Epilasyon Sonrası Kaşıntı

Paylaş:

lazer epilasyon sonrası kaşıntı

Kaşıntılı cilt epilasyonun kuru cilde uygulanması sonucu oluşabilir:

Epilasyon sonrası, çoğunlukla, uygulama yapılan kılların etrafında biraz kızarıklık ve küçük kızarıklıklar olacaktır. Ziyaret edilen noktadaki uzman, prosedürü takiben nelere dikkat etmek gerektiğini söyleyebilmelidir. Epilasyon sonrası kaşıntı çok yaygın değildir ve ancak olabilir. Bunun en yaygın nedeni kuru cilttir.

Buz epilasyon tüm cilt tiplerinde etkili, 4 mevsim uygulanabilen FDA onaylı bir epilasyon yöntemidir. Detaylı bilgi için ” Buz Epilasyon” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaşıntı enfeksiyon belirtisi veya kullandığınız bir şeye reaksiyon olabilir:

Koşula yardımcı olmak için bazı antibiyotiklere veya topikal steroid gibi anti-inflamatuvarlara ihtiyaç olabilir. Yeniden cilt soyulduktan sonra, cildin savunması azalır ve enfeksiyonlara yakalanma ve kullandığınız her şeyden kontakt dermatit geliştirme olasılığı daha yüksektir. Cilt iyileştikten sonra nazik bir nemlendirici ve güneş kremi kullanmaya başlanabilir. Fakat herhangi bir tepki olup olmadığını anlamak için önce derinin test edilmesi uygun olabilir.

Epilasyon sonrası kaşıntı, epilasyonun uygulandığı bölgeye ve cilt tonuna bağlı olarak bazı meydana gelebilir. Kaşıntı epilasyonu takip eden 1-2 gün içinde görülebileceği gibi ilk bir kaç seans sonrası tüylerin tekrar uzadığı dönemlerde de ortaya çıkabilir.

Epilasyon sonrası yaşanabilecek bazı yan etkiler aşağıdaki gibidir:

 • epilasyon sonrası Ağrı
 • epilasyon sonrası Şişkinlik
 • epilasyon sonrası Kıl Kökü İltihabı
 • epilasyon sonrası Kızarıklık
 • epilasyon sonrası Cilt Lekeleri
 • epilasyon sonrası Kabarmalar

Epilasyon sonrası kızarıklık

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın hedeflendiği uygulamaların genel adı epilasyondur. Ancak işlemden önce ve işlemden sonra doğru bakımın yapılması gerekmektedir. Kızarıklık ve kaşıntı gibi geçici yan etkiler, cildin kuru olmasından, kullanılan antibiyotiklerden ya da farklı sorunlardan kaynaklanabilmektedir.

Epilasyon sonrası bakım

Epilasyondan sonra cilt kaşınmamalıdır. Bunun için önerilen kremlerin kullanılması gerekir. Cildin kuru olması, kaşıntıya yol açabileceğinden bu sebeple nemlendiricili kremler kullanılmalıdır. Bir gün boyunca deodorant ve alkol içeren ürünler kullanılmamalıdır. Kese yapımı, maske ve peeling tarzı işlemler birkaç gün süreyle ertelenmelidir. Epilasyon sonrası kaşıntı yaşamamak için bilinçsiz ilaç kullanılmaması uygun olmaktadır.

Paylaş:
Yorumlar
 • Yadigar topcu :

  4 Mayıs 2017

  Mrb bn lazer epilasyon yaptrdım bi hafta önce şimdi bacagım bi bölümünde sarılıl oluştu morarma olmuşta yeni iyileşiyor gbi lekeler var gecermi bnlar

   Cevapla
 • Burcu Köse :

  7 Haziran 2017

  Lazer epilasyondan 6 saat sonra ılık suyla duş aldım duş jeli kullanarak ilk bir kaç gün kaşıntım yoktu ama 3 ve 4. Gün bugün yani özellikle bacaklarım çok kaşınıyor kol altında lazer uygulandı ama kaşıntı yok. Sizce geçer mi bir kaşıyınca devamı geliyor hafif kızarıklık oldu ve kıl kökleri kırmızılaştı yer yer.

   Cevapla
  • Marmara Hair :

   12 Haziran 2017

   Epilasyon sonrasında 1-2 gün aralığında duş almamanız yararlı olacaktır. Öncesinde doktorunuza danışarak kaşıntı giderici alternatif kremler kullanmanız önerilebilir.

    Cevapla

Comments are closed.

Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar