Korona Virüsten Korunmak İçin Hijyen Kuralları

Paylaş:

Çin’in Whuan kentinden tüm dünyaya yayılan ve günümüz itibariyle yüzbinlerce kişiyi etkileyen Korona Virüsü, tam bir endişe ve panik hali yaratmış durumda. Genç, yaşlı, sağlıklı, hasta herkes bu virüsün etkilerinden korkuyor, nasıl korunacağını merak ediyor, bulaşma riskini düşündükçe çaresiz hissediyor. Oysaki tüm dünyada bu virüsün hızla yayılıp çok sayıda insanı etkilediği ve de çok daha yavaş yayılıp çok daha az kişiyi etkilediği, daha az sayıda ölüme sebep olduğu ülkeler ve onların virüsle baş etmeye çalışma yolları gayet açık. Yeterli önlem alıp, zamanında kendini ve ailesini izole edebilen, özellikle de hijyen kurallarına dikkat edilen ülkelerde bu virüsün etkisi çok daha düşük seviyelerde kalmıştır. Madem öyle biz de öncelikle; Sağlık Bakanlığı’nın duyurduğu 14 önlemi hayatımızın tam da ortasına alalım, sonrasında hijyen ve temizlik kurallarına her zamankinden çok daha fazla dikkat edelim.

Korona virüs riskine karşı 14 kural

 • Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.
 • Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3 -4 adım mesafe koyun.
 • Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
 • Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 • Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
 • Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
 • Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
 • Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 • Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.
 • Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 • Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
 • Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
 • Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 • Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Yukarıda sıralanan önlemler göz önünde bulundurulduğunda korona virüsten korunmak için aslında kişisel hijyenin ne kadar da önemli olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Eğer kendi kişisel hijyenimize gerektiği kadar dikkat eder, yaşam alanımızı yeterince temiz ve havadar tutabilirse ve diğer kişilerle temastan kaçınırsak korona virüsü de büyük oranda engellemiş olabiliriz.

El ve yüz temizliği çok önemli!

Uzmanlar, bu virüsün bulaşmasını önlemek için öncelikle el temizliği ve kirli ellerle yüze dokunmamak üzerinde durmaktalar. Çünkü virüs daha çok göz, burun, ağız gibi nemli ortamlardan yayılıyor. Yani kirli ellerle yüze asla dokunulmamalıdır. Ellerin temizliğine de her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gereken bir dönemdeyiz.

Ellerini sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkamak öneriliyor. Virüsle en doğru savaş, ondan korunmak olduğuna ve de bizler virüsleri temasla kaptığımıza göre en çok dış ortamla ve kişilerle temas eden organlarımız olan ellerimizi uzmanların da belirttiği üzere sadece sabah, akşam ya da bir iş yaptıktan sonra değil, dış mekanlarda her bir yere temas ettikten sonra, eve de girer girmez, yemek yapmaya başlamadan önce, çocuklara, yaşlılara ve kronik hasta olan yakınlara dokunmadan önce bol su ve az sabun ile eller ovalanarak yıkanmalıdır. Virüslerin en çok bulaştığı yerler yüzeylerdir. İşte bu sebeple de evinden dışarı çıkan herkesin ortak alanlarda yüzeylere dokunduktan sonra yüz, göz ve ağızlarına dokunmadan mutlaka ellerini su ve sabunla yıkamaları çok önemlidir. Daha doğrusu dışarda zaman geçiren herkesin sık sık ellerini yıkamaları, su ve sabun bulamadıklarında ise daha kolay bulunabildiği için % 60’lık alkol içeren kolonya ile ellerini dezenfekte etmeleri gerekiyor. Ancak en önemlisi de hasta kişilerle karşılaştıkları zaman herkes ellerini daha iyi yıkamalı ve mümkünse koruyucu maske kullanmalılar.

Paylaş:
Benzer Yazılar