Epilasyon Yumurtalıklara Zarar Verir mi?

Paylaş:

lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi

 

İstenmeyen tüylerden en kısa sürede, en etkili şekilde ve çoğunlukla tamamen kurtulmanın yolu olan epilasyon kesinlikle yaşam konforunu artırmaktadır. Bu sebeple de epilasyon yaptıranların sayısı her geçen gün artmaktadır. Yaşam boyunca ayda bir, iki haftada bir, hatta haftada bir kez gibi sık aralıklarla tüy almak yerine ortalama 5 – 6 seansta tüylere sonsuza dek veda etmek elbette ki çok fazla istenen bir durumdur. Ancak epilasyon her ne kadar yaygın olarak yapılıyor olsa da, buna dair endişeler ve çekinceler de mevcuttur. Bu endişelerden kurtulmak için yeterince araştırma yapılmalı ve de alanında uzman kişilerden doğru bilgiler alınmalıdır. Epilasyonun olası yan etkilerine dair endişelerden birisi yumurtalıklara, üreme yetisine zarar verir vermeyeceği hususundadır. Peki, epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi, yumurtalıkların hasar görmesine sebep olur mu?

Epilasyon yumurtalıklara zarar vermez!

Kesinlikle öncelikle altını çizmekte fayda var ki, epilasyon yumurtalıklara zarar vermez. Epilasyonda kullanılan ışınlar, yapılan işlemler zaten yumurtalıklara kadar ulaşamaz. Epilasyonda kullanılan ışınlar yalnızca cilt yüzeyinin ortalama olarak 1 mm altına kadar ulaşabilir. Bu alan da zaten hedeflenen kıl kökleridir. Bu sayede ışınların iç organlara ulaşması söz konusu değildir.

Genital bölgeye yapılan epilasyon işlemi de bu alanda bulunan kıllardan, tüylerden estetik anlamda kurtulabilmek için uygulanmaktadır. Genital bölge epilasyonu kasık üçgeninin dışına taşmaz, kılların yoğunluğu, uzunluğu ile alanı kapatmaması esastır ve ne kadar alandaki tüylerin taranacağına da zaten kişi kendisi karar verebilir. Genital bölgedeki kılların alınması işlemi her kültürde farklıdır. Bazı kültürlerde genital bölge tüylerinin alınmaması daha estetik dururken, genellikle Batı ülkelerinde ve bizim ülkemizde tüylerin alınması üzerinde durulur. Bu bağlamda da genital bölge istenmeyen tüylerden epilasyonla kalıcı olarak temizlenir ve sadece derini 1 mm altına inilerek kıl kökleri hedef alınır. Bundan dolayı da yumurtalıklara epilasyon ışınının ulaşması mümkün olamaz ve söz konusu değildir.

Genital bölgenin tüylerden arındırılması için kullanılan yöntemler

Genital bölge tüylerinden kısa süreli kurtulmak için ev ortamında genellikle ağda, tıraş ve tüy dökücü kremler kullanılır. Profesyonel anlamda istenmeyen kılları kökünden yok etmek için de genital bölgeye foto epilasyon, IPL ve buz epilasyon işlemleri yapılır.

Epilasyon, vücudun hangi bölgesine yapılıyor olursa olsun sadece kıl köklerini hedef alır. Bu sayede kıl kökleri tahrip olur ve o alanda yeniden kıl çıkmaz. Epilasyonda kullanılan ışıklar vücuda yayılmaz, sadece atış yapılan alanı etkiler. Bu sayede “epilasyon yumurtalıklara ya da başka herhangi bir iç organa zarar verir mi” sorusunun cevabı “hayır” olarak verilebilir.

Epilasyon kızlık zarına zarar verir mi?

Epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi, sorusu dışında özellikle genç kızların merak ettiği soru epilasyonun kızlık zarına hasar verip vermemesidir. Epilasyon kızlık zarına hasar verecek kadar şiddetli bir yöntem değildir. Epilasyonda kullanılan ışıkların kızlık zarına ulaşması da mümkün değildir. Zaten epilasyonun uygulandığı bölge zaten kızlık zarının olduğu alan değildir.

Epilasyonun zararları nelerdir?

Epilasyonun olası yan etkileri ve zararları halen araştırılmaktadır. Epilasyon, deneyimsiz kişilerce yanlış şekilde uygulandığında bile en fazla deride hafif yanıklar ve renk değişimi söz konusu olmaktadır. Güvenilir, deneyimli ve doğru yöntemlerle yapılan epilasyon uygulamalarında yanık ya da diğer yan etkilerin oluşma riski söz konusu değildir. Bununla beraber kısırlık, kanser ya da diğer ciddi hastalıklara dair epilasyonun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Günümüzde net olarak bilinmektedir ki, epilasyon ciddi zararlara yol açmamaktadır. Ancak uygulama esnasında ve uygulama sonrasında, dikkatsizlik ve özensizlik sonucunda; deride kaşıntı, yanma, şişme ortaya çıkabilir. Bunlar da çoğunlukla kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form