Epilasyon Yaş Sınırı Var mıdır?

Paylaş:

Epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesini amaçlayan bir işlemdir. Epilasyon hemen hemen her cilt tipi için uygundur. Epilasyonda temel amaç vücudun herhangi bir bölgesindeki istenmeyen tüylerin yok edilmesi ve kıl köklerinin deforme edilerek kıllardan kurtulmaktır.

Vücutta tüylerin büyümesini sağlayan faktör yaşam boyu değişen miktarlarda salgılanan hormonlardır. Bu bağlamda aslında en fazla homon salgılanan dönem ergenlik dönemidir ve bu dönemde epilasyon yapıldığında sonraki süreçte yeniden tüy çıkabilir. Ergenlik döneminde aktif hormonal uyarı nedeniyle oluşan tüylenme ergenlik çağındaki çocuklar ve aileleri için problem haline gelebilir. Bu bağlamda ergenlik döneminin devam ettiği 12 -16 yaşlar arasında, hatta 18 yaşına kadar hormonal üretim ve kıl köklerinin bu hormonlara duyarlılığı fazla olmaktadır. Epilasyondan beklenen etkinin alınabilmesi için ergenlik çağı geçtikten sonra, mümkünse 18 yaşından sonra epilasyon yapmak en uygun olandır. Ancak aşırı kıllanma varsa ve rahatsızlık veriyorsa ebeveyn izni olması kaydıyla epilasyon uygulanabilir.

16 yaşında epilasyon

Epilasyonun, mümkünse 18 yaşından sonra yaptırılması en başarılı sonuçlar alınabilmesi için önemlidir. Çok gerekli olduğunda ve ebeveynlerin epilasyona izin vermesi koşuluyla 18 yaşından küçük olan gençler epilasyona tabii tutulabilir. Epilasyon bazı gençler için yararlı olabilir ve riskler söz konusu olduğunda gençlerle yetişkinler arasında bir fark yoktur. 18 yaşından küçüklere epilasyon yapılmasının yasaklanmasına gerek olmamakla birlikte, ebeveyn izni olası sorunları önlemek için çok önemlidir. Bu bağlamda genel olarak 18 yaş altında ebeveyn izni ile epilasyon yapılabilir, ebeveynler isterse, izin verirse ve gerekliyse 16 yaşında da epilasyon yapılabilir. Bunun herhangi bir zararı olmaz.

18 yaşından küçüklere epilasyon yapılır mı?

Epilasyonda etkinlik ve güvenlik, 18 ya da 40+ yaş grubundaki kişiler için de aynı derecede iyidir. Ebeveyn onayı verildiğinde, 18 yaş altındaki gençlere seanslar kişinin isteğiyle başlayabilir. Epilasyonda nadiren skar oluşma riski mevcuttur. Zaten bu risklere karşı önlem alabilecek ve uygun bakımı sağlayabilecek olgunluktaki kişilere epilasyon uygulanabilir. Epilasyonda yaşa bakılmaksızın uzmanın talimatlarına tamamen uymaya hazır olmak gerekir.

Erken yaşta epilasyon riskli midir?

Epilasyon işlemleri hafif düzeyde riskler barındırabilir. Bunlar hafif lekelenme, işlem sonrası kısa süreli olarak acı, kızarıklık gibi tolere edilebilir ve geçici risklerdir. Epilasyonun riskleri hususunda kişinin yaşı değil, ancak uzmanın talimatlarına ne derece uyulduğu önem taşımaktadır. Yani epilasyon işleminin riskleri, çoğunlukla yaşla ilgili olmaz. Yalnız ergenlik çağında epilasyon yapılmasının bu dönemde yaşanan hormaonsal değişimlerin yeniden tüylenme yapabilecek olması konusundadır. Bunun dışında yaşla ilgili bir riskten bahsedilemez.

Erken yaşta epilasyon konusunda doğru olan nedir?

Erken yaşta epilasyon konusunda olması gereken, kız çocukların adet görmeye başlamasının sonrasında 2-3 yıl beklemek ve yaklaşık 15 yaşına geldiklerinde, herhangi bir hormonal problem yoksa bazı bölgelere epilasyon yapılması şeklindedir. 15 yaş ve sonrasında duruma göre epilasyona uygun olan bölgeler; bacaklar, bikini bölgesi ve koltuk altıdır. Vücudun diğer bölgeleri ise erken yaşta lazere çok iyi cevap vermeyebilir ya da sonrasında yeniden kıllanma olacağı için kalıcı sonuç alınamayabilir. Erken yaşta epilasyon konusunda uzmanların genel tavsiyesi lazer epilasyona başlayacak kişinin epilasyona başlamadan önce bir endokrinolog tarafından kontrol edilmesidir. Vücutta kılların oluşması ve uzaması hormonlarla ilgili olduğundan, hormonal bir rahatsızlık olduğunda epilasyondan istenen sonuç alınamayabilir. Hatta bazı hormonsal problemlerin varlığında epilasyon yapılması durumunda epilasyon seanslarının vücutta tüylenmeyi arttırma riski bile bulunabilir. Bu bakımdan öncelikle kontrol edilmesi faydalı olur.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form