Epilasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Paylaş:

lazer epilasyon sonrası

Uygulama boyunca seans aralarında ve sonra düzenli cilt bakımı yapmak önemlidir. Epilasyondan sonra ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Genellikle bu kızarıklıklar epilasyon sonrası herhangi bir işleme gerek kalmadan kendiliğinden geçmektedir. Ancak kızarıklık kişi tarafından rahatsız edici bulunuyorsa, bölgeyi rahatlatmak amacıyla nemlendirici kremler kullanılabilir.

epilasyon sonrası, bu alanda çıkan tüylerin kısaltılması için ağda ya da cımbız gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. Tüyler, epilasyon sonrası kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır. Fakat bu süre içerisinde tüylerin kısaltılması gerekiyorsa jilet gibi yöntemlere başvurulması daha sağlıklı olacaktır.

Cildin yoğun ve uzun süreli güneş ışığına maruz kalmamasına da dikkat edilmelidir. Şayet yöntem buz epilasyon dışında ise, güneş ışınları ciltte lekelenmelere yol açabilmektedir. Bu sebeple de güneş koruyucu kremler kullanmak faydalı olacaktır.

Epilasyon sonrası yapılması gerekenler ise

  • Epilasyon sonrası, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde kızarıklık ya da kabarıklık oluşabilmektedir. Kişinin cilt hassasiyetine göre bu kızarıklıklar 1 saat ile 1 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.
  • Epilasyonun 1 gün sonrası, ılık duş alınabilir. Ancak cildin tahriş olmasına yol açacak kese ve peeling uygulamaları epilasyondan bir hafta sonra uygulanmalıdır.
  • Epilasyondan sonra 1-2 gün güneşe çıkmamak gerekmektedir.
  • Epilasyon sonrası, tüyler genellikle 3-15 gün içerisinde uzar ve kendiliğinden dökülür. Ancak kişinin cildi çok kuruysa tüylerin dökülmesi 20 günü bulabilir. Nemlendirici kullanmak, tüylerin dökülme hızının artmasını sağlayabilecektir.
  • Şayet diğer seansa kadar tüyler uzamışsa ve kısaltılması gerekiyorsa, işlem makas ya da tıraşlama yöntemi ile yapılmalıdır. Aksi halde tüylerin yok edilme süreci sekteye uğrayabilir.
Paylaş:
Benzer Yazılar