Güneş Yanığından Korunma Önerileri

Paylaş:

Yaz geldi, güneş kendini en keskin haliyle gösteriyor. Tüm kış bu günleri bekleyen biz tatilciler de nasıl güneşlenelim, neler yaparsak tam da istediğimiz gibi bronzlaşırız ve özellikle de cayır cayır yanmaktan nasıl korunuruz diye merak ediyoruz. Zaten 1 hafta, 10 gün ya da en fazla 15 günlük tatillerimizde mümkün olan en bronz ten rengine kavuşmak ve güneşin zararlı etkilerinden cildimizi tam olarak korumak istiyoruz. Peki, bu ikisi birlikte mümkün müdür? Elbette ki evet! Basit bazı ipuçlarıyla güneşin zararlı ışınlarından korunarak, hiç güneş yanığı olmadan, sağlıklı bir şekilde bronzlaşıp yazın tadını çıkarmanın püf noktaları aşağıda.

  • Güneşe kontrollü olarak çıkın!

Elbette ki, bronz bir tene kavuşmayı hayal ediyoruz. Ancak cildimizin yanmasını, güneşten kavrulup ağrı, sızı yapmasını istemeyiz. Bunun için de güneşin altında fazla süre kalmamak, güneşten kontrollü olarak faydalanmak gerekiyor. Özellikle de cildi hassas ve yanmaya müsait olanlar güneş koruyucu krem sürmek şartıyla yarım saat, kırk beş dakika kadar güneşlendikten sonra ortalama yarım saat gölgeye geçmeliler. Çünkü güneş tam olarak dik gelmiyor olsa da, hatta bulutlu olsa bile mevsim yazsa ve korumasız bir şekilde güneşin altındaysak güneş yanı yaşama riski vardır.

  • Güneşe çıktığınız saatlere dikkat edin!

güneş lekeleri

Hepimiz biliyoruz ki; güneş en dik açıyla, yani en yakıcı olarak saat 12 ve 2 arasında bizlere ışınlarını gönderiyor. Bu saatler arasında güneş kremi ile bile olsa güneşe maruz kalmak demek, güneş yanıklarına, güneşten kaynaklı sorunlara davetiye çıkarmak demektir. Uzmanlar bu zaman dilimini biraz daha genişleterek 11:00 ile 15:00 arasında güneşin altında kalmamayı önermekteler. Bu saatler arasında güneş ışınları dik bir biçimde inmekte ve cildimize çok şiddetli etki edebilmektedir.

  • Doğru güneş kremi seçin!

Piyasada çok sayıda farklı markanın güneş kremleri var. Bunlar en düşük faktörden, en yüksek faktöre doğru değişirken, tek farklılık koruma faktörü değildir. Ayrıca güneş kreminin içerdiği diğer maddeler, besleyici öğeler barındırıp barındırmadığı, cildin hassasiyet derecesine uygun olup olmadığı ve cildi nemlendirici, besleyici özellikleri olup olmadığı da çok önemlidir.

  • Yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın!

Bronzlaşmak çok güzelken, yavaş yavaş bronzlaşmak çok daha sağlıklı ve doğru olur. Güneş kremleri 15 faktör ile 50+ faktör arasında değişen güneş koruyucu etkilere sahipler. Kişi cildinin hassasiyet durumuna göre bunlardan birini seçiyor. Sağlıklı bronzlaşmak ve güneş yanığından korunmak isteyenlerin 30 faktörlü güneş kremi kullanmaları, hassas cilde sahip olanlarınsa 50 faktörlü olanları tercih etmeleri doğru olacaktır. Aynı zamanda cildiniz için en uygun güneş kremini aldıktan sonra bunu güneşe çıkmadan hemen önce değil de, yaklaşık yarım saat öncesinden sürmeniz gerektiğini unutmayın. Öncelikle cilt, kremi tamamen emmeli, ardından güneşe çıkılmalıdır. Ayrıca denize, havuza girecek olanlar, yüzünü yıkayanlar, terleyenler, havlu ile kurulananlar mutlaka güneş kremini 1 – 2 saat arayla yeniden uygulamalılar.

  • Güneşlenmenin ardından cildi nemlendirin!

Güneş, cildi kurutan, cildin doğal nem dengesini bozan, yakıcı, kavurucu bir etkiye sahiptir. Bu sebeple de güneşe maruz kalan cildin çok daha fazla nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu bakımdan normal şartlar altında sabah, akşam cildini ince bir tabaka halinde nemlendirici kremle nemlendirenler, güneşlendikleri dönemlerde nemlendiriciyi çok daha fazla kullanmalılar. Güneşlendikten, duştan sonra havluyla kurulanmış cilde nemlendirici ile masaj yapmak cildin kaybettiği nemi geri kazandırmaktadır. Gerekirse bu işlem günde 3 – 4 kez tekrarlanmalıdır. Özellikle de güneşe sürekli maruz kalan el, yüz gibi organların çok daha fazla nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Paylaş:
Benzer Yazılar