Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Paylaş:
güneş lekeleri nasıl geçer

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Deri, normal kemik oluşumu için önemli olan D vitamini üretimine yardımcı olması için güneş ışığı kullanır. Ancak bazen ultraviyole ışığı çok zararlı olabilir. Cildin epidermal (dış) katmanda pigment melanini içeren hücreler bulunur. Melanin cildi cildi yakabilen güneşin ultraviyole ışınlarından korur ve zamanla elastikiyetini düşürebilir ve kişinin erkenden yaşlanmasına neden olabilir. Güneşlenme, güneş ışığına maruz kalınması nedeniyle derinin daha fazla melanin üretmesine ve koyulaşmasına neden olur. Bu hücreler yüzeye doğru hareket ederken tan taneleri kaybolur ve uçurulurlar.

Ultraviyole veya UV ışınlarına çok fazla maruz kalma, güneş yanığına neden olabilir. UV ışınları dış cilt katmanlarına nüfuz eder ve cildi hücrelere zarar verebilecekleri veya öldürebilecekleri derin katmanlara geçerler. Çok melanin ve güneş yanığı olmayan kişilerin hassas alanları örtmek, güneş blokları sürmek,  toplam maruz kalma sürelerini sınırlandırmak ve güneşlenme maruziyetini saat 10 ile akşam 2 arasında sınırlandırmak suretiyle kendilerini korumaları gerekir. Uzun yıllar boyunca ultraviyole ışınlarına sık sık ve uzun süreli maruz kalınması cilt kanserinin baş sebebidir. Şüpheli büyüme veya varolan bir cilt lezyonundaki değişiklikler için düzenli olarak cildi muayene edin. Erken teşhis ve tedavi, cilt kanseri için iyileşme oranını arttırmada önemli rol oynar.

Güneş lekesi nedir?

Güneş lekeleri normal ten tondan daha koyu veya daha açık olabilir ve farklı şekil ve renklerde oluşabilir. Genellikle güneşe düzenli olarak maruz kalan cilt bölgelerinde oluşur ve özellikle burun, yanaklar, üst dudağınız, kulaklar, alın, boyun, kollarınız, ellerinizin arkasında görünürler. Ayrıca pul pul veya kaba bir cilt lezyonu gibi görünebilirler ve bazen düz olabilirler.

Ciltteki güneş lekeleri çiller ile aynı mı?

Hayır, Çiller ve Güneş lekeleri benzer görünebilir ancak iki farklı şey vardır. Güneş lekeleri normalde zararsızdır ve her yaşta ortaya çıkabilir. Bunlara güneşin aşırı maruz kalması neden olur.

Güneş lekelerinin nedenleri?

Cildinizdeki güneş lekeleri, yani güneş lentinginleri, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına, suni ultraviyole ışın kaynaklarından doğrudan ve uzun süre maruz kaldıklarından kaynaklanır. Hafif tenli insanlara güneş lekesi ciltleri alma olasılıkları daha yüksektir. Bazı kişilerin güneş alerjileri var, bu da güneş lekesi cildinin güneşte herhangi bir süre boyunca bulunmasına neden olabilir. Ve bazı vakalarda bazı insanların vücudunda cildi daha koyu bölgeler geliştirmekten sorumlu artan miktarda melanin üretilir. Ciltteki güneş lekelerinden sorumlu olan diğer faktör güneş yanığıdır.

Güneş yanığı veya erken yaşlanma gibi deriye güneş ışınlarının neden olma riskini biliriz. Güneşe artan maruz kalma, gerçek yaşınızdan daha yaşlı görünmenizi sağlayacak ciltte güneş lekelerine neden olur.

Yüz ve deride güneş lekelerinden nasıl korunulmalı?

 Güneş lekelerine neden olabilecek faktörleri bilmek, yüz ve deride güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, cildimizdeki lekelerden endişe ediyorsanız öncelikle bir dermatologla kontrole geçmemiz önerilir.

Ciltteki güneş lekelerini nasıl önleyebiliriz:

  • Güneşe maruz kalmaki güneş lekelerinin en yaygın suçlusu olduğu için güneş ışığına maruz kalmanızı sınırlamak ciltteki güneş lekelerini önlemenin en iyi yoludur. Kollariniz, elleriniz, yüzünüz, boynunuz ve omuzlariniz düzenli olarak güneşe maruz kaldıklarından, bu alanları örtülü tutmak cildin güneş lekelerini kesinlikle önleyecektir. Gölge veya şemsiye kullanmak istemiyorsanız, güneş lekesi cildi önlemek için diğer yollar şunlardır:
  • Dışarıya çıkmadan on beş dakika önce, cildinizin zararlı UVA ve UVB ışınlarından korunmasını sağlamak için, her gün en az 15 SPF olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu uygulayın. Güneş ışınları cildinizde 10: 00-19: 00 arasında çok sert olduğunda, 30’uncu SPF’li güneş kremi kullanın, zira güneş o sıcağın olduğu saattir. Cildi daha fazla güneş hasarından korumak için yeterli miktarda SPF seviyesine sahip kaliteli güneş bloklarına yatırım yapın. Sadece güneş kremi içeren nemlendiriciler, temeller ve kozmetikler üzerine değil. Bütün bunlara rağmen cildinizi güneşten korumak için hâlâ güneş kremi kullanmanız gerekir.
  • Otomobilinizde fazla kalmanız durumunda, muhtemelen ciltteki güneş lekelerinden sorumlu olan UVB ışınları alırsınız. Öte yandan UVA ışınları güneş yanığına neden olur. Cildin güneş lekelerini önlemek için aracınızın camlarına anti-UVB kaplama yapmayı düşünün.
Paylaş:
Benzer Yazılar