Nasıra iyi gelen yöntemler nelerdir?

Paylaş:

Ayağınızda nasır varsa; ne kadar acı verici olabileceğini biliyorsunuz. Ayaklarınızdaki bu oluşumlar, cildinizin sertleşmesi ve kalınlaşmasına neden olan aşırı sürtünmeden kaynaklanır. Ayağın herhangi bir yerinde oluşabilir ve özellikle yürürken çok fazla acı ve rahatsızlığa neden olabilir. Nasır, acı verici olabilir, ancak daha oluşmadan ilk etapta meydana gelen basınç ve sürtünme; kabarma veya dengesiz kemik büyümesi gibi sorunlara ve ayaklarınızın daha da kötüleşmesine neden olabilir. Nasırlardan kurtulmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Ayakta oluşan nasır için, sorunu doğal yoldan tedavi etmek ve yeniden ortaya çıkmasını önlemek için kullanabileceğiniz birçok ev yöntemi bulunmaktadır.

Nasır Neden Olur?

Nasırın nedenleri oldukça açıktır. Tahmin ettiğiniz gibi (muhtemelen bunu zaten biliyorsunuzdur), rahatsız edici ya da yanlış boyuttaki ayakkabılar giymek esas problemdir. Çorapsız sandalet giymekle oluşan ayak deformiteleri de yaygın bir nasır nedenidir.

Ancak, en kötü suçlu yüksek topuklu ayakkabılardır çünkü, ayağın tabanına yayılması gereken basınç, tamamen ucuna yayılır ve baskı sonucu nasır oluşabilir. Bununla birlikte, eğer kemikli ayaklarınız varsa durum daha da kötüdür: kemikli ayaklar, aşırı basıncı emmek için yeterli doğal dokuya sahip olmadığından nasıra özellikle duyarlıdır.

Nasırın oluşumu basit bir süreçtir ve tedavi etmek de aynı derecede basittir. Ayağınızda nasır varsa, ilk yapmanız gereken şey buna sebep olan baskıdan kurtulmaktır. Semptomları tedavi edene kadar ayaklarınızı rahatsız edici ayakkabılardan kurtarın. Ayaklarınızın basınç altında olduğu zamanı azaltmadığınız sürece nasırlar asla tamamen gitmez.

Bu sorunu doktorlar kolaylıkla çözebilir ve aynı şekilde iyi bir dermatolog da konuya hakimdir. Bununla birlikte, hayati tehlike barındırmadıklarından, özellikle çok acı vermedikleri takdirde, biraz para harcayarak; evde tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Ponza taşı

Ponza taşı, soğutulmuş lavdan oluşan bir kayadır. Aşındırıcı özellikleri sayesinde, kuru ve ölü cildi ayaklarınızdan temizleyerek nasırın daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Bir ponza taşı kullanarak fayda sağlamak amacıyla, sert cildi yumuşatmak için ayaklarınızı 10 dakika boyunca ılık suda bekletin ve ardından etkilenen alanı taşı kullanarak yaklaşık beş dakika süreyle hafifçe ovalayın.

İşiniz bittiğinde, ayaklarınızı kurulayın ve bir top pamuğu hint yağına batırın, üzerine uygulayın ve gece boyunca orada kalmasına izin verin. Hint yağı cildi nemlendirecek ve yeni cilt oluşumunu teşvik edecektir. Ayrıca sabahleyin de hint yağı sürebilirsiniz ve bir hafta boyunca veya nasır tamamen yok oluncaya kadar bu işlemi tekrarlayın.

Sarımsak

Sarımsak, nasırın ve antifungal durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır, nasırlı bölgeyi tedavi ederken enfekte olmasını önlemeye yardımcı olur.

Sarımsağı nasır tedavisi için kullanmanın birkaç yolu vardır ve size en uygun yöntemi seçebilirsiniz. İlk ve en basit işlem, bir diş sarımsağın doğrudan bölgeye sürülmesidir. Nasır tedavi olana kadar her gece işlemi tekrarlayın.

Sarımsak kullanmanın bir başka yolu da; küçük parçalara ayırıp biraz tuz ekleyerek macun haline getirmektir. Macunu nasıra yerleştirin ve bir bandajla yerine sabitleyin. Üç gün boyunca bandajı orada bırakın ve çıkardığınızda nasır da çıkarılmalıdır.

Meyan kökü

Meyan, Güney Amerika’da, ayak nasırı gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Sarımsak gibi, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve nemlendirici görevi görür.

