Epilasyon Yumurtalıklara Zarar Verir mi?

Paylaş:

lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi

Epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi, sorusu merak edilen soruların başında gelmektedir. Peki, epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi, yumurtalıkların hasar görmesine yol açar mı?

Epilasyon yumurtalıklara zarar vermemektedir. Kullanılan işlemler, yumurtalıklara kadar ulaşamaz. Epilasyonda uygulanan işlemler yalnızca cilt yüzeyinin ortalama olarak 1 mm altına kadar ulaşabilir. Bu alan kıl kökleridir. Bu sayede iç organlara ulaşması söz konusu değildir.  Genital bölge kıllarının estetik olarak değer kazanması adına kasık üçgeninin dışına taşmaması, yoğunluğu, uzunluğu ile alanı tamamen örtmemesi gibi kişisel tercihlere göre belirlenmektedir. Her kültürde genital bölge tüylerinin alınması farklıdır. Bazı kültürlerde genital bölge tüylerinin alınmaması daha estetik dururken, genellikle Batı ülkelerinde tüylerin alınması üzerinde durulur.

Genital bölgenin tüylerden arındırılması için kullanılan yöntemler ise:

  • Ağda
  • Tıraş
  • Foto epilasyon
  • IPL
  • Buz epilasyon

Epilasyon kıl köklerini hedef alır. Bu sayede tahrip olarak bir daha çıkmaması hedeflenir. Bu ışıklar vücuda yayılmaz. Bu sayede epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi, sorusunun cevabı hayır olarak verilebilir.

Epilasyon kızlık zarına zarar verir mi?

Epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi, sorusu dışında özellikle genç kızların merak ettiği soru epilasyonun kızlık zarına hasar verip vermemesidir. Epilasyon kızlık zarına hasar verecek kadar şiddetli bir yöntem değildir. Uygulandığı bölge zaten kızlık zarının olduğu alan değildir.

Epilasyonun zararları

Epilasyonun zararları halen araştırılmaktadır. Epilasyon, deneyimsiz kişilerce yanlış şekilde uygulandığında en fazla yanıklar ve deride renk değişimi söz konusu olmaktadır. Güvenilir, deneyimli ve doğru yöntemlerle yapılan epilasyon uygulamalarında yanık ya da diğer yan etkilerin oluşma riski söz konusu değildir. Bununla beraber kısırlık, kanser ya da diğer ciddi sağlık yan etkileri epilasyon yönteminde söz konusu değildir. Epilasyon ciddi zararlara yol açmamaktadır. Ancak uygulama esnasında ve uygulama sonrasında, dikkatsizlik ve özensizlik sonucunda bir takım olumsuz etkiler meydana gelebilir. Bunlar: deride kaşıntı, yanma, şişme olarak sayılabilir. Bu etkiler kendiliğinden geçmektedir. Bu aşamada önemli olan deneyim ve kişinin epilasyondan sonra uygulaması gereken talimatları takip etmesidir.

Paylaş:
Benzer Yazılar