Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Paylaş:

Sağlıklı ve parlak bir saç bize farklı bir kişilik kazandırır. Genellikle sağlıklı bir saç, ayda yarım santim büyür. Fakat saç uzaması; saç şekillendirme aletleri, yanlış beslenme, sert saç bakımı ürünleri, hormonal değişiklikler, kirlilik, anemi ve diğerleri gibi birçok faktör nedeniyle yavaşlar ya da duraksama eğilimi gösterir.

Rapunzel gibi sağlıklı ve uzun saç tellerine sahip olmak için herhangi bir kısa yol yoktur. Bununla birlikte, doğal ev maskelerini, beslenme açısından zengin diyet ve uygun saç bakımını izleyerek, saç büyümenizi hızla artırabilirsiniz. Aşağıda, saç uzaması için önem teşkil eden maskeleri ayrıntılı olarak yazmış bulunuyoruz. Saç büyümesini teşvik etmek ve saç tellerini kalınlaştırmak için okuyun ve uygulayın.

Soğan Suyu

Soğan, kalsiyum bakımından zengin olup saçın kolajen dokularının üretimini artırır. Bir soğandan suyunu çıkarın ve kafa derisine masaj yapın. 30 dakika boyunca bekletin ve şampuanla saçlarınızı durulayın. Daha etkili sonuçlar için aşağıdaki herhangi bir işlemi deneyebilirsiniz.

Soğan ve Ev Yoğurdu

2 çorba kaşığı taze sıkılmış soğan suyu ve 2 çorba kaşığı yoğurdu birleştirin. Karışımı kafa derisi üzerine ve kökten uça saç boyunca uygulayın. Böylece bir saat bekletin. Hafif şampuan ve su ile durulayın. İşlemi haftada 2 kez tekrarlayın. Ekstra fayda sağlamak için: Karışıma 1 çorba kaşığı bal ve 5 – 10 damla biberiye veya lavanta yağı ekleyin.

Soğan Suyu İle Durulama

2 soğanı küçük parçalara kesin. Saçlarınızı durulamaya yetecek kadar su kaynatın. İçine doğranmış soğanları ekleyin ve düşük ateşte birkaç dakika kaynatın. Suyu süzün ve soğumasını bekleyin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saçlarınızı durulamak için bu suyu kullanın. Not: Ekstra faydalar için, saçınızı yıkarken soğan özlü şampuan kullanabilirsiniz. Kırmızı soğan, diğer soğan türlerine göre saç büyümesi için daha faydalıdır.

Yumurta

Yumurta protein, çinko, kükürt, demir, fosfor ve iyodun zengin bir kaynağıdır, saç köklerini besler ve sağlıklı saç uzamasını teşvik eder. Kafa derisi üzerinde ve saç boyunca yumurta akı ile masaj yapabilirsiniz. 30 dakika boyunca bekletin ve hafif şampuanla durulayın. Ayrıca aşağıdaki yumurta maskesinden birini deneyebilirsiniz.

Yumurta ve Zeytinyağı

Yumurta beyazını ve sarısı ayırın. Beyazına 1 çay kaşığı zeytinyağı ve bal ekleyin. Malzemeleri iyice çırpıp saçlarınızın her tarafına uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin. Hafif şampuan ve serin su ile durulayın. En az iki haftada bir kez tekrarlayın. Not: Alternatif olarak, zeytinyağı yerine Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Yumurta ve Amla Tozu (Bektaşi Üzümü)

1 yumurta beyazı ve 2 yemek kaşığı amla tozunu birleştirin. Homojen oluncaya kadar malzemeleri iyice çırpın. Karışımı kafa derisine uygulayın ve birkaç dakika boyunca masaj yapın. 30 dakika bekletin. Hafif şampuan ve su ile durulayın. İşlemi haftada bir kez tekrarlayın.

Yumurta sarısı ve Aloe Vera

Bir kaba, 4 – 5 yemek kaşığı aloe vera, 2 – 3 çorba kaşığı yumurta sarısı ve 3 – 4 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırın ve saç derinize uygulayın. Birkaç dakika masaj yapın ve 4-5 saat boyunca bırakın. Daha iyi sonuçlar almak için gece boyunca bırakabilirsiniz. Hafif şampuan ve su ile durulayın. Bu yumurta tedavisini haftada 2 kez tekrarlayın.

