Kötü Vücut Kokusu İçin Doğal Çözümler

Paylaş:

Ter, sıcaklığın kontrol altında tutulması için vücudunuzun verdiği doğal tepkidir. Fazla terlemek, vücudun kötü kokmasına neden olabilir. Kötü vücut kokusundaki ani artış genellikle keskin bir koltuk altı kokusu veya kokulu kasık bölgesinden kaynaklanır. Terdeki proteinler, bakteriler tarafından kötü kokulu asitlere ayrılır. Deodorantlar, kokuyu baskılamak veya azaltmak için kullanılırlar, ancak çoğu deodorantda kullanılan kimyasalların zararlı olup olmadığını bilemezsiniz. Eğer kötü vücut kokusundan nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Nedenleri Nelerdir?

Popüler inancın aksine, vücut kokusu cilt üzerinde fazlalaşan bakteri nedeniyle üretilmez. Hoş olmayan koku proteinlerin farklı asitlere ayrılmasının bir sonucudur. Evet bakteriler bu işlemde bir rol oynar, ancak vücut kokusunun temel nedeni olan şey terdeki protein konsantrasyonudur.

Koku, iki asit (propiyonik asit ve izovalerik asit) üretiminden sonra ortaya çıkar. Propionik asit, propiyonibakteriler olarak bilinen bakteriler tarafından oluşturulur. Asidin sirke benzeri keskin bir kokusu vardır. İzovalerik asit, Staphylococcus epidermidis bakterileri tarafından oluşturulur. Bu asit farklı peynir türlerinde de bulunur.

Amino asitler içeren ter, vücudun her yerinde bulunan iki tip bezle üretilir. Ekrin bezleri, cildin yüzeyine giden ter oluşumundan sorumludur. Bu ter, sıcaklık regülasyonunda önemli bir rol oynar. Apokrin bezleri istenmeyen kokuların ana suçlularıdır. Bunlar göz kapaklarında, koltuk altlarında, göğüslerde ve genital bölgede bulunurlar. Bu bezlerin diğer işlevleri, kulak kiri oluşturmak ve anne sütündeki yağ damlacıklarının oluşturulmasıdır.

Vücut kokusundaki ani artışın nedenleri kasık ve koltuk altlarından ortaya çıkar ve neredeyse her zaman apokrin bezlerinden kaynaklanır. Bu bezler tipik olarak iki nedenden ötürü aşırı tetiklenir. Birincisi stres ve kaygıdır. Psikolojik stres altında olduğunuzda aktive olurlar.

Vücut kokusundaki ani artışın ikinci nedeni diyettir. Bazı yiyecekler, vücudunuzun dışarı atmakta zorlanabileceği yüksek kükürtlü içeriğe sahiptir. Baharat, sarımsak, soğan, kuşkonmaz ve Brüksel lahanası kükürtün terinize atılmasına neden olabilir. Son olarak, vücut kokusu bireye özgüdür. Sağlık, yaş, cinsiyet ve diyet, kokuyu etkileyebilecek faktörlerden bazılarıdır.

Karbonat

Deodorant kullanmadan vücut kokusunu nasıl önleyebiliriz? Bu sıkça sorulan bir sorudur. Karbonat bu sorunla başa çıkmak için harika bir yol olabilir. Kimyasal dolu deodorantlara para harcamak yerine, ona kolayca güvenebilirsiniz.

Karbonat, ciltteki nemi emebileceğinden, ter ve vücut kokusunu azaltmada etkilidir. Ayrıca karbonat kullanmak için bir başka sebep de antibakteriyel etkisidir.

Bir macun yapmak için su ile bir çorba kaşığı karbonatı karıştırın. Bu macun, koltuk altlarına ve terleme ve vücut kokusuna eğilimli diğer kısımlara uygulanabilir. Macun kuruyana kadar bekleyin ve yıkayın.

Nazik bir şekilde yıkamayı ve fırçalamamayı unutmayın. En iyi sonuç için bunu her hafta birkaç defa yapın. Daha hızlı sonuçlar için, su yerine limon suyu da kullanılabilir.

Eğer saatlerce korusun istiyorsanız, eşit miktarda karbonat ve mısır nişastası ile yapın. Bu karışımı kuru ciltlere uyguladığınızdan emin olun. Bu, terlemenin yanı sıra vücut kokusunu da önleyecektir.

Çemen Tohumu

Çemen otu tohumu sağlık için harikadır. Kullanmanın bir başka nedeni de, vücut kokusu için en kolay ev ilaçları arasında yer almalarıdır. Çemen otu çözeltisi hazırlamak için, bir çay kaşığı çemen tohumu ve 250 ml suya ihtiyacınız olacaktır.

