Hormonal Akne: Geleneksel Yöntemler, Ev Reçeteleri ve Daha Fazlası

Paylaş:

Hormonal akne; adından da anlayabileceğiniz üzere, hormon seviyelerindeki dalgalanmalara bağlı bir akne çeşididir. Genel olarak ergenlik dönemindeki hormonal değişimler ile ilişkilendirilse de; yetişkinler ve menopozdaki kadınlar da dahil olmak üzere hayatın her aşamasında meydana gelebilir.

Uzmanlar, 20 ile 30 yaş aralığındaki her 2 kadından 1’inin sivilce sorunu yaşadığını tahmin etmektedir. 40-50 yaş aralığındaki kadınların ise yaklaşık 4’te 1’ini etkiler. Hormonal akne konusunda, bazı uzmanlar; hormonların yetişkin aknesinde bir faktör olmadığını düşünse de, altta yatan bir sağlık sorununa bağlı hormonal dengesizlikler de yetişkin aknesine katkıda bulunabilir.

Hormonal aknenin neye benzediği, hangi faktörlerin neden olduğu ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin…

Hormonal Aknenin Özellikleri Nelerdir?

Ergenlik dönemindeki gençlerde hormonal akne, genellikle T bölgesinde görülür. Yani; alın, çene ve burunda görülür. Yetişkinlerde görülen akne tipi ise, daha çok yüzün alt kısımlarındadır. Yani; yanakların alt kısmında ve çene çizgisinin etrafında görülür.

Bazı insanlarda hormonal akne; siyah nokta, beyaz nokta, kist ya da küçük sivilceler şeklinde olur. Kistik akneler derinin altındadır ve yüzeyde bir ucu yoktur. Bu bölgeler, genellikle dokunulduğunda hassastır. Hormonal akne, aşağıdakilerden kaynaklanan hormon dengesizliğine bağlı da olabilir:

 • Adet düzensizliği
 • PKOS Hastalığı
 • Menopoz
 • Androjen seviyelerinde artış

Aşağıdaki hormonal dengesizlikler de akne sorunlarının artmasına neden olabilir:

 • Genel cilt iltihaplanması
 • Gözeneklerde aşırı sebum üretimi
 • Saç diplerinde tıkanmış cilt hücreleri
 • Propionibacterium Acnes adı verilen akne oluşumuna neden olan bakteri üretimi

Menopozal Akne Bir Tür Hormonal Akne Midir?

 

Birçok kadın, 40 ile 50 yaş aralığında menopoza girer. Üreme hormonlarında doğal bir düşüşe ve adet dönemlerinin sona ermesine neden olur. Bazı kadınlar, menopoza girdiğinde akne problemi ile karşılaşabilir. Bu, muhtemelen vücuttaki östrojen seviyelerinin düşmesi ya da androjen seviyelerinin artmasından kaynaklanır.

Menopoz belirtilerini hafifletmek için hormonal tedaviler kullanıyor olsanız bile, akne problemi ile karşılaşabilirsiniz. Çoğu durumda, reçeteli ilaçlar menopoz döneminde çıkan sivilceleri temizleyebilir. Bazı kadınlar, ev reçetelerini uygulayarak da çözüm bulabilir. Hangi seçeneklerin sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuza danışın.

Hormonal Akne İçin Geleneksel Tedaviler

Hormonal akneniz hafif olmadığı sürece, topikal ilaçlar her zaman başarılı olmaz. Bunun nedeni, tipik olarak kistik şişlikler şeklinde olmalarıdır. Bu şişlikler, lokal ilaçların ulaşamayacağı şekilde, derinin altında oluşur.

Ağız yoluyla alınan ilaçlar, hormon seviyelerini dengelemek ve cildi temizlemek için akneleri dışarı atabilir. Bu ilaçlar, özellikle yumurtlama gibi hormonların dengesizleştiği dönemler için faydalı olabilir. Ancak; kan pıhtısı, yüksek tansiyon ya da meme kanseri öykünüz varsa, bazı ilaçların kullanımı sizin için bir seçenek olmayabilir.

 • Retinoidler

Hormonal akneleriniz hafifse, topikal olarak uygulanan retinoidleri kullanabilirsiniz. Retinoidler, A vitamininden elde edilmektedir. Eczanelerde çok çeşitli retinoid krem, jel ve losyon bulunmaktadır. Reçeteli bir ilaç için doktorunuza danışmanız gerekir.

