Kuru Ciltler için Maske Önerileri

Paylaş:

kuru ciltler için maske

Kuru cilt, rahatsız edici bir durumdur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Doğal olarak kuru cildiniz olabilir. Ancak cildiniz yağlı olma eğiliminde olsa bile, zaman zaman kuru cilt meydana gelme riski her zaman vardır. Kuru cilt vücudunuzun herhangi bir bölgesinde gelişebilir. Ellerinizi, kollarınızı ve bacaklarınızı etkilemesi muhtemeldir. Birçok durumda, yaşam tarzı değişiklikleri ve kişiye uygun nemlendiriciler, tedaviniz için tek ihtiyacınız olabilir. Bu tedaviler yeterli değilse, doktorunuza danışın.

Kuru hava koşullarına, sıcak suya ve belirli kimyasallara maruz kalmak cildinizin kurumasına yol açabilir. Kuru cilt, temel tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Dermatit, aşırı kuru cilt için tıbbi terimdir. Dahil olmak üzere çeşitli dermatit türleri vardır:

 • Tahriş edici temas
 • Alerjik temas
 • seboreik
 • atopik

Temaslı dermatit, cildiniz dokunduğunda tepki gösterdiği zaman gelişir, bu da lokal inflamasyona neden olur. Cildiniz ağartıcı gibi rahatsız edici bir kimyasal ajan kullandığınızda tahriş edici kontak dermatiti ortaya çıkabilir. Allerjik kontakt dermatit, cildiniz allerjik olduğunuz, örneğin nikel gibi bir maddeye maruz kaldığında ortaya çıkabilir.

Seboreik dermatit cildiniz çok fazla yağ ürettiğinde ortaya çıkar. Genellikle kafa derinizdeki kırmızı ve kabuklu bir döküntü oluşur. Bu tip dermatit bebeklerde yaygındır.

Atopik dermatit egzama olarak da bilinir. Cildinizde kuru pullu lekelerin görülmesine neden olan kronik bir cilt rahatsızlığı. Küçük çocuklar arasında yaygındır.

Sedef hastalığı ve tip 2 diyabet gibi diğer durumlar da cildinizin kurumasına neden olabilir.

Kuru cilt için risk faktörleri

Kuru cilt herkes etkileyebilir. Ancak bazı risk faktörleri, kuru cilt geliştirme şansınızı artırır, bunlara aşağıdakileri de içerir:

Yaş:Yaşlandıkça, gözenekleriniz doğal olarak daha az yağ üretir ve kuru cilt riskinizi yükseltir.

Tıbbi geçmişi: Ailede bu hastalıkların veya diğer alerjik hastalıkların geçmişi varsa egzama veya alerjik kontakt dermatite maruz kalma olasılığın daha yüksektir.

Mevsim: Kuru cilt, nem seviyeleri nispeten düşük olduğu sonbahar ve kış aylarında daha sık görülür. Yazın yüksek nem seviyeleri, cildinizin kurumasını önlemeye yardımcı olur.

Banyo alışkanlıkları: Sık sık hamam yapmak veya çok sıcak suyla yıkamak, kuru cilt için riski yaratır.

Yaşam Tarzı ilaçları

Basit yaşam tarzı değişiklikleri, kuru cildi önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olabilir. Aşağıdakileri yapmayı deneyin:

 • Yıkanmak veya duş yapmak için aşırı sıcak su kullanmaktan kaçının
 • Duş sürenizi 10 dakikadan az tutun
 • Banyo yaparken veya duşta nemlendirici bir sabun kullanın
 • Hamamdan veya duştan hemen sonra nemlendirici uygulayın
 • Ovmak yerine, ıslak cildi yumuşak bir havlu ile kurutun
 • Kuru cilt lekelerini kaşınmaktan veya ovmaktan kaçının
 • Bol bol su için

Kuru ciltler için maske önerileri nelerdir?

Kuru Ciltler İçin Yumurta ve Balı Yüz Maskesi:

Bir yumurta beyazına bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı ayçiçeği yağı ekleyin ve küçük bir kapta kahverengileşinceye kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze yayın. 15 dakika yüzünüzde bekletin, sonra ılık suyla durulayın.

Muz, Yoğurt ve Bal Kuru Cilt Yüz Maskesi:

2 tam olgun muz, 1 çorba kaşığı bal ve 1/2 bardak yoğurdu bir blendır içine koyun. Tutarlı bir kıvam oluşturana kadar bu doğal malzemeleri karıştırın. 20 dakika kadar yüzünüzde bırakın. Ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Salatalık ve Aloe Vera Doğal Yüz Maskesi:

Bir salatalığı soyun ve bir blender içine yerleştirin. Buna 2 çorba kaşığı aloe vera ilave edin. Kalın tutarlı bir karışım oluşturana kadar bu iki doğal bileşeni birlikte karıştırın. Bu macunu yüzünüze sürün, 30 dakika sonra soğuk su ile durulayın.

Kuru Ciltler İçin Avokado ve Bal Yüz Maskesi:

Bu harika yüz maskesi tarifi, avokado ve bal olmak üzere yalnızca iki doğal bileşeni gerektirir. Avokado çok zengin ve faydalı birçok yağ içerir ve bal da doğal nemlendiricidir. Bu maske olgun, buruşuk ve kuru ciltler için bir nimettir. Bu kuru cilt maskesini evinizde yapmak için yarım olgun, taze ve organik bir avokadoya ihtiyacınız var. Olgun ve yumuşak avokadoyu ¼ bal ile karıştırın. Ardından 10 dakika yüzünüzde bekletin ve soğuk su ile durulayın.

Paylaş:
Benzer Yazılar