Çemen otu tohumlarına su ekleyin ve su miktarı yarıya ininceye kadar kaynatın. Bu çayı her sabah aç karnına için. Aynı zamanda aşırı terlemeyi azaltmaya ve vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi güçlü bir antibakteriyel maddedir ve aynı zamanda cildin pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Eğer kötü vücut kokusundan kurtulmak istiyorsanız, size yardımcı olabilir.

Vücut kokusunu gidermek için elma sirkesi kullanmanın çeşitli yolları vardır. En basit olanı, doğrudan pamuk kullanarak koltuk altlarına veya diğer sorunlu bölgelere uygulamaktır. Bu yöntem, yatmadan önce ve sabahları olmak koşuluyla günde iki kez tekrar edilmelidir.

Başka bir yolu da oral olarak kullanmaktır. Deodorant veya herhangi bir ilaç kullanmadan vücut kokusundan nasıl kurtulursunuz? Biraz bal ile birlikte bir bardak ılık suya iki çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Her yemekten önce bir bardak için. Bu yöntemi uygularsanız muhtemelen herhangi bir deodoranta ihtiyacınız olmaz.

Giysilerdeki koku için bir kova suya bir bardak elma sirkesi ekleyin. Bu suda gömlekleri, veya diğer giysileri 10 dakika boyunca bekletin. Kötü kokusundan hemen kurtulacaktır.

Limon Suyu

Limon suyu vücut kokusunu önlemede çok etkilidir. Bunun nedeni, cildin pH seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilecek asidik özellikleridir. Daha düşük pH seviyeleri, bakterilerin gelişmesini zorlaştırır.

Deodorant kullanmadan vücut kokusundan kurtulmak istiyorsanız, bu yöntem yararlıdır. İhtiyacınız olan tek şey, ne kadar alana uygulanacağına bağlı olarak bir veya daha fazla limondur.

Limonu alın ve ikiye bölün. Belirli alanları ovalayın ve kurumasını bekleyin. Bölgeleri yıkayabilir veya daha sonra banyo yapabilirsiniz. Vücut kokusu probleminden kurtulana kadar bu ilacı her gün uygulayın.

Hassas bir cildiniz varsa, yarım su bardağı limon suyunu seyreltebilir ve pamuk kullanarak kokan bölgelere uygulayabilirsiniz. On dakika sonra yıkayabilirsiniz. Bu yöntem, vücut kokusunu önler.

Yeşil Çay

Yeşil çay tüketmek, aynı zamanda sağlığınızı artıracağı için vücut kokusu için en iyi yöntemlerden biridir. Çay tanik asit ve antioksidanlar içerir. Bunlar içten gelen kokuya neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olacaktır. Sabahları bir fincan yeşil çay içebilir veya doğrudan sorunlu alanlara uygulayabilirsiniz.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu banyosu, istenmeyen kokularla mücadele etmek için harikadır. Bu, sadece 2-3 bardak tuz kullanmanız gereken basit bir tekniktir. Günlük banyonuza tuz ekleyin ve rahatlayın. Her gün duş almak, aşırı terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Biberiye

İçerisinde bol miktarda çinko bulunur, çinko eksikliğinin vücut kokularına yol açtığı bilinir. Biberiye doğal bir deodorant olarak kullanılabilir. Kötü kokuların uzak tutulmasına ve aynı zamanda iyi kokmanıza yardımcı olacaktır. Biberiye klorofil ve mentol içerir. Her ikisi de vücut kokusunu önleyebilir ve vücuda hoş bir koku verebilir.

Bunun için yarım fincan kurutulmuş biberiye yaprağı ve dört bardak suya ihtiyacınız olacak. Biberiye yapraklarına su ekleyin. 10-15 dakika kadar demleyin ve sonra banyo suyuna ekleyin. Bu su içinde 10 ila 20 dakika bekleyin. Gün boyu güzel kokmak için bunu her gün uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve doğal bir antiseptiktir. Bu nedenle vücut kokusunu önlemek için doğal bir deodorant olarak kullanılabilir. Cildinizde bulunan bakteri ve mantarlarla savaşmaya ve kötü kokuları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Bunun için iki çay kaşığı çay ağacı yağı ve iki çorba kaşığı suya ihtiyacınız olacak. Suyu ve yağı karıştırın ve doğrudan koltuk altlarına ve diğer bölgelere uygulayın. Gün boyunca bakteri birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Paylaş:
Benzer Yazılar