Güzellik Rutininizi Değiştirecek 9 Yaşlanma Karşıtı İpucu

Paylaş:

Yaşlanma saatini nasıl durduracağımızı bilmiyoruz, ancak kameraları ve aynaları kandırıp daha genç olduğunuzu düşünmenize yardımcı olabiliriz. Bu yazıda, yaşlanma karşıtı cilt bakım rutini için bilmeniz gereken bazı temel ipuçlarından bahsedeceğiz!

 • Nazik Bir Temizleyici Kullanın

Temizlik, gün içinde uyguladığınız makyajın yanı sıra; ciltte biriken doğal cilt yağlarını, kirleticileri ve bakterileri temizlemek için de önemlidir. Aynı zamanda, kullandığınız cilt bakım ürünlerinin cilde girdiğinde daha etkili çalışmasını da sağlar.

Cilt bariyerinizi korumak ve hasarlara karşı cildinizi daha dirençli tutmak için nazik bir temizleyici kullanmak önemlidir. Doğal sabun gibi PH değeri yüksek temizleyiciler cilt için çok serttir. Ayrıca, cildinizi tahrişe ve enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. Düşük PH’lı temizleyiciler, cilt dengesini korumak için daha iyidir.

Kaçınmanız gereken bir diğer bileşen de “sodyum lauril sülfat” tır. Ayrıca, süslü ve çok fazla şey vaat eden temizleyiciler satın almanıza da gerek yoktur. Temizleyici, cildinizde çok uzun süre kalmaz. Bu aktif bileşenler, sonraki adımlara cildinizi hazırlar.

 • Tonik Kullanmalı Mı?

Yüksek PH’lı bir temizleyici ile yıkandıktan sonra, cildin düşük PH’ını geri kazandırmak için çeşitli tonikler geliştirildi. Düşük PH’lı bir temizleyici kullanıyorsanız, tonik kullanmanıza gerek yoktur. İlk olarak, hasardan kaçınmak, daha sonra geri almaya çalışmaktan çok daha iyidir.

 • Fiziksel ve Kimyasal Peeling

peeling nedir

Yaşlandıkça, cildinizin kendisini yenilemesi de yavaşlar. Ölü derilerin yerini hızlı bir şekilde taze hücreler almaz. Bu da, cildin daha donuk ve düzensiz görünmeye başlaması anlamına gelir. Peeling, ölü derileri ciltten uzaklaştırmanın harika bir yoludur.

İki ana peeling kategorisi vardır; fiziksel ve kimyasal. Cildi sarkmaya daha yatkın hale getirdiği için, şekerle ovalama ya da partiküllü, sert, fiziksel peeling’lerden kaçınmak en iyisidir. Onun yerine, cildinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yumuşak içerikleri tercih edebilirsiniz.

Kimyasal peelingler; cilt hücreleri arasındaki bağları yavaş yavaş çözer ve ayrılmalarına izin verir. Ayrıca her yaştan cilt için uygundurlar. Cildi yenilemek için en iyi peeling’ler; glikolik asit ve AHA’lardır. Bu asitler, ayrıca tonik, serum ve ev yapımı peeling’lerde de kullanılabilir. AHA’lar, ayrıca cilt eşitsizliklerini gidermek için de harikadır. Ve, cildin nemlenmesine de yardımcı olur.

 • Yaşlanma Karşıtı Serumlar

Genel olarak, serumlar nemlendiriciye göre daha yüksek konsantrasyonda aktif bileşen içerir. Dikkat edilmesi gereken en iyi yaşlanma karşıtı bileşenler, retinoidler olarak bilinen A vitamini türevleridir. Cildinizdeki kolajeni artırmanın yanı sıra, yaşlanmaya neden olan biyolojik ve çevresel oksidatif stresi emmek için antioksidan görevi görürler.

 • Nemlendiriciler!

Cilt, yaşla birlikte daha az sebum üretir. Bu, daha az sivilce sorunu anlamına gelse de, bir yandan da daha kolay kuruyacağı anlamına gelir. İnce çizgilerin en büyük nedenlerinden biri, cildin yetersiz nemidir. Ancak, neyse ki, nemlendiriciler ile bunu düzeltmek kolaydır. Hyalüronik asit gibi su bazlı nemlendiriciler içeren bir nemlendirici her zaman iyi bir seçimdir.