Meyan kökü kullanırken en iyi sonucu elde etmek için, kalın bir macun elde edinceye kadar hardal yağı ile bir çorba kaşığı kıyılmış meyan kökünü karıştırın, ardından yatmadan hemen önce etkilenen bölgeye uygulayın. Karışımı sabitlemek ve hava almasını önlemek için ayağınızı bandajlayın ve sabahları bandajı çıkarın. Nasır yok olana kadar her gece işlemi tekrarlayın.

Ananas

Bu yöntemden sonra ananas kabuğunu çöpe atmaya kıyacaksınız. Bu tatlı meyvenin sert ve dış kısmı, nasırı yumuşatan ve çıkarılmasını kolaylaştıran enzimlerle yüklüdür. Gece boyunca kalması için nasırınıza küçük, kare bir ananas kabuğu koyabilirsiniz ve ardından sabahları kabuğu alıp, bölgeyi yıkamanız ve biraz hindistancevizi yağı sürmeniz yeterlidir. Bu işlemi her gün tekrarlayın. Nasırınızın ne kadar sert olduğuna bağlı olarak bir hafta içinde yok olması gerekir.

Zerdeçal

Zerdeçal, aslında her şey için iyidir. Zerdeçalı balla karıştırın (aynı zamanda cildiniz için harika şeyler yapar) ve doğrudan nasırınıza uygulayın, karışımın kurumasına izin verin. Nasır tamamen yok olana kadar işlemi günde birkaç kez tekrarlayın. İyileştirici bir güç eklemek için, aloe vera kullanarak zerdeçal macunu yapabilirsiniz.

Papaya

Papaya cildi yumuşatan ve ölü, sert deri hücrelerini yok eden enzimlerle yüklüdür. Aynı zamanda nasırla ilgili acı ve rahatsızlığı da azaltır, böylece tedavi sırasında günlük işlerinizi devam ettirebilirsiniz.

Papayanın suyunu çıkarın, bir top pamuğu bu suyla ıslatın ve gece boyunca nasırınız üzerinde bekletin. Sabah pamuğu çıkardığınızda, cildinizin pul pul dökülmesi ve iyileşme sürecini hızlandırmak için nasırı bir ponza taşıyla hafifçe ovalayın. Nasır tamamen iyileşene kadar her gün tekrarlayın.

Limon

Limon cildinizi soymak için mükemmeldir. Nasırın sert deri hücrelerini parçalayan sitrik asit ile yüklüdür ve sürekli kullanımla nasırın incelmesine neden olur. Limon suyunu geceleyin nasırınızın üzerine uygulayabilirsiniz.

Terebentin Yağı

Antiseptikler nasırları tedavi etmede hayati öneme sahiptir çünkü nasırın enfekte olmasını önler, bu da iyileşmesinde yardımcı olur. Terebentin yağı özellikle iyi çalışır, çünkü cilde çabucak nüfuz eder ve güçlü antiseptik özellikleri ile nasırı derinden vurur.

Nasır üzerine terebentin yağı sürmeden önce bölgeyi buzla ovun ve kurulayın ve gece boyunca nasır üzerine terebentin yağına batırılmış bir pamuk koyun ve bandajlayın. Nasır iyileşene kadar birkaç günde bir tekrarlamanız gerekir.

Karbonat

Karbonat doğal olarak deri soyucudur ve ölü deriden kurtulmanıza yardım eder. Ayrıca, iyileşirken bölgeyi temiz tutmak için bir antifungal ve antibakteriyel olarak da çalışır. Kullanmanın en iyi yolu, ılık suyla dolu bir kaba birkaç yemek kaşığı dökmektir ve ardından arkanıza yaslanın ve ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika boyunca bu solüsyona batırın.

Ekstra bir etki için bir hafta boyunca, karbonat ve limon suyu ile bir macun yapın ve ayağınız ıslandıktan hemen sonra nasırın üzerine bu macunu uygulayın ve bir bandajla kapatın. Bunu düzenli olarak yapın ve nasırlarınız yok olacaktır.

Sirke

Sirke ayak nasırı için en eski ve en etkili evde tedavi yöntemlerinden biridir. Sertleşmiş cildi yumuşatan ve soyulmasını kolaylaştıran çok yüksek bir asitliğe sahiptir.

Sirkenin doğrudan uygulama için çok güçlü olduğunu unutmayın, bu nedenle sirkeyi üçte bir oranında su ile seyreltmeyi unutmayın. Daha sonra pamuğu bu solüsyona batırın ve nasırın üzerine yerleştirin, bandajlayın. Sabah olunca bandajı çıkarıp, bölgeyi yıkayın ve üzerine biraz Hindistan cevizi yağı sürün. Bu tedavi ile nasır çabucak iyileşecektir.

Paylaş:
Benzer Yazılar