Kış Aylarında Lekeli Cilt Bakımı 

Paylaş:

Havaların soğuması ile birlikte, daha fazla kadın cildindeki lekelenme problemini nasıl etkili bir şekilde yönetebileceğini merak ediyor. Hiperpigmentasyon, sonbahar-kış aylarında, yaz aylarındaki kadar sorunlu bir şey gibi görünmeyebilir, ancak durum böyle değil. 

Kuruyan ve soğuyan hava koşulları ve azalan nem, ciltte kuru lekelere neden olabiliyor. Ve akne, sedef hastalığı, egzama gibi cilt koşullarını kötüleştirerek koyu lekeler oluşmasına neden olabiliyor. Neyse ki, leke problemi olan herkesin kış aylarında bu cilt sorununu yönetmek ve tedavi etmek için atabileceği bazı adımlar vardır. 

Hiperpigmentasyon Neden Olur?

Hiperpigmentasyon; 

 • Akne, egzama, sedef hastalığı gibi iltihaplı cilt rahatsızlığı
 • Melazma gibi hormonal değişiklikler
 • UV ışınlarına maruz kalma sonucu ortaya çıkabilir. 

Cilt hücreleri iltihaplandığında ve hasar gördüğünde, artan melanin pigmenti; cilt katmanlarının derinliklerine iner ve daha koyu lekelere neden olur. 

Lekelenme problemi, iltihap nedeniyle daha koyu cilt tonlarında daha fazla meydana geliyor. Karşılaştıracak olursak, daha açık cilt tonlarında lekeler; uzun süreli güneşe maruz kalma, artan ısı ve hormonlarla ilişkili durumlardan kaynaklanır. 

Kış Ayları Leke Problemini Nasıl Etkiler?

Cildimiz, vücudun patojenlere karşı ilk savunma hattıdır. Sonbaharla birlikte hava değiştikçe ve kurudukça, cildimiz de daha fazla kuru olma eğiliminde olur. 

Sıcaklıkların düşmeye başladığı aylarda, hava daha az nemli ve daha kuru olur. Havadaki alerjenler değişir ve evlerimizi ısıtma ihtiyacı duyarız. Tüm bu faktörler, kuruluğa ve nemsizliğe katkıda bulunur. Uzmanlar, kuru cildin daha fazla tahriş riskine sahip olduğunu belirtmektedir. 

Cilt bariyeri tehlikeye girdiğinde; yağa ve suya tutunma yeteneğinden yoksundur. Cilt kaşınmaya başlar. Bu kaşıma da kızarıklığa neden olur. Bu döngü devam ederken, sonuç iltihaplanma ve lekelenme olur. 

Kış Aylarında Cilt Lekeleri Nasıl Yönetilir?

Birçok kişi farkında olmasa da, havaların daha kuru olduğu aylarda leke problemini etkili bir şekilde yönetmenin çeşitli yolları vardır. Aşağıda, bunun için atabileceğiniz 6 adımı inceleyebilirsiniz:

 • Kaynağı bulun. 

Sivilce ve egzama gibi cilt problemleri, özellikle karma-kuru ya da kuru cilde sahip olanlarda, kuru havalarda daha da kötüleşebilir. Cilt lekelerini yönetmenin ilk adımı kaynağı bulmaktır. 

Hem lekeler hem de sivilce problemi için uzmanlar, AHA ve BHA asitleri önermektedir. Azelaik asit, ciltte yaşayan ve tahıllarda bol miktarda bulunan mantar tarafından doğal olarak üretilir. Cildin parlaklığını arttırmaya ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, bir antioksidan görevi görmektedir. 

 • Her mevsim güneş kremi. 

Zararlı güneş ışınları, güneşin görünürde olmadığı havalarda bile cildinize zarar verebilir. Hava bulutluyken bile güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Leke probleminiz varsa, hatta evde bile! Pencereden gelen UV ışınları, cilt lekelerini kötüleştirir ve koyu lekeleri tedavi etmeyi amaçlayan bir cilt bakım rutinini olumsuz etkilemek için yeterlidir. 

Her gün düzenli olarak güneş kremi uygulamak, sonbahar ve kış aylarında cildinizi korumak için hala gereklidir. 

 • Nemlendiren ve parlatan içerikler kullanın

Kuruyan havalar, lekeli cildi olumsuz etkiler. Bu nedenle, cildi nemlendiren ve aydınlatan etkili ürünler kullanılmalıdır. Topikal retinoidler ile birleştirilen hidrokinon kombinasyonu, cildin üst katmanlarını onarmaya yardımcı olabilir. 

Lekelenmeyi tedavi eden ve ciltteki melanin üretimini durduran hidrokinonun dışında, diğer aydınlatıcı ürünler arasında:

 • Glikolik asit
 • Niasinamid
 • Sisteamin
 • Kojik asit 
 • Krem bazlı bir nemlendiriciye geçin

Mevsimler değiştikçe, cilt bakım ürünlerinizi de değiştirin. Kuruyan hava koşullarına hazırlanmanın en iyi yolu, yaz aylarında kullandığınız losyonlardan, seramid içeren krem bazlı nemlendiricilere geçmektir. Bu kremler, nemi cilde hapsederek kış aylarında daha iyi bir iş çıkarır. 

Seramid içeren ürünlerin; cilt bariyerini su ve nem kaybından, daha fazla kuruluktan ve kaşıntıdan koruduğu kanıtlanmıştır. 

 • Derinizi yolmaktan kaçının

Bu adım, oldukça açıklayıcıdır. Kuru noktalardaki cildi yolmak, leke problemini daha şiddetli hale getirebilecek kötüleşen sivilcelere ve yara izlerine neden olabilir. Onun yerine, özellikle geceleri cilt problemleri ile mücadele etmek için nazik bir nemlendirici kullanın. 

 • Etkili topikal retinoidler kullanın. 

Topikal retinoidler, A vitamininden elde edilen bileşenleri içeren krem bazlı ürünlerdir. A vitamini, kıl köklerindeki aşırı keratin üretimi ile mücadele ederek sivilce problemini azaltabilir. Keratin aşırı üretildiğinde, gözeneklerde tıkanmalara neden olur ve ölü derilerin atılması zorlaşır. 

Cilt lekelenmelerini hafifletme, parlatma ve önleme yeteneği nedeniyle C vitamini de önerilmektedir. C vitamini, ayrıca kuru cildi nemlendirmede de faydalıdır. 

Tutarlı Olmak Anahtardır!

Tutarlı olmak, yılın hangi mevsiminde olursa olsun, cilt lekelenmelerini yönetmenin kilit noktasıdır. Cilt kusurları bir gecede ortaya çıkmadığından, sonuçlar da bir gecede görülmez. Tutarlı davranmak, uzun vadede etkili sonuçlar elde etmenin anahtarıdır. 

Nemlendirin, tutarlı olun ve bu kış cildinize karşı sabırlı davranın!

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form