Güneşten Yıpranan Saçlar İçin En Etkili 5 Doğal Yağ Önerisi

Paylaş:

Yazın sonuna gelmişken, tatil bitiyorken, güneş de etkisinin hafif hafif kaybettiriyorken artık yazın, güneşin, kumun, havuzun, denizin olumsuz etkilerini cildimizden ve saçlarımızdan silip atma zamanı gelmiştir. Kışın evde sağlıklı saç bakım uygulamaları ve saçların dış etkenlere daha az maruz kalmasından dolayı çok sağlıklı, canlı ve gür olan saçlardan yaz sonunda eser yok. Madem öyle, daha fazla vakit kaybetmeden hemen evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz yöntemlerle saçlarımıza bakmanın, saçlarımızı yazın ve güneşin olumsuz etkilerinden kurtarmak gerekiyor. Aksi halde, saçlar cansızlaşacak, dökülecek, kırılacak ve hiç de istemediğimiz bir görünüm ortaya çıkacaktır.

  • Zeytinyağı

Bilinen en temel doğal saç ve cilt bakım ürünü zeytinyağıdır. İçinde vücut, yüz, saç ve tırnaklar için son derece iyileştirici olan tekli doymamış yağları bolca bulunmaktadır. Zeytinyağı saçın parlaklığı arttıran ve kolay kırılmasını engelleyen E vitamini bakımından da çok zengindir. Bu sayede saçı nemlendirir ve aşırı kuruluğu kontrol eder. Zeytinyağı ile saç bakımı sayesinde saçlar ipeksi bir görünüm kazanır ve güçlenir. Zeytinyağının içindeki esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar hücreleri yeniler ve hasar görmesini engeller, var olan hasarı da onarır.

  • Hindistancevizi yağı

Son dönemlerde saç ve cilt bakımının favori ürünü olan hindistancevizi yağı, saçlar için doğal ve çok faydalı bir nemlendiricidir. Hindistancevizi yağı sadece hasarlı saçları onarmaya değil, aynı zamanda kepeğin azalmasına, saç kırıklarının önlenmesine ve saç derisindeki gözeneklerde kir birikmesini de önlemeye yardımcıdır. Daha parlak ve kalın telli saçlar için hindistancevizi yağı ile düzenli olarak bakım yapmak önerilir.

  • Üzüm çekirdeği yağı ve susam yağı

Saç bakımında çok etkili olan üzüm çekirdeği yağı ve susam yağının birlikte kullanılması önerilir. Üzüm çekirdeği yağının içindeki E vitamini, linoleik asit, proteinler ve mineraller saçı ve saç derisini besler, saçların çabuk uzamasını teşvik eder, kafa derisini nemlendirir ve saçları yumuşatır. Aynı şekilde susam yağı da içerdiği faydalı maddeler sayesinde; kepek oluşumunu önler, saç köklerini güçlendirir, saçların koparak dökülmesine engel olur, saç kırılmaları azaltır, saç dökülmesini önler ve özellikle de saçları güneşin yakıcı, kurutucu etkisinden korur. İşte tüm bu sebeplerle de birer tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve susam yağının karıştırılarak kafa derisine sürülmesi önerilir.

  • Ylang yağı

Ylang yağı saç bakımında sıkça kullanılan  besleyici ve nemlendirici bir yağdır. Düzenli kullanımda saçları güçlendirerek oldukça etkili bir bakım sağlar. Saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan ylang yağı, kafa derisinde kepeklenme problemini de azaltır. Ylang yağı saç bakımında diğer yağlar ile karıştırarak kullanabileceği gibi şampuanın içine bir tatlı kaşığı eklenerek de kullanılabilir. Bu sayede özellikle de kuru ve mat saçların yumuşayarak parlaması mümkün olur, yıpranan ve kırılan saçlar canlılık kazanır. Ylang yağı ile saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması için badem yağı ve susam yağı ile eşit miktarda karıştırılması önerilir.

  • E vitamini ve badem yağı

Badem yağı saç bakımında tek başına ve de diğer yağlarla sıklıkla kullanılan bir yağdır. E vitamini ile karıştırılarak kullanıldığında ise çok daha etkili olur. Badem yağı içinde bulunan E vitamini ve pek çok mineral sayesinde saçları güçlendirir, besleyerek daha hızlı uzamasını ve daha güçlü görünmesini sağlar. Badem yağı, magnezyum, A, D, B1, B2 ve B6 vitaminleri bakımından oldukça zengin olduğundan; saç dökülmesini önler, saçların beyazlama sürecini erteler, kepek problemini yok eder. Saç sağlığında en önemli vitamin olan E vitamini de eklenerek badem yağının bu olumlu etkileri çok daha fazla artırılabilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form