Kısa Sürede Saç Uzatan Doğal Yağlar

Paylaş:

Saçlar söz konusu olunca herkesin tercihi elbette ki farklıdır. Ancak genel olarak kadınlar uzun saçlardan hoşlanmakta ve saçlarını sağlıklı bir şekilde uzatabilmenin formülünü aramaktalar. Zira saçlar olumsuz çevresel etkenlerden, hastalıklardan, kullanılan ilaçlardan, genetik özelliklerden ve saç şekillendirmek için uygulanan yöntemlerden dolayı sağlığını kaybetmekte, uzayamamaktadır. Bu bakımdan saçların kendiliğinden uzamasını beklemek pek de doğru olmaz, bunun yerine evde basit ve doğal yöntemler uygulanarak saçın daha sağlıklı hale gelmesi, daha kısa sürede canlı ve gür bir şekilde uzaması mümkün olabilmektedir. Bunun için çok faydalı olan doğal yağlar, bitkiler ve saç bakım kürleri bulunmaktadır.

  • Zeytinyağı

Bitkisel bir iyileşmeden, sağlık kaynağından bahsediliyorsa hemen her derde deva olan zeytinyağı akla gelir. Zeytinyağı, saç diplerini besler, kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçların beslenmesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri saça verir. Özellikle de çok kaliteli bir E vitamini kaynağı olduğundan saçlar için çok değerlidir. Bunun için zeytinyağı başta kafa derisi olmak üzere tüm saça uygulanır ve 1 saat bekledikten sonra saçlar yıkanır.

  • Badem yağı

Nasıl ki, badem çok lezzetli ve çok faydalı ise bademden üretilen doğal badem yağı da A, B, K, E vitaminleri, fosfor, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum vitaminleri bakımından son derede zengindir. Tıpkı zeytinyağı gibi badem yağı da saça uygulandığında saçların parlak ve sağlıklı görünmesini sağlarken daha hızlı uzamasına yardım eder.

  • Lavanta yağı

Lavanta yağı; saç diplerinde oluşan rahatsızlıkları giderir ve saç derisini besler. Bu sebeple de 10 günde bir saç derisine ve tüm saça lavanta yağı uygulandığında saçlar daha hızlı uzarken yeni saç oluşumu da desteklenir. Ancak lavanta yağını saça sürmeden önce eşit oranda zeytinyağı ile karıştırılması önerilir.

  • Argan yağı

Saç sağlığı için faydalı olduğu bilinen argan yağı A, C ve E vitaminleri, Omega 9 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Argan yağı pek çok saç sorununda iyileştirici rol oynadığı ve özellikle de saçın hızlı uzamasına katkı sağladığı için saça uygulanması önerilir. Ancak argan yağını temiz saça uygulamak gerekir. Bunun için saçlar yıkandıktan sonra nemli haldeyken az miktarda argan yağı saçlara yedirilir ve durulanması gerekmez.

  • Hindistancevizi yağı

Çok zengin bir protein kaynağı olan hindistancevizi yağı, hem saç hem de cilt bakımında çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle de ince telli saçları canlandırıp kalınlaştırma etkisi ve daha kısa sürede saç uzatma özelliği dolayısıyla hindistancevizi yağı saç bakımında sıkça tercih edilir. Katı halde satılan hindistancevizi yağı avuç içinde ısıtılır, kafa derisine ve tüm saça uygulanır. Mümkünse hindistancevizi yağı ile kafa derisine masaj yapılır ve 1 – 2 saat ya da sabaha kadar bu şekilde beklenebilir. Ardından ılık su ve şampuanla yıkanan saç çok daha sağlıklı olacaktır.

  • Nane yağı

Nane yağının kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği saç sağlığı için çok önemlidir. Kafa derisine nane yağı uygulandığında o alanda kan dolaşımı hızlanacak ve saçlar çok daha canlı ve gür bir şekilde uzayacaktır. Ancak bunun için nane yağının zeytinyağı ile seyreltilerek kullanılması gerekiyor. Bir miktar zeytinyağının içerisine birkaç damla nane yağını damlatın. Ardından bu karışımla saç derinize masaj yapın. Kırk beş dakika kadar beklettikten sonra yıkayarak saçınızı temizleyin. Haftada bir iki defa tekrar edin. Bu yöntemi uygulamak istemeyenler ise şampuanlarının içerisine nane yağı katabilirler. Her yıkamada saçlara nane yağının etkisi de işler.

Paylaş:
Benzer Yazılar