Epilasyon Yan Etkileri Var mıdır?

Paylaş:

Epilasyon yan etkileri, bilimsel araştırmalarla günümüze kadar araştırılmış ve halen araştırılmaya devam etmektedir. Günümüze kadar yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda epilasyonun ciddi yan etkilerinin olmadığı ortaya konmuştur. Ancak deneyimli ve işini doğru yöntemlerle yapan titiz kişilerce yapılması önemlidir. Aksi halde epilasyon yan etkileri söz konusu olabilir. Bu aşamada uzun ya da daha kısa vadede yan etkiler meydana gelebilir. Dalga boylarının farklı olması deriyi farklı etkilemektedir. Kullanılan yöntemlerden elde edilen ışık enerjileri kıl kökünde tahribata yol açar. Bu sayede kıllar yok edilir. Kişilerin deri rengi, kıl kalınlığı ve yapılacak bölgenin özellikleri değerlendirilerek ne kullanılacağına karar verilmektedir. Kişiye uygun doz ve epilasyon yöntemi uygulanmadığında epilasyon yan etkileri ortaya çıkabilir.

Epilasyon zararları nelerdir?

Epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın yaygın yöntemlerinden biridir. Genellikle yan etkiler kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak uygun olmayan yöntemin kullanılması durumunda yanıklar meydana gelebilir. Bunun dışında: çeşitli kırmızılıklar, kabarıklıklar gibi pek uzun sürmeyen yan etkilerin oluşumu normal karşılanmaktadır. Zira kıl köklerinin tahrip edilmesi ve böylece tüylerden kurtulmayı sağlayan yöntemin kısa vadede böyle bir görüntüye sebep olması normaldir. Bu yan etkiler dışında kaşıntı da meydana gelebilir.

Bazı vakalarda deri üzerinde yanıklar ve lekeler görülebilir. Bunların sebepleri arasında yüksek dozaj yapılması olduğu kadar düşük doz kullanımı da önemli bir alan kaplar. Düşük dozun yol açtığı sorunlar; seansların uzaması cildin tahriş olmasına yol açar ve yüksek dozlar ise ciltte belirgin leke ve yanıklara sebep olabilir.

Bu aşamada cilde ne kadar dozda melanin birikeceğini ve ne kadar işlemin kişiye uygun olduğunun ön görülmesi önemlidir. Şayet melanin birikimi yaşandıysa, epilasyon enerjisi işlemi cilt için yüksek olabilir ve bu da ciltte yanıkların yaşanmasına sebep olabilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar