Epilasyon Çeşitleri

Paylaş:

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için geçici ve kalıcı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ağda, tüy dökücü krem, tıraş gibi yöntemler daha çok ev tipi uygulamalardır ve tüylerden kısa süreliğine kurtulmayı sağlar. Oysaki epilasyon yöntemleri ise seans sayıları ve etkisi farklılık gösterse de uzun vadede tüylerden kurtulma olanağı vermektedir. Özellikle de teknolojik gelişmelerle birlikte epilasyon işleminin tercih edilirliği artmış ve epilasyon yöntemleri de çeşitlenmiştir. Bu farklı yöntemlerden uygulanacak teknik kişinin cilt tipine, tüylerin yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu sebeple de epilasyon uygulamalarına başlamadan önce mutlaka bir profesyonel tarafından kişinin özellikleri analiz edilmeli ve en uygun yöntem seçilmeye çalışılmalıdır.

  • Buz epilasyon

Buz epilasyon, birçok epilasyon yöntemine oranla daha kısa sürede olumlu sonuçlar veren bir yöntemdir. En sık tercih edilen tekniklerden birisi buz epilasyondur. Cihazın cilt üzerinde ütü yapar gibi gezdirilmesine dayanan bir yöntem olduğundan bu isimle adlandırılmıştır. Buz epilasyonda hissedilen acıyı azaltmak için soğutma sistemi kullanılır. Özellikte genital bölgede kullanımı daha yaygındır. Buz epilasyondan sonra ciltte yanık oluşma riski olmaması çok önemlidir. Ancak yine işlemi yapan kişinin önerileri doğrultusunda uygun kremlerle cilt korunmalı, lekelenme riskinden kaçınılmalıdır.

  • IPL (Foto) epilasyon

foto epilasyon fiyatları

Foto epilasyon cihazlarında verilen elektro manyetikler yüksek formludur. Diğer epilasyon uygulamalarıyla farklı özellikte ışınlara sahip olan bir yöntemdir. Bu ışınların güç düzeyi genel olarak kıl kökünü bitirici etkiye sahip değildir. Foto epilasyon, değişken güçlerde ışınlar verilerek tüyleri dökebilir, ancak çoğunlukla kılların yeniden oluşmasını engelleyemez. Eğer düzenli ve uzun seanslar uygulanırsa foto epilasyon ile tüy kökleri zayıflayabilir. Bu bakımdan kalıcı bir yöntem olmadığı, geçici olarak istenmeyen tüylerden kurtulma tekniği olduğu söylenebilirken, düzenli aralıklarla, fazla sayıda seans ile uzun vadeli sonuçlar elde edilebilir.

Ev tipi epilasyon uygulamaları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte epilasyon cihazları evde, kişinin kendisi tarafından kullanılabilecek hale gelmiştir. Diyode tekniğini kullanan bu cihazlar, epilasyon merkezlerindeki kadar etkili olmasa da kısa vadeli olarak istenen sonuçlar verebilir. Bu cihazların ev ortamının konforunda zaman sıkıntısı olmadan kullanılabiliyor olması önemlidir. Ancak bu cihazlar kullanılmadan önce dikkatli olunmalı, kullanma talimatlarına uyulmalıdır. Çünkü evde kendi kendine yapılan epilasyon uygulamaları gerekli önlemler alınmazsa birtakım komplikasyonlara sebep olabilir.

Epilasyon işleminin başarısı nelere bağlıdır? 

  • Uygun cihazın seçilip seçilmediği önemlidir. Çünkü başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için ilk adım, doğru cihazın seçilmiş olmasıdır.
  • Cilt rengi önemlidir. Çünkü uygulama yapılacak kişinin cilt renginin açık olması, uygulamada avantaj sağlarken, koyu tenlilerde sonuç almak daha zor olur. Bunun nedeni de açık cilt tiplerinde doz artışının daha rahat yapılabilmesidir. Zira lazer dozu ne kadar yüksek olursa istenen sonuç da o kadar kısa sürede alınabilir.
  • Kıl rengi ve kalınlığı önemlidir. Epilasyonda kalın kıllarda daha kolay sonuç alınır. Bu bakımdan kıl ne kadar koyu renkli ve kalın ise epilasyon o kadar başarılı olur. İnce ve açık renkli tüylerde ise etki çok az olur ya da bazen hiç olmaz.
  • Epilasyonun uygulanacağı bölge başarıda önemlidir. Epilasyon işleminde en zor sonuç alınan bölgelerden biri yüz bölgesidir. Yüz bölgesinde en uygun olan diode lazerlerdir.
  • Cinsiyet epilasyondan alınan sonucu etkilemektedir. Çünkü kadınlar epilasyonda daha avantajlıdır. Erkeklerde ise başarı ortalaması kadınlara göre daha düşüktür. Ancak kadının tüylenmeye sebep olan hormonsal bir sorunu varsa, öncelikle hormon dengesini sağlayacak tedavi alınmalı, sonrasında epilasyon yapılmalıdır.
Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form