Epilasyon Ne Zaman Yapılmalıdır?

Paylaş:

lazer epilasyon ne zaman yapılmalıdır

Epilasyon; Buz epilasyon yöntemi ile, her mevsim yaptırılabilmektedir. Bronzluk ya da güneşe çıkmak, buz epilasyonun etkinliğini azaltmamaktadır.

Önceki epilasyon yöntemlerinin; koyu ten renginde etkin başarı sağlayamadığı için yazın uygulanması önerilmemekteydi. Bununla beraber; başlığı ve gönderilen ışık yöntemleri sebebiyle güneş lekeleri söz konusu olabilmekteydi. Bu sebeple de güneş etkilerini minimum seviyede tutmak için epilasyon yöntemi en çok kış döneminde tavsiye edilmekteydi.

Dünyada yirmi yılı aşkın süredir uygulanan epilasyon sistemlerinin etkili ve güvenli olması için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu oldukça önemlidir. Bu özellikler göz önüne alınarak doz ve uygulama yöntemi, seans aralıkları belirlenmektedir.

epilasyon, istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi için  bir yöntemdir. Milisaniye seviyesinde cilde uygulanır. İşlem yalnızca kıl kökünü hedefler. Bu sayede cilde hiçbir şekilde hasar vermez. Kıl kökündeki pigmentleri hedef alan işlemler, ısıya dönüşür ve kıl kökünü tahrip ederek kalıcı olarak tüylerden kurtulmayı hedefler.

Epilasyon yönteminden ağda, cımbız ya da jilet gibi yöntemler tercih edilmekteydi. Bu sorun teknolojik gelişmelerin ilerlemesiyle ortadan kalktı ve kalıcı çözümler bulundu. Buz ile epilasyonda, cilt rengi ya da kıl rengi ayırt edilmeksizin her özellikle renk ve kıl tipi için sonuçlar elde edilebilmektedir.

lazer-epilasyon

Kaç seans uygulama gerekmektedir?

Epilasyon yönteminin birden fazla seansla uygulanması gerekmektedir. Bu sebeple de 4-6 seans epilasyon uygulaması gerekebilmektedir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir.

Bir seans ne kadar sürer?

Seans süresi uygulamanın yapıldığı alana göre değişmektedir. Örnek olarak çene, bıyık gibi alanlar 5-10 dakikada tamamlanırken, bacak ya da tüm vücut 1 saatte tamamlanabilmektedir.

Hassas ciltlere bir zararı var mıdır?

Epilasyon, cilde herhangi bir şekilde zarar vermez. Uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulanan işlemler, cilt üzerinde herhangi bir tahribata yol açmamaktadır.

lazer-epilasyon-cesitleri

Epilasyon güvenli midir?

Epilasyon, uzman, deneyimli ve temiz merkezlerde uygulandığında güvenli ve yan etki riski az bir işlemdir. Cilde herhangi bir zarar verilmeden yalnızca kıl kökü hedef alınmaktadır. Epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Hamilelikte epilasyon uygulanır mı?

Hamilelik döneminde epilasyon uygulanması sakıncalıdır. Hormonal olarak değişimlerin söz konusu olduğu bir dönem olduğu için epilasyon, doğumdan sonraya ertelenmelidir.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulaması sırasında kıl kökleri enerjiden etkilendiği için aynı gün geçecek olan kızarıklık ya da kabarıklık görülebilir. Uygulamadan birkaç saat sonra bu durum kendiliğinden düzelecektir.

Epilasyon kimlere uygulanmaz?

  • Fotosensitiv alanlar,
  • İnflamatuar hastalık alanları,
  • Şüpheli pigmente alanlar,
  • Hamile kadınlar,
  • Açık yaranın olduğu alanlar
Paylaş:
Benzer Yazılar