Çemen Otu

Çemen içinde bulunan protein saç büyümesini hızlandırır ve saçınızın doğal rengini korur. Saç köklerini güçlendiren ve nemlendiren lesitin içerir. Bir fincan çemen tohumlarını bir gece yeterli suda bekletin. Sabah suyu süzün ve tohumları bir macun haline getirin. Macunu kafa derisine uygulayın ve birkaç dakika boyunca masaj yapın. Birkaç saat boyunca bekletin ve su ile durulayın. İşlemi haftada bir kez tekrarlayın. Ekstra fayda sağlamak için: Çemen macununa 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi sütü ekleyin.

Patates

Patatesler, saçlarınızın daha uzun ve daha güçlü görünmesine yardımcı olan kalsiyum, demir, potasyum ve protein bakımından zengindir. Bu çare özellikle saçları güçsüz olan kişiler için yararlıdır.

Patates Suyu

Birkaç patatesten elde ettiğiniz suyu bir araya getirin. Patates suyunu kafa derisinde ve saç boyunca uygulayın. Durulamadan önce 15 dakika bekletin. Süreci haftada 3 kez izleyin.

Patates ve Yumurta Beyazı

1 su bardağı patates suyu, 1 yumurta akı ve biraz balı karıştırın. İyi karıştırın ve saçınıza uygulayın. Hafif bir şampuanla saçlarınızı durulamadan önce 2 saat bekletin.

İşlemi haftada bir kez tekrarlayın.

Muz

Muzlarda potasyum ve saçların hızlı uzamasına yardımcı olan A, E ve C vitaminleri bulunur. Saç dökülmesini önler ve saç çevresini nemlendirir. Olgunlaşmış bir muzu ezin.

Bunu saç derinize ve saçınıza masaj yapın. Saçınızı bir duş başlığı ile örtün. Şampuanla yıkamadan önce 45 dakika bekletin. İşlemi haftada bir kez tekrarlayın. Ekstra faydalar için, muz karışımına 2 çorba kaşığı soğan suyu ilave edin.

Kına Tozu

Kına tozu, saçınıza renk katan doğal bir üründür. Aynı zamanda, mevcut saçların köklerini güçlendirerek saç büyümesini de teşvik eder. 1 su bardağı kına tozu, 3 çorba kaşığı yoğurt ve 2 damla limon suyunu karıştırın. 2-3 saat veya gece boyunca bir kenarda bekletin. Daha sonra saç derisinden saç ucuna kadar saçınıza uygulayın. Tamamen kuruyana kadar saçınızda bekletin. Karışımı suyla yıkayın. Saç büyümesi için en az 3 haftada bir tekrarlayın.

Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan antioksidanlar saç uzamasını hızlandırır ve saç dökülmesini önler. Aynı zamanda kafa derisini temizler ve kıl köklerini zayıflatabilen saç derisi enfeksiyonunu savuşturur. Biraz taze demlenmiş yeşil çaya, bir top pamuk batırın ve bunu kullanarak, kafa derisine iyice uygulayın. Bir saat bırakın. Soğuk su ile yıkayın. Süreci 2 haftada bir tekrarlayın.

Ekstra faydalar için, yeşil çaya yeni çıkarılmış aloe vera jeli ekleyin.

Sarımsak

Sarımsak yeni saç büyümesini uyarır ve kan dolaşımını artırır. Antibakteriyel özellikleri, kepek ve diğer kafa derisi enfeksiyonlarına neden olan mantarla mücadele eder.

Sarımsak ve Hindistan Cevizi Yağı

3 diş sarımsağı ezin. 3 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile kaynatın.

Birkaç dakika serinletin ve konsantre olarak saç köklerine ve kafa derisine bu yağı uygulayın.

Haftada 3 kez saç bu uzatma tedavisini tekrarlayın.

Sarımsak ve Bal

8 diş sarımsağı soyun, rendeleyin ve sıkın. Sarımsak suyu ve 1 çorba kaşığı balı bir araya getirin. Karışımı kafa derisi ve saç üzerine uygulayın. 20 dakika bekletin ve hafif şampuanla durulayın. İşlemi haftada 2 kez tekrarlayın.

Sarımsak ve Zencefil

4 cm zencefil dilimini ve 8 diş sarımsağı ezin ve karıştırın. Yarım fincan Hindistan cevizi yağını ısıtın ve içine zencefilli sarımsak karışımını ekleyin. Ara sıra karıştırın ve macunu rengi dönüşene kadar ısıtın. Altını kapatın ve oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Karışımı süzün ve yağını alıp kafa derisine ve saç boyunca hafifçe masaj yapın. 30 dakika boyunca bekletin ve hafif şampuanla durulayın.

Paylaş:
Benzer Yazılar