Koltuk Altı Kokusu Giderici Maskeler

Paylaş:

Hiç kimse güçlü ve kötü kokan koltuk altlarından hoşlanmayacaktır. Sevdiğiniz kişiyle buluşurken ya da arkadaşınızın evinde bir partiye katılmak kötü kokulu koltuk altlarıyla çok utanç verici olacaktır. Kafeinli içecekler içmek, bazı ilaçlar tüketmek, baharatlı yiyecekler yemek, sıkı kıyafetler giymek, dehidrasyon, stres ve gerginlik, alkol tüketimi, kötü beslenme, hormonal değişiklikler, ergenlik, sıcak hava, yoğun egzersizler vb. bu garip duruma neden olmaktadır. Bazen çok güçlü deodorantlar kullandıktan sonra bile, kötü koku kolayca kaybolmaz. Deodorantlar bu sorun için üretilen geçici çözümlerdir. Koltukaltı kokusundan kurtulmak için çeşitli ev yöntemleri mevcuttur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi acı ama etkili bir çare olarak kabul edilir. Deodorant için en iyi maddelerden biridir. Antibakteriyel özellikler bakteriyel büyümeye karşı savaşır. Bir kaseye biraz elma sirkesi boşaltın. İçine pamuk batırın ve koltuk altlarınızı onunla silin. Bu, derinin pH’ını düşürecek ve böylece koltukaltı kokusunu ortadan kaldıracaktır. Alternatif olarak, bir sprey şişesine eşit olarak su ve elma sirkesi doldurarak bir sprey yapın. Ya da, banyo yaparken koltuk altlarınızı elma sirkesi ile yıkayın.

Karbonat

Pişirme sodası olarak da bilinen karbonat, koltuk altı kokusunun tedavisinde etkili bir çözümdür. Bir çorba kaşığı karbonatı, bir çorba kaşığı limon suyu ile karıştırın. Homojen olunca koltuk altlarına uygulayın. Bir süre bekletin ve temiz su ile durulayın.

Bir başka seçenek ise az miktarda mısır nişastası ile karbonat karışımı yapmak ve fazla teri emmesi için kollarınızın altına uygulamanızdır. Alternatif olarak karbonata biraz su ilave ederek bir sıvı hazırlayın. Duştan sonra koltuk altına uygulayın. Hoş bir koku elde etmek için birkaç damla çay ağacı yağı da ekleyin.

Saf Alkol

Alkol koltuk altı kokusunu gidermek için başka bir çare olabilir. Koltuk altını ter kokusunu durdurmak için, hafifçe alkolle ovun. Alkolün cilde uygulanması gözenekleri kapatmaya yardımcı olur. Kolayca buharlaşır ve kokuyu azaltır. Bir bardak suya biraz alkol de ekleyebilir ve koltuk altlarını durulamak için kullanabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Koltuk altı kokusu çok utanç vericidir ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için derhal tedavi edilmelidir. Koltuk altının kirli kokusunu ortadan kaldırmak için hidrojen peroksit etkili bir çözümdür. Bir bardak suya bir çay kaşığı hidrojen peroksit ilave ederek bir çözüm hazırlayın. İyice karıştırın. Şimdi, temiz bir bez alın ve bu çözeltiye daldırın. Bir süre kollarınıza uygulayın. Bu, bakterileri öldürerek kokuyu azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, kirli kokuyu önlemek için hidrojen peroksidi direk olarak kollarınızın altına sürebilirsiniz.

Turp Suyu

Bir turp rendeleyin. Rendelenmiş turbun suyunu sıkın ve süzün. Bu taze suyu koltuk altına uygulayın. Bu, maksimum 10 saat boyunca kokuyu azaltacaktır.

Limon

Limonun asidik özellikleri, koku yaratan bakteriyi öldürmeye yardımcı olur. Limon ayrıca cildin pH seviyelerini değiştirmek için de kullanılır. Bir limonu dilimleyin ve koltuk altlarını nazikçe ovun. Veya 1-2 taze limon suyunu sıkın. Kötü koku ve kararmayı gidermek için doğrudan kollarınızın altına uygulayın.

