Ne Kadar Güneşlenmeliyiz?

Paylaş:

D vitamini, çoğu insanın yeterince alamadığı önemli bir vitamindir. Aslında, insanların yarısında D vitamini eksikliği olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, optimum D vitamini seviyelerini korumak için yeterli güneş ışığı almak çok önemlidir. Ancak, çok fazla güneş ışığı da belirli sağlık riskleri ile birlikte gelir. Bu yazıda, yeterli D vitamini almak için güvenli bir şekilde güneş ışığından nasıl faydalanabileceğinizden bahsedeceğiz!

Güneş, En İyi D Vitamini Kaynağıdır

D vitamini, güneş ışığı vitamini olarak da bilinir. Güneşin ultraviyole ışınları, D vitamini sentezinin gerçekleşmesi için enerji sağlar.

D vitamini, vücutta pek çok rol üstlenir ve optimum sağlık için gereklidir. Örneğin; bağırsaklardaki hücrelere, güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunması için gerekli olan iki mineral olan fosfor ve kalsiyumu emmesi talimatını verir. Diğer yandan, D vitamini düşüklüğünde aşağıdaki gibi pek çok ciddi sağlık sorunundan söz edilebilir:

 • Kemik erimesi
 • Kanser
 • Depresyon
 • Kaslarda güçsüzlük
 • Ölüm

Ek olarak, sadece bir avuç gıda önemli miktarda D vitamini içermektedir. Bunlar arasında; yağlı balıklar, yumurta sarısı ve dana ciğeri yer almaktadır. Yeterli D vitamini almak için, neredeyse her gün bunları tüketmeniz gerekir.

Yeterli oranda güneş ışığı alamazsanız, genellikle bir D vitamini takviyesi almanız önerilir. Bununla birlikte, güneş ışınlarının evinizin pencerelerinden geçemeyeceğini bilmeniz önemlidir. Dolayısıyla, güneşli pencerelerin yanında çalışan insanlarda bile hala D vitamini eksikliğinden söz edilebilir.

Gün Ortasında Güneşe Çıkın

Gün ortası, özellikle yaz aylarında, güneş ışığı almak için en uygun zamandır. Öğle vaktinde, güneş en tepededir ve güneş ışınlarının en yoğun olduğu zamandır. Bu, yeterli D vitamini almak için güneşte daha az zamana ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Yapılan çalışmalar, vücudun öğle saatlerinde D vitamini üretiminde en etkili olduğunu göstermektedir.

Sıklıkla önerilen günlük D vitamini dozu 600 IU’dur. Öğle saatlerinde, D vitamini daha verimli olsa da, günün ilerleyen saatlerinde güneş almak daha güvenli olabilir.

Cilt Rengi D Vitamini Üretimini Etkileyebilir

Cildinizin rengi melanin adı verilen bir pigment tarafından belirlenir. Koyu tenli insanlar, genellikle daha fazla melanine sahiptir. Ayrıca, bu kişilerin melanin pigmentleri de daha koyu ve daha büyüktür.

Melanin, aşırı güneş ışığının neden olduğu cilt hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Yani, doğal bir güneş koruyucu görevi görür. Ayrıca, cildi güneş yanıkları ve cilt kanseri gibi faktörlere karşı daha fazla korur. Bir yandan bu, koyu tenli insanların aynı miktarda D vitamini alabilmek için güneşte daha fazla zaman geçirmeleri gerektiği anlamına gelir.

Yapılan araştırmalar; açık tenli insanlarla karşılaştırıldığında, yeterli oranda D vitamini alabilmeleri için 1-3 saat daha uzun süre güneşe ihtiyaç duyabileceklerini göstermektedir. Koyu tenli insanlarda daha fazla D vitamini eksikliği görülmesinin nedeni budur.  Bu nedenle, koyu tenli biriyseniz, yeterli D vitamini almak için güneşte biraz daha fazla zaman geçirmeniz gerekebilir.

Daha Fazla D Vitamini İçin Cildinizi Açığa Çıkarın

Yeterince D vitamini almak için, cildi güneş ışığına maruz bırakmanız gerekir. Bu öneriye göre; yaz aylarında, haftada üç kez şort ve kısa kollu bir tişört giymek, açık tenli insanlar için yeterli olmaktadır. Koyu tenli insanlar için bu biraz daha uzun sürebilir.

Güneşte uzun süre kalacaksanız, güneş yanıklarını önlediğinizden emin olun. Onun yerine, cildinizin güneş ışığına karşı ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak sadece ilk 10-30 dakika boyunca güneş kremi olmadan güneşlenmeyi deneyin. Vücudunuzun diğer kısımlarını ortaya çıkarırken, yüzünüzü ve gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü ve şapka kullanmayı deneyin.

Başınız, vücudunuzun küçük bir parçası olduğundan sadece az miktarda D vitamini üretecektir.

Güneş Koruyucular D Vitaminini Etkiler Mi?

Cildi güneş yanıkları ve cilt kanserine karşı korumak için güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Çünkü güneş kremi; güneş ışığını yansıtan ve dağıtan kimyasallar içerir. Bu olduğunda, cilt daha düşük seviyelerde zararlı güneş ışınlarına maruz kalır. Bununla birlikte, D vitamini yapmak için güneş ışınları gerekli olduğundan, güneş koruyucu cildin üretmesini önleyebilir.

Bazı çalışmalar; en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kullanmanın, vücuttaki D vitamini üretimini %90’ın üzerinde azalttığını düşündürmektedir. Bununla birlikte, bazı çalışmalarda; koruyucu kullanmanın yaz aylarında sadece küçük bir etkisi olduğu görülmüştür.

Güneş koruyucu kullanıyor olsanız bile, güneşte daha uzun süre kalmanız cildinizin yeterli D vitamini üretmesini sağlayabilir. Sık sık güneş koruyucu kullanmanın, kandaki D vitamini seviyeleri üzerinde uzun vadeli bir etkisi olup olmadığı ise hala belirsizdir.

Çok Fazla Güneş Işığının Tehlikeleri

Güneş ışığı, D vitamini üretimi için çok iyi olsa da, her şeyde olduğu gibi onun da fazlası tehlikeli olabilir. Çok fazla güneş ışığı almak, aşağıdaki sorunlara yol açabilir:

 • Güneş yanıkları: Çok fazla güneş ışığı almanın en yaygın zararlı etkisi güneş yanıklarıdır. Ciltte kızarıklık, şişme, ağrıya da hassasiyet ile kendini gösterir.
 • Göz hasarı: Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak retinaya zarar verebilir. Bu da, katarakt gibi göz hastalıklarının riskini arttırabilir.
 • Cilt yaşlanması: Güneşte çok uzun süre kalmak, cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir.
 • Cilt değişimleri: Çiller, benler ve diğer cilt değişiklikleri aşırı güneş ışığına maruz kalmanın bir yan etkisi olabilir.
 • Güneş çarpması: Çok fazla sıcaklığa maruz kalma sonucu orta çıkabilen bir durumdur.
 • Cilt kanseri: Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak, cilt kanseri için en büyük risk faktörleri arasındadır.

Güneş ışığının zararlı etkilerinden kaçınmak için, 10-30 dakika korunmasız güneşe maruz kaldıktan sonra, güneş koruyucu kullanmak en iyisidir. Maruz kalma süreniz cildinizin güneş ışığına ne kadar duyarlı olduğunuza bağlı olmalıdır.

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form