Karbonat ile diş beyazlatma yöntemleri

Paylaş:

Gülümsemeniz kişiliğinizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Gülümserken ne kadar parlak ve daha iyi olursanız, o kadar kendinden emin görünürsünüz. Ancak, eğer dişleriniz beyaz değilse, lekeler varsa veya rengi değişiyorsa bu durumda, herkese geniş bir gülümsemeyle yanıt vermeden önce iki kez düşünebilirsiniz.

Dişleriniz iyi bakılmamak, kahve, kola, çay, tütün ve benzeri diğer ürünleri tüketmek gibi birkaç nedenden dolayı sarı renk alırlar. Bunlar için mine üzerinde ince bir kaplama tekniği geliştirilmiştir. Beyazlatma tedavisi kullanarak gülümsemenizi aydınlatabilir, diş kliniğini düzenli olarak ziyaret edebilir ve diş tedavisi geçirirsiniz. Gerçekten zararlı değildir, ancak bazen hafif bir hassasiyete neden olabilirler.

Bu işlemler çok masraflıdır ve herkesin bu kadar para harcaması mümkün değildir. Diş beyazlatmak için uygun maliyetli ev yöntemleri vardır, ancak bunların arasında en iyi işe yarayanı karbonattır. Çoğu diş macununda dahi karbonat kullanılır.

Sadece Karbonat

Bu yöntem başka bir şey gerektirmez ve dişlerin inci gibi parlatılması için en kolay yöntemlerden biridir! Karbonat, diş beyazlatma işleminin önemli bir parçası olan plakaları temizlemek için çalışır.

1 çay kaşığı karbonata az miktarda su ilave ederek bir macun hazırlayın. Macunu dişlerinize sürün ve parmağınızla dikkatli bir şekilde dişlerinizi ovalayın. Bu macunu dişlerde tek tek gezdirin ve bittiğinde su ile durulayın.

Alternatif olarak, bir avuç karbonat alıp içine nemli bir diş fırçası daldırın. Böylece dişlerini fırçalayın ve durulayın.

Ya da, doğrudan dişlerinize biraz kabartma tozu uygulayın ve iki dakika kadar bekleyin. Bir diş fırçası ile ovun ve daha sonra ağzınızı iyice yıkayın. Yöntemi haftada en fazla 3 kez kullanabilirsiniz.

Karbonat ve Limon Suyu

Limon doğada asidiktir ve bu nedenle dişler için en iyi temizleyici maddelerinden biridir. Dişeti için harika olan zengin bir C vitamini kaynağıdır.

Limon suyu ve karbonat kombinasyonu, sarı lekelerin dişlerden çıkarılmasının en etkili ve en ucuz yoludur.

Sadece 1 çay kaşığı karbonat alıp, 3-4 damla limon suyu ekleyip homojen hale gelene kadar karıştırın ve bu karışımla dişlerinizi iyice fırçalayın. Daha sonra su ile yıkayın.

Bunun dışında, tuz da dişlerinize iyi gelir. Bu nedenle, yukarıdaki karışıma biraz tuz karıştırabilir ve yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Not: Limonun aşırı kullanılması dişlerinin minesini bozar, bu yöntemi haftada birden fazla veya iki kez kullanmayın.

Karbonat ve Tuz

Sağlıklı dişler için bir zorunluluk olan mineral gereksinimi esasen tuz sağlar ayrıca diş temizliği için popüler ve kolay yollardan biridir. Tek başına bir temizlik maddesi olarak da kullanılır. Bu nedenle, karbonatın etkinliğini tuz ekleyerek artırabilirsiniz.

Basit olarak 3 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tuzu karıştırın ve hafifçe masaj yaparak dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra suyla yıkayın.

Karbonat ve Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit ve karbonat ikilisi de güçlü bir diş beyazlatma macunu oluşturmaktadır.

Hidrojen peroksit, birkaç ağız ve diş probleminin tedavisinde bir gargara olarak kullanıldığı için, beyazlatma işlemine yardımcı olmak için bir katalizör olarak kullanılabilir.

Pürüzsüz bir macun yapmak için yarım çay kaşığı % 3’lük hidrojen peroksit ile 1 çay kaşığı karbonatı iyice karıştırın, bir macun oluşunca bunu diş fırçanıza uygulayın ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın.

Not: Hidrojen peroksit diş etlerinizi zayıflatabileceğinden haftada sadece bir kez yapın. Ve 1 aydan uzun süre kullanmayın.

Karbonat ve Çilek

Çilek diş sağlığı için şart olan C vitamini ile doludur. Çilekler dişleri parlatır ve dolayısıyla onları daha sağlıklı yapar. Diş yüzeyinde biriken lekeleri giderir. Diğer yandan tuz ise, fırça olarak çalışır ve lekeleri ve izleri kaldırır.

Bunu yapmak için, 2-3 tane büyük çileği ezin ve 1 çay kaşığı karbonat ve bir çimdik tuz ekleyin. Macun oluşturmak için iyice karıştırın ve hazırlanan karışımı dişlerinize sürün. 5 dakika bekletin ve daha sonra hafifçe ovun. Ilık su ile yıkayın ve iyice temizleyin.

Alternatif olarak, bir parça çilek alın, üstüne biraz karbonat serpin ve her diş üzerine sürtün.

Süreci her gün, pırıl pırıl beyaz bir gülümseme için tekrarlayın.

Karbonat, Hindistan Cevizi Yağı ve Nane Yağı

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel, antimikrobik, anti-inflamatuar ve antifungal özelliklere sahiptir. Yağ çekme yönteminin, diş plaklarının azaltılmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bazı araştırmalarda ortaya çıktığı gibi, nane yağının da oral patojenlere karşı savaştığı kanıtlanmıştır.

Bu malzemeleri kullanarak kendi diş macununuzu hazırlamak için, 2 çorba kaşığı karbonat ve hindistancevizi yağına, 10 damla nane yağı karıştırmanız gerekir. Karışımı hava geçirmez bir kapta saklayın ve her gün dişlerinizi bu karışımla fırçalayın.

Karbonat, Zencefil ve Nane Yağı

Zencefilin, antibakteriyel, anti-inflamatuar, antioksidan vb. birçok özelliği vardır. Nane yağı bakteri, mantar vs. gibi çeşitli patojenlere karşı antifungal ve antibakteriyel aktiviteler  göstermiştir.

Tamamen doğal bir diş macunu elde etmek için, 2 çorba kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı zencefil tozu, yarım çay kaşığı tuz ve birkaç damla nane yağını karıştırın. Tüm malzemeleri uygun bir şekilde karıştırıp bir kaba koyun.

Karışımın ½ çay kaşığı kadarını diş macunu ile karıştırın ve her dişinizi dairesel hareketle bu karışımla fırçalayın. İstediğiniz sonuçlar için bunu düzenli olarak yapın.

Karbonat ve Tuzlu Gargara

Herkes tuz ve karbonatın çok sayıda derde çare olduğunu bilir. Dişleri beyazlatmak için tuz da kullanabilirsiniz. Dişlerin organik dokusunu koruyarak diş etleri dahi tüm ağız içini temizler.

Bir gargara hazırlamak için 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonatı yarım bardak soğuk suyla karıştırın ve hazırlanan solüsyonla ağzınızı iyice yıkayın. Günde iki kez bunu tekrarlayın. Bu karışım ağız içi yaraların da iyileşmesine yardım edecektir.

Paylaş:
Benzer Yazılar