Epilasyon Kaç Seansta Tamamlanır?

Paylaş:

lazer epilasyon

Epilasyon kaç seansta tamamlanır?

Epilasyon seanslarının süresi uygulamanın yapılacağı bölgeye, cilt ve kıl köküne bağlı olarak değişmektedir. Bu etkenler doğrultusunda belirlenen süre aralıklarında ve 6-8 seans arasında epilasyon işlemi tamamlanabilmektedir. Ayrıca cilt yüzeyinde 0, 5 cm uzunluğundaki tüylerin olması halinde bir sonraki seans için 1-2 ay beklenmesine gerekmeyebilir.

Tek seans yeterli midir?

Epilasyon işleminin tek seansta bitirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Genel olarak kulaktan dolma yanlış bilgilerle başvuran kişiler olmaktadır. Ancak epilasyon kıl köklerinin gelişim evresine göre yapılan, zaman içerisinde sonuçlanan uygulamadır. Özellikle kıl köklerinin gelişme evreleri göz önünde bulundurulduğunda, ortalama epilasyon süresi 6- 8 seansta tamamlanır.

Epilasyon yöntemi için neden birden fazla seans uygulanmaktadır?

İnsan vücudunda yer alan tüm kıllar anajen ( büyüme ), katajen ( gerileme ) ve telojen ( dinlenme ) fazında devamlığını sürdürür ve aynı bölgedeki kıllar farklı evrelerden oluşur. Epilasyonun çalışma prensibi de, kıl kökünün aktif büyüme evresinde olduğu ışığın etki ettiği melanin pigmentini üreten hücreleri hedef almasıdır. Melanin pigmenti kıl köklerine siyah rengi veren maddedir. Anajen evresinde bulunan kıl kökleri kıl gövdesi ile bağlıdır ve kıl gövdesinin bunları absorbe etmesi ile ısıyı kıl köküne ileterek, kıl üretiminin yapıldığı kökün tahribatını sağlar. Her kıl kökü farklı fazlarda olabileceği epilasyon işleminin tek seansta gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Birden fazla seansla her kıl kökünün anajen fazında olduğu dönemler göz önünde bulundurularak, belli aralıklarda uygulama yapılmaktadır.

Epilasyon yöntemi kılların anajen fazında uygulanması amaçlanmaktadır. Eğer kıllar telojen fazını tamamlamış ise, epilasyonun başarı şansı düşmektedir. Bu nedenle anajen fazındaki kıl oranına bağlı olarak, epilasyon işleminin optimal sonuçları için birden fazla seans uygulanmaktadır. Kişinin genetik yapısına göre kılların anajen fazının farklı olması nedeni ile uygulanan işlem süresi değişmektedir. Ancak epilasyonun anajen fazında uygulanması halinde ortalama 6-8 seans tekrarlanmaktadır.

Epilasyon yönteminde ara verilmesi önerilen durumlar nelerdir?

  • Hamilelik durumu
  • Cilt kanseri teşhisi
  • Uygulama sonrasında yüksek ateş
  • İlaç kullanımına bağlı olarak alerjik reaksiyon
  • Bağışıklık sistemi ile alakalı değişimlerin olması
Paylaş:
Benzer Yazılar