Epilasyon Doğurganlığı Etkiler mi?

Paylaş:

lazer epilasyon doğurganlığı etkiler mi

Epilasyon, kıl köklerini hedef alan bir yöntemdir. Tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı hedefleyen epilasyon, günümüzde kulak ve burun içi dahil olmak üzere birçok bölgede kullanılabilmektedir.

Kullanılan aletler, deriye bir milimetreden daha az girmektedir. Bundan dolayı da yumurtalıklara ulaşma ve yumurtalıklara hasar vererek kısırlığa yol açması söz konusu değildir. Yalnızca pigmentler üzerinde çalışır. Bu sebeple de epilasyon doğurganlığı etkilememektedir.

Epilasyon yalnızca konusunda deneyimli ve uzman kişilerce uygulanmalıdır.

Bilinçsiz epilasyon , yanıklara ya da renk farklılıklarına yol açabilir. Bu sebeple de yalnızca güvenilir ve alanında uzman kişiler tarafından uygulanması uygun olmaktadır. Ülkemizde özellikle git gide yaygılaşan epilasyon, en çok genital bölge alanında talep almaktadır. Bu bölgenin hassasiyeti ve diğer yöntemlerle tüylerden kurtulma zorluğu sebebiyle, epilasyonun tercih edilmesi söz konusudur. Bu aşamada da akıllara ‘’epilasyon doğurganlığı etkiler mi?’’ sorusu gelmektedir.  Peki epilasyon doğurganlığı etkiler mi?

Epilasyonun genital bölge için zararları nelerdir?

Epilasyon, melanin tabakasını hedef alan yüzeyin, kıl köklerinin kalıcı olarak hasara uğratılması ile beraber tüylerden kurtulma yöntemidir. Bu dalga boyundaki ekipmanların yumurtalıklara ya da diğer iç organlara ulaşma şansı yoktur. Bu sebeple de epilasyon yaptırmayı düşünen kişilerin, genital bölge sağlığı ya da kısırlık gibi olumsuzluklardan etkilenmemesi gerekmektedir. Sperm sayısı ya da yumurta hücrelerinin sayısı, epilasyonda kullanılan malzemeler ile etkilenmemektedir.

Genital bölgeye yapılan epilasyonun dezavantajları ve yan etkileri:

Genital bölgeye uygulanan epilasyonunda meydana gelebilecek yan etkiler; deri yüzeyinde oluşabilecek geçici kızarıklıklardır. Bununla beraber şayet epilasyonun uygulandığı alan hijyen kurallarına uymuyorsa, genital bölgenin enfeksiyon kapması söz konusu olabilir. Ancak güvenilir ve uzman merkezlerde bu gibi problemlerin yaşanması riski söz konusu değildir. Geçici kızarıklıklar dışında epilasyonun genital bölgede kalıcı ve uzun vadede yan etkisinin olmadığını söylemek mümkündür.

Paylaş:
Benzer Yazılar