 • Her Zaman Güneş Koruyucu Uygulayın

Güneşten korunma, cildinizin olabildiğince genç görünmesini sağlamanın kesin yollarından biridir. Güneş, cildinizin görünür yaşlanma belirtilerinin çoğundan sorumludur. Güneşin UV ışınları şu nedenlerle yaşlanmaya neden olabilir:

 • Kolajen ve elastinde anormalliklere neden olur. Bu da, cildin incelmesine ve kırışıklıklara neden olur.
 • Cilt eşitsizliklerine neden olur

Bu nedenle, güneş koruyucu krem kullanımı yalnızca plajda olmamalıdır. Her gün kullanın! Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, günlük en az 30 koruma faktörlü bir güneş koruyucu uygulamak; yaşlılık lekelerini azaltabilir, cilt dokusunu iyileştirebilir ve kırışıklıkları yalnızca üç ayda %20 oranında azaltabilir.

Cildinizi başka şekillerde de güneşten koruyabilirsiniz. Şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar kullanmak ve gün ortasında güneşten korunmak, yaşlanma etkili ve kanserojen UV ışınlarına olan maruziyetinizi azaltacaktır. Gerçekten sağlıklı bir ışıltı peşindeyseniz, güneşlenmek yerine bronzlaşma spreyleri ve losyonlarına yönelebilirsiniz.

 • Cildinizi Travmalardan Koruyun

Kırışıklıkların oluşmasının en önemli nedenlerinden biri cildinizin zarar görmesidir. Daha yaşlı bir cilt daha kırılgan olduğundan, travmaların etkileri de daha büyük olabilir. Araştırmalar, uyurken yüzünüzü yastığa bastırmanın, kalıcı uyku kırışıklıklarına neden olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, yüzünüzü yıkarken ve cilt bakım ürünlerini uygularken nazik olmak ve güçlü hareketlerden kaçınmak her zaman daha iyi bir seçimdir.

 • Vücudunuzun Geri Kalanına Da Dikkat!

Yüzünüz dışında, yaşınızı ortaya çıkaran kilit alanlar boynunuz, göğsünüz ve ellerinizdir. Bu alanları ihmal etmediğinizden emin olun. Güneş kremini bu alanlara da uygularsanız, kimse gerçek yaşınızı bilemeyecek!

 • Yaşlanma Karşıtı Ev Yapımı Maskeler İşe Yarar Mı?

Yaşlanma karşıtı maskeler; kırışıklıkları azaltmayı vaat etse de, her zaman o kadar etkili olmayabilirler. Kırışıklıkları bir ölçüde hafifletmek için iyi olabilirler. Ayrıca, son derece pahalı olduklarından, zaten zor kazandığınız paranızı her ay onlara harcamaya gerçekten değmeyebilir. Bununla birlikte, uzun vadede ciddinize ciddi zararlar verebilecek kimyasal bileşikler de içerirler.

Doğal ve mutfağınızda bulunan malzemelerle hazırlanan ev yapımı maskeler, cildin erken yaşlanması ile savaşmak için her zaman iyidir. Hassas cilt tipleri için de güvenlidirler. Ayrıca, cildin dokusunu iyileştirirler ve güzel bir ışıltı katarlar.

Cilt Tipine Uygun Maske Nasıl Seçilir?

Yağlı bir cilt tipiniz varsa; kömür, yulaf ezmesi, badem, aloe vera, yumurta akı, limon ve bal gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Ancak; Hindistan cevizi yağı, fındık yağı, kamelya yağı, ayçiçek yağı eklemekten kaçının.

Kuru ciltlerin nemlendirici malzemelere ihtiyacı vardır. Avokado ve aloe vero, zeytinyağı, gliserin, muz ve bal ekleyebilirsiniz.

Hassas bir cildiniz varsa; kişiler yoğurt, bal, aloe vera, yulaf ezmesi, muz, yumurta beyazı ve hindistancevizi yağını deneyebilirsiniz. Bu bileşenler, hassas ciltler için güvenli kabul edilir. Alerjik reaksiyona neden olabileceğinden ne pahasına olursa olsun uçucu yağları kullanmaktan kaçının.

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form