Epilasyon Öncesi Neler Yapılmalı?

Paylaş:

lazer epilasyon öncesi neler yapılmalı

Epilasyon öncesi dikkat edilmesi gereken; uzmanla epilasyon hakkında konuşmaktır. Epilasyon öncesi yapılan görüşmede üzerinde durulması gerekenler ise:

  • Tıbbi geçmişin uzmanlarla paylaşılması,
  • Epilasyonun kişi için kaç seansta sonuç vereceği, epilasyonun riskleri ve başarı oranları,
  • Uygulama yapacak kişinin bu konuda ne kadar tecrübeli olduğu,
  • Merkezin hijyen koşulları,
  • Merkezin kullandığı epilasyon ekipmanları sorgulanmalıdır.

Epilasyon öncesi kişinin bilgilendirilmesi gereken konular ise:

Epilasyondan sonra bir süreliğine güneşe direkt olarak maruz kalınmaması gerekmektedir.

Ağda, tüy dökücü krem ya da elektroliz gibi tüylerden kurtulma yöntemleri, epilasyonun etkinliğini azaltır. Bu sebeple de epilasyondan sonra istenmeyen tüylerden kurtulmak için tüylerin kısaltılması için tıraş gibi yöntemlere başvurulmalıdır.

Epilasyondan önce bilinmesi gerekenler: Riskleri

Epilasyon kalıcı epilasyonun yapılmasını garanti etmez. Bazı kıllar, epilasyon uygulamasına dirençli olabilir veya sonra tekrar büyüyebilir. Ancak bu gibi durumlarda dahi tüyler daha ince ve daha açık renkli çıkmaktadır.

Epilasyonun en yaygın yan etkileri şunları içerir:

  • Yöntemden sonra geçici rahatsızlık, kızarıklık ve şişme söz konusu olabilir. Herhangi bir belirti ve bulgu genellikle birkaç saat içinde kendiliğinden ortadan kalkar.
  • Nadiren, epilasyon, kabarcıklanma, kabuklanma, yara izi veya cilt dokusundaki diğer değişikliklere neden olabilir. Ortaya çıkabilecek diğer nadir sorunlar, uygulama yapılan saçların gri olmasını veya paradoksal olarak saçların tedavi edilen alanlarda veya çevresinde aşırı büyümeye başlamasını içerir.
  • Ciddi göz yaralanması olasılığı nedeniyle, epilasyon göz kapağı veya çevresi için önerilmemektedir.

Epilasyondan önce bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri, uzmanın deneyimli olması durumunda yan etki riskinin minimum olduğudur. Epilasyon, prosedürüne uygun olarak, uzman kişilerce uygulandığında herhangi bir kalıcı yan etki söz konusu değildir.

Paylaş:
Benzer Yazılar