Epilasyonun Vücuda Zararı Olur mu? Kansere Yol Açar mı?

Paylaş:

lazer epilasyon

Epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin ilk aklına gelen soru ise; ”epilasyon yaptırmak zararlı mıdır? Epilasyon kansere yol açar mı?” olmaktadır.

Epilasyon kansere yol açar mı?

Epilasyon teknolojisi tıp alanında 40 yılı aşkın bir süredir, çok çeşitli alanlarda ve çok çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Epilasyon, ülkemizde olduğu kadar dünyada da çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Epilasyon amacıyla son 20 yıldır tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Epilasyon için geliştirilen ışık sadece kıl köklerini hedef alarak yapılmaktadır. Dalga boyu sanıldığı gibi deri altından tüm tabakaya geçmez, belli bir seviyede kalır. Yani, lenf bezlerine bu ışınlar ulaşamaz ve sadece deri içerisinde kıl köklerini tanıyarak, kökleri tahrip eder.

Yapılan araştırmalar neticesinde, epilasyon ışıklarının kansere neden olduğuna dair bir bulguya rastlanılmamıştır. Şu ana kadar epilasyon nedeniyle kanser teşhisi konulmuş bir hasta kayıt edilmemiştir.

Epilasyon yönteminin vücuda bir zararı olur mu?

Epilasyon uygulamasında en çok sorulan sorulardan bir diğeri ise; tekniğin kısırlığa sebep olup olmayacağı veya yumurtalıklara herhangi bir zararı olup olmadığıdır. Sadece kıl köklerini hedef seçtiklerinden, vücutta diğer organlara ve bölgelere zarar vermezler.

Uzmanlar tarafından da onaylanan görüşler yumurtalıklar üzerinde epilasyonun olumsuz etkisinin olmadığı yönündedir. Bu yüzden epilasyon yönteminin kısırlığa yol açtığını söylemek şu an için söz konusu değildir.

Paylaş:
Benzer Yazılar