilir bir “kendi kendine bakım” yöntemi haline getirir.

Pandemi nedeniyle lazer epilasyona gidemediyseniz ve tüylerinizi almanız gerekiyorsa, tüy alma yöntemleri arasından tıraş yöntemini tercih edin. Ciltte tahrişten kaçınmak için, bir sonraki tedavi gününe en az 24 saat olmasına dikkat edin. Tedavi alanını tıraş ettikten sonra, bölgeye yüzeysel bir peeling uygularsanız, bir miktar hassasiyete neden olabilir.

COVID-19 Döneminde Lazer Epilasyon

COVID-19’un tüm dünyayı etkilemesi ile birlikte, tüm ülkelerde “Evde Kal” çağrıları yapılmış, bu da estetik ve güzellik merkezleri de dahil olmak üzere, pek çok kliniğin kapılarını geçici olarak kapatmasına neden oldu. Bu da, hastaların tedavilerini güvenlik nedeniyle beklemeye almalarına neden oldu.

COVID-19 nedeniyle lazer epilasyon seanslarını kaçıran müşteriler için tedavilere nasıl güvenli bir şekilde devam edilebileceği ise merak konusu… Klinikler ise, tedavide bu gecikmenin genel sonuçlarını etkileyeceğinden endişelenen hastalarının endişelerini nasıl hafifletebileceklerini merak ediyor.

Lazer Epilasyonun Fizyolojisi

Lazer epilasyon; anajen evresindeki tüy köklerini hedefleyerek çalışır. Lazer enerjisi, büyüme döngüsünü bozan ve folikülleri ileride daha ince, daha az yoğun ve belki de hiç uzamadığı noktaya getirir. Tüylerin uzaması döngüler halinde gerçekleşir ve üç aşamadan oluşur: telojen, anajen ve katagen.

  • Telojen aşaması; tamamen uzayan tüylerin dökülmesini içerir.
  • Anajen aşaması; tüylerin aktif olarak uzadığı zamandır.
  • Katagen aşaması; tüylerin dinlenme aşamasıdır.

Bu döngüler meydana gelirken, bir kerede hedeflenen anajen fazında sadece belli bir yüzde tüy bulunur. Bu nedenle, istenen sonuçların elde edilmesi için seans tekrarları gerekir.

Klinikler yeniden açıldıktan sonra, muhtemelen hastaların düzenli tedavi programlarını sürdürdüklerinden daha fazla tüy uzaması ile döndüğünü görebilirsiniz. Bazı hastalar, fazladan 1-2 seans gerektirse de, bu herkes için geçerli değildir. Birçok hasta, tedavileri bu pandemi sürecinde duraklasa da, süreç boyunca belirgin bir tüy azalması görmeye devam edecektir.

Bununla birlikte, bir hastanın istisnai derecede yoğun tüyleri varsa ve tedavinin henüz erken aşamalarındaysa, tedaviye başlandıktan sonra, ek 1-2 seans gerekebilir. Tedavide biraz daha ilerleyen hatalar, muhtemelen tüy yoğunluğunda önemli bir azalma görmüş olabilirler.

pandemi döneminde lazer epilasyon

Bronzlaşma ve Lazer Epilasyon

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli konu; hastanın bronzlaşma seviyesi ve güneşe maruz kalmasıdır. “Evde kal” çağrılarına rağmen, birçok insan sosyal izolasyon döneminde aklı başında kalabilmek için daha fazla zaman harcıyor. Bir hasta, son seansını Şubat ayında aldıysa ve yaz aylarında devam etmeyi düşünüyorsa; daha fazla tüy uzamasına ek olarak, ciltte de daha fazla melanin olması beklenmelidir.

Yaz aylarında, çoğu hasta için durum böyle olabilir. Böyle bir durumda, tedaviye devam edilecekse, kesinlikle enerji ayarlarının azaltılması gerekir. Ayrıca; hastalara, tedaviden sonra en az 2 hafta boyunca güneş ışınlarından kaçınmanın öneminin vurgulanması gerekir.

Unutmayın; lazer epilasyon, en iyi kontrast cilt ve tüy pigmentlerinde işe yarar. Örneğin; siyah saçlı ve açık tenli bir hasta, cilt tipi bronz ve açık kahve saçlı bir hastadan çok daha iyi sonuçlara sahip olacaktır.

Tedavi Planlaması

Tedavi planlamalarındaki mevcut duraklamanın sonuçları etkileyeceğinden endişelenen hastalara gelince; lazer epilasyonun, yalnızca tüylerin anajen aşamasında, yani aktif büyüme uzamasındaki tüyleri hedeflediği unutulmamalıdır.

Tüyleri alındıktan sonra foliküle zarar verdiniz ve yeniden uzama yeteneğini azalttınız. Bu gerçek, hastanın ne kadarlık bir dökülme beklediğine ya da pandemi döneminde tedavisinin ne kadar geciktiğine bakılmaksızın aynıdır. Yani, basitçe söylemek gerekirse; randevuları atlamak ya da geciktirmek, genel sonuçlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olmayacaktır.

Pandemi sürecinde uzayan kıllar; büyüme döngüsü içinde olan ya da muhtemelen henüz yeterli uzamadıkları için önceki seanslar sırasında gözden kaçan tüylerdir. Bununla birlikte, hastanın tedavinin hangi aşamasında olduğuna bağlı olarak, tüy yoğunluğu önceki seanslardan daha az olacaktır.

Pandemi Döneminde Kliniklerin Uyması Gereken Hijyen Kuralları

Sağlık bakımı ile ilgili enfeksiyonlar, her yıl dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir. Enfeksiyon oluşumu, daha ciddi hastalıklara yol açar ve komplikasyon riskini arttırır. İçinde bulunduğumuz COVID-19 salgını döneminde, sağlık uygulamalarında hijyene ekstra özen gösterilmesi gereken bir süreçten geçiyoruz.

Artık hepimiz, maskelerle ve dezenfektanlarla yaşamayı öğrendik. Ancak, hayat yavaş yavaş normalleşme sürecine doğru ilerlerken, gündelik hayatımızda yaptırdığımız uygulamalara da geri dönüyoruz. Lazer epilasyon merkezleri ve diğer tüm güzellik ve estetik kliniklerinin, burada dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar var. Lazer epilasyon seanslarına kaldığınız yerden devam ederken, kişisel olarak alacağınız bireysel hijyen önlemlerinin dışında, kliniklerin mutlaka uyması gereken bazı kurallar da vardır:

  • Kullanılan lazer cihaz başlığı, her uygulama öncesi özel alkollü ürünler ve dezenfektan ile dezenfekte edilmeli
  • Hastanın uzandığı sedyenin üzerinde tek kullanımlık steril örtüler kullanılmalı ve her uygulama öncesinde mutlaka değiştirilmeli
  • Lazer epilasyonu yapan uzman, mutlaka eldiven ve maske kullanmalı, yüzeye çıplak elle temas etmemeli

Tüm bu basit hijyen kuralları, COVID-19 salgını döneminde son derece önemlidir.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form