Epilasyon Sonrası Kıllar Tekrar Çıkar mı?

Paylaş:

lazer epilasyon sonrası kılları tekrar çıkar mı

Epilasyonla ilgili bilinen en net veri; istenmeyen kıllardan kalıcı olarak kurtulabilme yöntemi olduğudur. Yani doğru, donanımlı bir merkezde, alanında uzman, deneyimli kişilerce, doğru yöntemler uygulanarak yapılan epilasyon işleminin maksimum olumlu sonuç vermesi beklenir. Genel olarak bakıldığında epilasyon işlemi 4- 6 seans, kimi zaman en fazla 8 seans, yani yaklaşık 1 yıl, 1 buçuk yıl gibi bir süre uygulandığında istenmeyen tüylerden kurtulmuş olmak gerekir. Sonrasında ise bazen yılda 2 -3 kez tarama yapılması gerekebilir. Bu bağlamda normal şartlar altında kalıcı etkiden bahsedilebilmektedir. Ancak epilasyon işlemi tamamen kişisel bir işlemdir ve etkisi de zaman zaman kişiden kişiye değişebilir.

Epilasyonda seans sayısı ve süresi uygulama yapılan bölgeye göre, kişinin kıl yoğunluğu ve rengine, cildine göre değişmektedir. Aynı bağlamda epilasyon uygulanan kişiler tarafından en çok merak edilen hususların başında, epilasyon sonrası kılların tekrar çıkıp çıkmayacağı gelir. Çünkü epilasyon için kullanılan “kalıcı etki” ifadesi bazen akılları karıştırabiliyor. Kalıcı, ama ne kadar kalıcı ve de hangi koşullarda “kalıcı etki” olabilir.

Epilasyon sonrası kıllar yeniden büyür mü?

Epilasyonda, kişinin deri altına 1 milimetre uzunluğunda ışınlar gönderilir ve bu şekilde tam olarak kıl köklerinin tahrip edilmesi hedeflenir. İnsan vücudundaki kıllar 3 evrede bulunmaktadır. Epilasyon işlemi de, kılların büyüme evresinde etkili olmakta, tam da büyüme evresinde epilasyon yapıldığında kıl kökleri tahrip edilebilmektedir. Ancak vücuttaki kılların hepsi aynı anda aynı evrede olmadığı için epilasyonda tek seans yeterli olmamaktadır. Bu sebeple de epilasyon sonrası kıllar belirli süre sonra tekrar büyür. Çünkü epilasyonun yapıldığı zaman büyüme evresinde olmayanlar vardır. Bu mantıkla da bir süre sonra, yani diğerleri büyüdüğünde yeniden epilasyon uygulanması gerekmektedir. Ancak epilasyon gereken sayıda seans yapılarak tamamlandıktan sonra azalan, ortadan kaldırılan tüyler yeniden çıkmamaktadır. Epilasyon sonrası kıllar bir zaman sonra yeniden çıkarsa da bunun altında yatan hormonal kaynaklı sorunlar olduğu düşünülmelidir.

Epilasyondan sonra tüyler ne zaman yeniden çıkar?

Epilasyon sonrası kıllar, her kişide farklı dönemlerde çıkabilir. Bu sebeple de epilasyon yapılan kişiyi değerlendirdikten sonra belli bir aralık belirlenir ve kişi tüyleri yeniden çıktığında epilasyon işlemine tabii tutulur. Epilasyon sonrası kılların normal şartlar altında 3-14 gün içinde dökülmeye başlaması ve dökülmenin tamamlanmasının ise birkaç haftayı bulması beklenir. İşte bu süreden yaklaşık 15- 20 gün sonra da altta kalan kıllar çıkmaya başlar ve bunlar için de epilasyon yapılması gerekir. Bu bağlamda epilasyon seanslarının aralıkları genellikle 45 gün civarında olur.

Epilasyondan sonra tüyler ne zaman dökülür?

Epilasyondan sonra kıllar 3 -14 gün içinde kendiliğinden dökülür. Bu evrede kesinlikle herhangi bir ağda, cımbız ya da farklı bir yönteme gerek kalmadan kıllar kendiliğinden dökülmektedir. Zaten epilasyon yapıldığı süre içinde çıkan kılların asla kökten almaya yönelik bir işlemle alınmaması gerekir. Sadece ihtiyaç duyulduğunda kısaltılabilir.

Epilasyon sonrası çıkan tüyler nasıl alınır?

Epilasyon sonrası çıkan tüyler, bir sonraki epilasyon seansını beklemek için kısaltılır. Bunun için de genellikle tıraş yöntemi tercih edilmektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere epilasyondan sonra kılların ağda gibi yöntemlerle köklerinden alınması önerilmez. Çünkü köklerinden alınan kıllar bir sonraki seansta epilasyon işleminde görülmez.

Epilasyon sonrası kılların yeniden çıkması gibi bir durum yalnızca hormonal dengesizlikler sebebiyle olabilir. Hiçbir epilasyon yöntemi istenmeyen kıllardan % 100 kurtulma garantisi vermez. Bu sebeple epilasyon seansları tamamlandıktan sonra henüz büyüme fazında olmayan kıllar yeniden çıkabilir. Bu tüyler için yeniden bir epilasyon seansının uygulanması gerekir.

Paylaş:
Yorumlar
 • Leyla yorulmaz :

  25 Nisan 2017

  Merhaba ben Leyla. Epilasyon da 4.seans tayım ciddi azalma var daha 4seansım daha var kesinlikle biteceğini düşünüyorum ama ikinci çocuğu düşünüyorum ve hamilelik te tekrar tüylerim eskisi gibi çıkarmı acaba seansa gittiğim yerdeki kız çocuğu düşünürsen çıkma ihtimali var demişti aklıma takıldı o kadar emek ve ödediğim para boşuna mı gidicek yanii
  Bilseydim ikinci çocuktan snra giderdm yani.lütfen bişey dyn :((((

   Cevapla
 • Yesim gulten :

  6 Temmuz 2017

  merhaba çene ve bıyık bölgesi 13 seans yapıldı bıraktım 3- 4 ay sonra cansizlarida var tekrardan cikmaya başladı ne yapma mi öneriyorsunuz ozel bir hastanede yaptırdım tamamı çıkmasada gene çıkıyor teseķkurler

   Cevapla

Comments are closed.

Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form