Epilasyon Yan Etkileri Var mıdır?

Paylaş:

Epilasyon işlemi günümüzde yaygın olarak vücuttaki bazı bölgelerde görülen istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi için kullanılmaktadır. Bacaklar, koltukaltı, genital bölge, yüz, sırt gibi ihtiyaç duyulan pek çok bölgedeki kılların köklerine verilen farklı dalga boylarında ışınlarla o alandaki kıllar yok edilebilmektedir. Epilasyonda kullanılan ışınların derinin yalnızca 1 mm altına etki edebilen güçte olması, sadece kıl köklerini tahrip etme odaklı çalışması bu işlemin güvenle uygulanabilmesini sağlamakla birlikte, epilasyonla ilgili birtakım şüpheler ve soru işaretleri de bulunmaktadır.

Epilasyon güvenli midir?

Öncelikle bu sorunun yanıtı “evet” olarak verilebilmektedir. Ancak epilasyonun alanında uzman kişilerce, doğru cihazlar ve doğru ışık boyu kullanılarak yapılması durumunda güvenli olduğundan bahsedilebilir. Bu şartlar altında epilasyon konforlu, etkili ve güvenli bir şekilde istenmeyen tüylerden kurtulmaya olanak vermektedir. Epilasyonda kullanılan ışık belirli bir dalga boyunda kullanılmalı, fazlasının zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Epilasyonda kullanılan ışın, cilde zarar vermeden geçerek direk kıl köküne ulaşır ve sadece kıl kökünü tahrip eder. Epilasyonda kullanılan ışıklar radyasyon içermez, vücutta röntgen ışını tarzı artık bırakmaz, aynı zamanda epilasyonun kanserojen etkisi olduğunu gösteren bir klinik sonuç bulunmamaktadır. Zaten epilasyon uygulamasının güvenilirliği Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Administration) tarafından ilk defa 1997 yılında onaylanmıştır. O zamandan bu yana yapılan pek çok çalışmanın sonucu da bunu desteklemiş, aksi bir veri gösterilmemiştir.

Epilasyonun yan etkileri

Epilasyon yan etkileri, bilimsel araştırmalarla günümüze kadar araştırılmış ve halen araştırılmaya devam etmektedir. Zira epilasyonun uygulandığı bölgeler ve alanlara her geçen bir yenisi eklenebilmekte, epilasyon her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Günümüze kadar yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda epilasyonun ciddi yan etkilerinin olmadığı ortaya konmuştur. Ancak epilasyonun deneyimli ve işini doğru yöntemlerle yapan titiz kişilerce yapılması önemlidir. Aksi halde epilasyon ciddi ve geri döndürülmesi zor yan etkileri söz konusu olabilir. Bu aşamada uzun ya da daha kısa vadede yan etkiler meydana gelebilir. Epilasyon türlerinin dalga boylarının farklı olması deriyi farklı etkilemektedir. Kullanılan yöntemlerden elde edilen ışık enerjileri kıl kökünde tahribata yol açar. Bu sayede kıllar yok edilir. Kişilerin deri rengi, kıl kalınlığı ve uygulama yapılacak bölgenin özellikleri değerlendirilerek ne kullanılacağına karar verilmektedir. Kişiye uygun doz ve epilasyon yöntemi uygulanmadığında epilasyonun yan etkileri ortaya çıkabilmektedir.

Epilasyon zararları nelerdir?

lazer epilasyon kaç seansta tamamlanır

Epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmanın yaygın yöntemlerinden biridir. Genellikle işlemden kaynaklı yan etkiler kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak uygun olmayan yöntemin ve ışık boyunun kullanılması durumunda yanıklar meydana gelebilir. Bunun dışında ciltte çeşitli kırmızılıklar, kabarıklıklar gibi pek uzun sürmeyen yan etkilerin oluşumu normal karşılanmaktadır. Zira kıl köklerinin tahrip edilmesi ve böylece tüylerden kurtulmayı sağlayan yöntemin kısa vadede böyle bir görüntüye sebep olması normaldir. Bu yan etkiler dışında kimi zaman kaşıntı da meydana gelebilir.

Epilasyondan sonra bazı vakalarda deri üzerinde yanıklar ve lekeler görülebilir. Bunların sebepleri arasında yüksek doz uygulanması olduğu kadar, kimi zaman düşük doz kullanımı da olabilir. Düşük doz kullanıldığında seanslar uzar ve cilde daha fazla kez atış yapılmasıyla tahrişler olabilirken, yüksek dozlar ise ciltte belirgin leke ve yanıklara sebep olabilir. Bu aşamada ciltte ne kadar dozda melanin birikeceğini ve hangi işlemin kişiye uygun olduğunun ön görülmesi önemlidir. Şayet melanin birikimi yaşandıysa, epilasyon enerjisi işlemi cilt için yüksek olabilir ve bu da ciltte yanıkların yaşanmasına sebep olabilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar