Epilasyon Hamilelikte Sakıncalı mı?

Paylaş:

lazer epilasyonda hamilelik

Özellikle hamilelik döneminde artan hormonlar, tüylenmede artışa neden olduğu için, çoğu anne adayı epilasyon yöntemini düşünebilir. Fakat epilasyon yöntemi, hamilelikte sakıncalı durumlara sebep olabilir.

Hamile olan anne adaylarına epilasyon uygulaması ile ilgili araştırmalar etik olarak kabul edilmediği için bu konuda kesin bir bilgi yoktur. Fakat hamileliğin özellikle ilk trimester (ilk 3 ay) döneminde epilasyon önerilmemektedir. Hamileliğin sonraki aylarında ise bebeğin zarar görebilme ihtimali, uygulama yapılırken bebeğin hareketlenmesi ve anne adayının ağrı duyması gibi rahatsız olabileceği durumlar nedeni ile epilasyon hamilelik döneminde tavsiye edilmemektedir.

Eğer epilasyon işlemi gören bir kadın, bu süreç içinde hamilelik elde etmiş ise, epilasyonun doğumdan sonraki döneme ertelemesi öngörülmektedir. Aksi halde hamilelik sürecini etkileyebilecek ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir. Ancak unutulmaması gereken, gebelikte epilasyon yaptırma hakkında yeterli bilimsel araştırma olmadığıdır.

Hamilelikte epilasyon

Anne adayları, hamilelik hormonlarının etkisi ile tüylenme sorununun artmasından oldukça rahatsızlık duymaktadır. Doğumdan sonra bu tüyler, kendiliğinden yok olmaktadır. Bu sebeple de epilasyon yöntemlerinin doğumdan sonraya ertelenmesi daha sağlıklı olacaktır.  Buna karşın modern epilasyon yöntemlerinin de uzmanlara göre bebeğe herhangi bir zararı olmadığı da bilinmelidir.

Epilasyonun bilinen herhangi bir zararı olmasa da sonuçların araştırıldığı yeterli bilimsel araştırma olmadığı için gebelik döneminde epilasyon yapılması söz konusu değildir. Hamilelikte zararlı olduğunu ortaya koyan herhangi bir kanıt veya araştırma bulunmamaktadır. Fakat gebelik sürecinde anne adayları çeşitli hormonal değişiklikler yaşadığından yalnızca epilasyon değil diğer işlemlerin de yapılmaması daha uygun olacaktır.

Hamilelikte neden epilasyon yapılmamalıdır?

Hamileliğin son döneminde yapılacak olan epilasyonun çeşitli riskleri olabilmektedir. Örnek olarak genital bölgeye uygulanacak epilasyon, kasılmaları tetikleyebilir ve erken doğuma yol açabilir. Bu sebeple de doğumdan sonrası için epilasyon uygulamalarına başvurulmalıdır.

Emzirme döneminde epilasyon uygulamasının bir sakıncası var mı?

Emzirme döneminde epilasyon uygulanabilir. Epilasyon süte veya süt miktarına herhangi bir etki yapmamaktadır.

Paylaş:
Benzer Yazılar