İdeal Bir Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Sağlıklı, gür, canlı, parlak saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Ancak yılların hızla ilerlemesi, modern yaşamın stresli günleri, düzensiz ve sağlıksız beslenme, geçirilen hastalıklar genetik faktörler, bir de saçlara uygulanan şekillendirme işlemleri saç sağlığını olumsuz etkilemekte, hatta saç kaybına neden olmaktadır. Saçların sağlığını, güzel görünümünü bozan bazı etkenleri maalesef ortadan kaldırmak ya da engellemek mümkün olmasa da, genel saç sağlığını koruyabilmek adına yapılabilecek pek çok şey bulunmaktadır. Mademki, saçlar bu kadar kıymetli, saçların bakımı ve beslenmesi de kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle de soğuk kış ayları geldiğinde saçların çok daha olumsuz etkilendiği, daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu bir gerçektir.

Her ne kadar herkesin cildi gibi, herkesin saçı da kendine özel özelliklere sahip olsa da, herkese iyi gelecek, saçlarını besleyecek, güzelleştirecek formüller bulunmaktadır. Bunun için biraz zaman ayırmak ve bolca doğal ürünlerden kullanmak gerekiyor. İlk önce mevsim ister yaz olsun, isterse kış her daim saçların sağlığına iyi gelecek önerileri uygulamak ardından, 2 haftada ya da 10 günde bir saç bakım maskeleri ile saçları şımartmak lazım ki, kışın da saçlar ışıl ışıl sağlıkla parlasın.

Sağlıklı saçlar için öneriler

 • Saçları çok sık yıkamak, şampuanlamak saç derisini kuruttuğu için saçları mümkün olduğunca seyrek yıkamakta fayda var. Bu bakımdan her gün üst üste yıkamak değil, mümkünse 3 günde bir yıkamak yoluna gidilmeli ve kafa derisinin yağlanarak saç tellerinin beslenmesine izin verilmelidir.
 • Ergenlik dönemi gibi saçların sıklıkla yağlandığı ve kepek oluştuğu dönemlerde saçları 2 günde bir yıkamak yeterli olur.
 • Saçlar kesinlikle sıcak suyla değil, ılık su ile yıkanmalı, durulandıktan sonra mümkünse saç diplerine çok az soğuk uygulanmalıdır. Bu sayede sıcak suyun saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı eritmesi, saçların köklerinin yumuşayarak saçların daha kolay dökülmesi de önlenmiş olur.
 • Saçların ıslak kalması, sağlık açısından uygun olmadığından özellikle geceleri saç yıkandığında kurtulmalıdır. Ancak bunun için kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırılmamalı, mümkün olduğunca düşük ısıda çalıştırılarak yavaş yavaş kurutulmalıdır.
 • Fön çekmek, maşa ile bukle bukle yapmak gibi saç şekillendirme uygulamaları çok güzel görünüyor olabilir. Ancak saç sağlığının düşmanıdır, saçın doğallığını, parlak görünümünü yok eder. İşte bu sebeple ısı uygulanarak yapılan saç şekillendirme işlemleri mümkün olduğunca nadir olarak kullanılmalıdır.
 • Tıpkı saç şekillendirme işlemleri gibi, saçı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar da zararlıdır. Sıkı ve sert toplanan, bağlanan saçlar köklerinden çekilir ve kopabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca saçları serbest bırakmaya özen göstermek, toplarken de gevşek olmasına dikkat etmek gerekiyor.
 • Doğal olduğu iddia edilen, “tamamen organik” adı altında satılan sabunlarla saçları yıkamak, saç sağlığı açısından kesinlikle çok zararlıdır. Sabunlar alkali içerdiği için kafa derisini kurutarak mantar ve bakteri üretimine, saç dökülmesine sebep olur. Bu sebeple de daha çok saç tipine uygun olarak üretilen şampuanları tercih etmek gerekiyor.
 • Şampuan seçiminde kişi kendi saç tipinin normal, kuru, yağlı gibi özelliklerine dikkat etmelidir. Bu şekilde saç sağlığı konusunda istenilen sonucu almak daha kolay olacaktır.
 • Saçları yıkarken az miktarda şampuan kullanmak ve ekstra bir durum yoksa sadece bir kez şampuanlamak önerilir. Şampuanı fazla kullanmak daha temiz olmasını sağalamayacağı gibi, kafa derisini kurutarak daha sağlıksız bir görünüme sebep olacaktır.
 • Kafa derisinde sedef, egzama gibi bir hastalık ya da dökülme gibi bir problem varsa kesinlikle dermatologdan yardım alınmalıdır.
 • Yoğun olarak saç dökülmesi yaşanıyorsa saçınızı beslemek için dermatoloğun önerisi ile biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren ilaçlar, takviyeler kullanılmalıdır.
 • Tıpkı tüm vücut sağlığı gibi saç sağlığı için de öncelikle içten beslemek gerekiyor. Bu amaçla sağlıklı ve doğal beslenmeye özen göstermek, beslenme programında yeterince protein, kalsiyum, vitamin ve mineraller aldığından emin olmak çok önemlidir.

Paylaş:
Benzer Yazılar