Topikal bir retinoid kullanacaksanız, günlük olarak güneş koruyucu kullanmanız önemlidir. Kış aylarında bile, güneş yanığı riskiniz artabilir.

 • Anti Androjen İlaçlar

Bu ilaçlar, vücuttaki androjen seviyelerini düşürmeyi sağlar. Çok fazla androjen, yağ üretimini arttırarak akne sorunlarına neden olabilir. Anti-androjen ilaçlar, vücudun daha fazla androjen üretmesini önleyebilir ve hormon seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Evde Hormonal Akne Tedavisi

Bazı durumlarda, hafif hormonal akneleri temizlemek için bazı ev reçeteleri yardımcı olabilir. Doğal ve bitkisel tedaviler, bazı ilaçlar kadar etkili olmasa da, benzer yan etkilere sahip değildir.

 • Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, akneyi arttırabilecek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. %5 oranında çay ağacı yağını topikal olarak uygulamak; hafif ile orta dereceli akne problemlerini hafifletebilir.

Çay ağacı yağı, piyasadaki pek çok cilt temizleme ürünü ve toniklerin içerisinde yer alır. Esansiyel yağ formu, leke tedavisinde de kullanılabilir. Kullanılmadan önce seyreltilmesi önemlidir. Bununla birlikte; 24 saat herhangi bir tahriş veya iltihaplanma hissederseniz, kullanmayı bırakmalısınız.

 • AHA’lar

AHA, çoğunlukla turunçgillerden elde edilen bitki asitleridir. AHA, gözenekleri tıkayan aşırı ölü derilerin çıkarılmasına yardımcı olur. AHA’lar ayrıca, akne izlerinin görünümünü en aza indirmeye de yardımcı olur.

AHA’lar, birçok kozmetik krem ve maskenin içerisinde yer alır. Ancak, retinoidlerde olduğu gibi, AHA’lar da güneş lekesi riskini arttırabileceğinden, daima güneş koruyucu kullanmak önemlidir.

 • Yeşil çay

Yeşil çay, vücuttaki iltihaplanmayı azaltması ile bilinir. Daha bütünsel bir yaklaşım için; lokal olarak uygulanan cilt bakım formüllerinin yanında, her gün düzenli olarak yeşil çay içmeyi de düşünün. Ek olarak; en az %2 oranında yeşil çay özü içeren jeller ve losyonlar da faydalı olabilir.

Hormonal Akne ve Beslenme

Besinler ve hormonal akne arasındaki ilişki tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı besinler, akne oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir, bazıları da arttırabilir.

Antioksidan yönünden zengin besinler tüketmek; iltihaplanmayı azaltmaya ve cildin daha temiz görünmesine yardımcı olabilir. Somon gibi yağlı balıklar da, omega-3 içeriği ile iltihaplanmayı azaltabilir.

Halk arasındaki yaygın inanış, abur cuburların akneyi azdırdığı yönünde olsa da, bunun kesinliği tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı gıdaların aşırı tüketimi, iltihaplanmayı arttırabilir. Aşağıdaki yiyecekleri sınırlamak faydalı olabilir:

 • Şeker
 • Süt ve süt ürünleri
 • Beyaz ekmek ve pilav gibi işlenmiş karbonhidratlar
 • Kırmızı et

Hormonal Akne İçin Başka Ne Yapılabilir?

Hormonal akneleri temizlemek ve önlemek için, doğru bir cilt bakım rutini oluşturmak önemlidir. Ayrıca;

 • Yüzünüzü sabah ve akşam yıkamak
 • Herhangi bir akne ürününü önerilen dozlarda kullanmak (çok fazla uygulama cildi tahriş edebilir)
 • Her gün cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu kullanmak
 • Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için komedojenik olmayan ürünler kullanmak

Sonuç olarak…

Hormonal akne için kesin zaman çizelgesi kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, bazı önlemler almak yardımcı olabilir. Yeni bir akne tedavisi planının tam olarak etkili olması, ortalama 8-10 hafta sürmektedir.

Akne probleminiz devam ederse, daha uzun süreli bir tedavi planı hakkında doktorunuzla konuşun. Mevcut rutininizi gözden geçirebilir ve sonuçları daha iyiye taşımak için farklı tedavilere geçiş yapabilirsiniz.

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form