Alternatif olarak, temiz bir havluya biraz limon suyu dökün ve banyo yaptıktan sonra koltuk altlarını hafifçe bu havluyla ovun. Bir bardak suya biraz limon suyu ekleyin. Kollarınızın altında doğal bir sprey veya deodorant olarak kullanın.

Gül Suyu

Gül suyu koltuk altı kokusunu gidermek için çok yatıştırıcı bir çözümdür. Kollarınızın altına gül suyu uygulayın ve etkilenen bölgenin kokusunu alın. Ayrıca uzun süreli bir tazelik için küvette durulanma suyuna bir miktar gül suyu ilave edebilirsiniz.

Biberiye

Anti-bakteriyel bir bitki olan biberiye, koltuk altı kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Direkt olarak koltuk altı kısımlarına biraz biberiye yağı uygulayın. Alternatif olarak, bir bardak suya 8-10 damla biberiye yağı koyun. Etkili sonuçlar elde etmek için iyice karıştırın ve kollarınızın altına uygulayın.

Sandal Ağacı Tozu

Sandal ağacı tozu yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Koltuk altındaki inatçı kokuları giderme konusunda yardımcı olur. Biraz sandal ağacı tozuna yeterli miktarda su ilave ederek bir macun hazırlayın. Karıştırın ve koltuk altlarına uygulayın. Kuruyuncaya kadar bırakın. Temiz su ile yıkayın. Ayrıca biraz sandal ağacı tozuna beyaz sirke ekleyerek bir karışım hazırlayabilirsiniz. Banyo yaptıktan sonra, bu karışımı koltuk altlarına uygulayın. Karışım doğal bir deodorant görevi görür.

Ceviz Yaprağı

Ceviz yaprakları da koltuk altı kokusunu azaltmada etkilidir. Cevizi ve ceviz yapraklarını ezerek karıştırmanız gerekiyor. Bu pürüzsüz macunu kollarınızın altına uygulayın.

Marul

Marul, koltuk altı kokusunu önlemek için mükemmel bitkisel ilaçlardan biridir. Meyve sıkacağı ile marul yaprakları ezilmeli ve direkt olarak koltuk altlarına sürülmelidir. En iyi sonuç için, banyo yaptıktan sonra uygulayın. Marul suyu buzdolabında saklanabilir.

Maydanoz

Maydanozun anti-koku özellikleri koltuk altı kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Biraz taze maydanoz yaprağı kesin. Bir çay kaşığı kıyılmış maydanozu beş fincan kaynar suya ekleyin. Demleyin ve doğal olarak soğumasını bekleyin. Bu suyu içebilirsiniz. Kokuyu nötralize etmek için biraz taze maydanoz ezip koltuk altına sürebilir ve daha sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, çeşitli cilt problemleri için kullanılan uçucu bir yağdır. Koltuk altı kokusunu gidermede çok faydalıdır. Kollarınızın altına birkaç damla lavanta yağı sürebilirsiniz.

Ayrıca, doğal lavanta yağı ile bir sprey hazırlayabilirsiniz. Bir su püskürtme şişesine su koyun ve birkaç damla da lavanta yağı ilave edin. Sallayın ve kokuyu gidermek için koltuk altlarına püskürtün.

Not: Bazı insanların lavanta yağına alerjisi vardır. Bu nedenle, kullanmadan önce koltuk altlarından başka bir yerde ve küçük bir alanda test edin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı koltukaltı kokusuna karşı çok etkilidir. Antibakteriyel özellikleri zararlı bakterileri önler. Tek yapmanız gereken bir bardak suya iki damla çay ağacı yağı eklemektir. Karıştırdıktan sonra bir sprey şişesine doldurun. Kokuyu önlemek için bunu düzenli bir deodorant olarak kullanın. Ayrıca çay ağacı yağı doğrudan koltukaltı bölgelerinize de uygulanabilir.

Nane Yağı

Nane yağının koku üreten bakterilere karşı savaştığı bilinmektedir. Koltuk altı kokusunu ortadan kaldırmak için avucunuzun içine birkaç damla nane yağı alıp kollarınızın altını hafifçe ovun. Alternatif olarak, bir bardak suya birkaç damla lavanta yağı ilave ederek bir sprey hazırlayın. Çözeltiyi bir sprey şişesine doldurun. Bunu doğal bir deodorant olarak kullanın.

Paylaş:
Benzer Yazılar