Epilasyon Yaş Sınırı Var mıdır?

Paylaş:

lazer epilasyon yaş sınırı

Epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesini amaçlayan bir yöntemdir. Hemen hemen her cilt tipi için uygundur. Epilasyonda hedef doku ise, kıl kökleridir. Tüylerin büyümesini sağlayan faktör ise hormonlardır. Ergenlik döneminde hormonal faktörler etkili olduğu için ergenlik döneminde uygulanan epilasyondan sonra yeniden tüy çıkımı söz konusu olabilir. Ancak bu dönemde aktif hormonal uyarı nedeniyle oluşan tüylenme ergenlik çağındaki çocuklar ve aileleri için problem haline gelebilir. Ergenlik döneminin devam ettiği 12-16 (veya 18) yaşlarda hormonal üretim ve kıl köklerinin bu hormonlara duyarlılığı ise fazla olmaktadır. Aşırı kıllanma durumunda ebeveyn izni olması kaydıyla epilasyon uygulanabilir.

16 yaşında epilasyon

Ebeveynlerin epilasyona izin vermesi koşuluyla gençler epilasyona tabii tutulabilir. Epilasyon bazı gençler için yararlı olabilir ve bir yetişkinden daha genç bir insan için daha fazla risk yoktur. Hala minör olduğu için ebeveyn iznine ihtiyac olsa da, bunun yasaklanması gerekmemektedir. Ancak bu aşamada epilasyon yaş sınırı konusunun aile izni olarak aşılması daha sağlıklıdır.

lazer epilasyon yaş sınırı var mıdır

Bununla beraber; epilasyonda, cilt kanseri riski yoktur ve olabilecek en kötü riskler; (yalnızca güvenilir kişilerce uygulandığında) kabarcıklara, yanıklara veya yara izlerine neden olan masif olmayan şekildedir. Bunlar her yaş grubunda olabilir ve bu riskleri en aza indirmek için uzman bir epilasyon sağlayıcısı seçmek  önem taşır. Doğru şekilde uygulanan epilasyon, etkilidir. Tüylerin etkin bir şekilde yok edilmesi için uygun bir büyüme evresinde olması gerektiği için, belirli herhangi bir alanda birden fazla seansa ihtiyaç olduğunu anlamak gerekir.

18 yaşından küçüklere epilasyon yapılır mı?

Etkinlik ve güvenlik, 18 ya da 40+ yaş grubundaki genç hastalar için de aynı derecede iyidir. Ebeveyn onayı verildiğinde, seanslar kişinin izniyle başlayabilir. Nadiren görülen skar riskleri mevcuttur. Bu risklere karşı önlem alabilecek ve uygun bakımı sağlayabilecek olgunluktaki kişilere epilasyon uygulanabilir. Yaşa bakılmaksızın bu talimatlara tamamen uymaya hazır olmak gerekir.

Paylaş:
Benzer Yazılar